Rektor: Kollec təhsilinin müasir tələblərə uyğun qurulması istiqamətində ilkin addımlar atılacaq
UNEC nəzdində fəaliyyət göstərən Sosial-İqtisadi, Maliyyə-İqtisad və Qida Sənayesi kolleclərində keçirilmiş qış imtahan sessiyasının monitorinqinə dair hesabatlar dinlənilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov kolleclərdə genişmiqyaslı islahatların aparılmasının vacibliyini vurğulayaraq, ölkədə kollec təhsilinin müasir tələblərə uyğun qurulması istiqamətində UNEC-in ilkin addımlar atacağını qeyd edib.
Sonra UNEC-in prorektorlarının rəhbərliyi ilə təsdiqlənmiş işçi qrupu tərəfindən kolleclərdə aparılmış monitorinqlərin nəticələri təqdim olunub. Hesabatda kolleclərdə keçirilən imtahanlarda şəffaflıq və obyektivliyin təmin edildiyi bildirilib. Həmçinin, sessiya dövründə apellyasiya komissiyasının fəaliyyət göstərdiyi və “Açıq qapı” günlərinin təşkil olunduğu qeyd edilib.
Hesabatların dinlənilməsindən sonra, kolleclərdə imtahanların təşkilinin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə müzakirələr aparılıb.

Rector: Initial Measures to Be Taken to Align College Education with Contemporary Requirements
Reports on the monitoring of the winter examination session at the Social-Economic, Finance-Economics, and Food Industry Colleges operating under the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) have been presented.
The Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, underscored the necessity of comprehensive reforms in the college education system, emphasizing that UNEC will take the initial steps to align college education with contemporary requirements.
Subsequently, the findings of the monitoring conducted by a designated working group under the supervision of UNEC’s vice-rectors were presented. The report confirmed that transparency and objectivity were upheld during the examination process. Furthermore, it was noted that an appeals commission was operational throughout the examination period and that “Open Door” days were organized to facilitate direct engagement with students.
Following the review of the reports, discussions were held to explore further enhancements in the organization and administration of examinations in colleges.