Rektor Kuzminov: “UNEC və AİM eyni istiqamətdə hərəkət edir”
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Ali İqtisad Məktəbinin (AİM) (“Высшая Школа Экономики”) rektoru Yaroslav Kuzminovun dəvəti ilə XX Aprel Beynəlxalq Elmi Konfransında iştirak etmişdir.
Dünyanın aparıcı universitetlərinin nümayəndələrinin məruzəçi və iştirakçı qismində qatıldığı konfransda Harvard, Bonn, Kaliforniya, Miciqan, Vyana, Florida, Sidney Universitetlərinin və digər ali məktəblərin nümayəndələri fəxri məruziçi qismində iştirak ediblər.
Konfrans RF-nın baş nazirinin birinci müavini və maliyyə naziri Anton Siluanov tərəfindən Rusiya Federasiyasının Prezidentinin təbrik məktubunun səsləndirilməsi ilə başlamışdır. İclasda  Rusiya Federasiyasının baş nazirin birinci müavini və maliyyə naziri Anton Siluanov, Rusiya Federasiyasının Federal məclisi Dövlət Dumasının Büdcə və vergi üzrə Komitəsinin sədri A.M. Makarov, Rusiyanın Sənayeçilər və Sahibkarlar ittifaqının Prezidenti və Rusiyanın Ali İqtisad Məktəbi Elmi Tədqiqat Universitetinin Prezidenti A.N. Şoxin, Rusiyanın Mərkəzi Bankının sədrin birinci müavini K.V. Yudayeva,  Rusiyanın Ali İqtisad Məktəbi Elmi Tədqiqat Universitetinin rektoru Y.İ. Kuzminov və digərləri çıxış ediblər.
Konfransda dövlət idarəçiliyi, maktoiqtisadiyyat və iqtisadi artım, beynəlxalq münasibətlər, dünya iqtisadiyyatı, sosial siyasət maliyyə institutarı və digər məsələlər müzakirə olunmuşdur.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovun Ali İqtisad Məktəbinin rektoru Yaroslav Kuzminov ilə görüşü zamanı ikitərəfli əməkdaşlıq imkanları geniş müzakirə edilmiş, ikili diplomla bağlı işlərə start verilməsi razılığı əldə edilmişdir.
Ə.Muradov UNEC-in Dərbənd filialının potensialından qarşılıqlı maraq və əməkdaşlıq çərçivəsində birgə istifadə edilməsi imkanlarına toxundu. UNEC rektoru iki ildən artıq fəaliyyət göstərən Rus İqtisad Məktəbinin (RİM) bazasında Ali İqtisad Məktəbinin müxtəlif təhsil proqramlarının təşkil edilməsi perspektivləri, birgə tədqiqatların aparılması, nəticələrin SCOPUS və “Web of Science” platformalarına daxil olan “impact” faktorlu elmi nəşrlərdə dərc edilməsi imkanları haqqında danışdı.
AİM rektoru Yaroslav Kuzminov, AİM və UNEC-in eyni istiqamətdə hərəkət etdiyini qeyd edərək, universitetlər arasında tərəfdaşlığın aktiv inkişaf etməli olduğunu vurğuladı. AİM rektoru birgə “online” və “offline” təhsil proqramlarının yaradılması, (həmçinin Coursera platforması bazasında) birgə UNEC-HSE kursunun hazırlanması, UNEC doktorantlarının “Rossiyskie postdoki” proqramında iştirak üçün dəvət edilməsi təklifləri ilə çıxış etdi. Beləliklə, UNEC doktorantı dissertasiyanın müdafiəsindən sonra iki il müddətində AİM-də təhsil almaq və dərs demək imkanı əldə edəcək.
Rektor Y.Kuzminov birgə elmi-tədqiqat laboratoriyalarının qurulması, şəbəkə təhsil proqramlarında iştirak, UNEC tələbələrinin RF-nın Prezidentinin layihəsi olan “Mən peşəkaram” (“Я профессионал”) olimpiadasında iştirakı kimi məsələlərə toxunda. Öz növbəsində, AİM-nin təhsil proqramları və aspirantura üzrə prorektoru Sergey Roşin hazırda birgə təhsil layihələrinin, ikili diplom proqramlarının hazırlanması üçün bütün imkanların mövcud olduğunu bildirdi. Hər iki tərəfdən səsləndirilmiş təkliflərin daha detallı müzakirəsi üçün may ayında Ali İqtisad Məktəbinin nümayəndələrinin UNEC-ə səfərinə dair qərar qəbul edildi.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Breyqel İnstitutundan (Belçika) məruzəçi Marek Dombrovski, ABŞ-ın Florida Atlantik Universitetindən olan fəxri məruzəçi Əli Farazmanda, Siena Universitetindən professor Maurisio Pompella, Katovays İqtisadiyyat Universitetindən professor İvona Paulas (Polşa), Ali İqtisad Məktəbindən professor Fuad Ələsgərov, AİM-in vitse-prezidenti İvan Prostakov, AİM-in Beynəlxalq inkişaf departamentinin rəhbəri Marina Batalina, AİM-in Sənaye və bazar tədqiqatları institutunun direktoru, professor Andrey Yakovlev, IDP şirkətindən Lorenso Kostantino ilə görüşlər keçirimişdir.
Eləcə də, UNEC rektoru, professor Ə.Muradov RF-da inklüziv təhsil üzrə lider olan Moskva Humanitar-İqtisad Universitetinə səfər etmiş və rektor Vaqif Bayramov ilə görüş keçirmişdir. Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq, yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində görülən işlər müzakirə edilmişdir. Universitetlər arasında ikili diplom proqramının tətbiqi üçün işlərin tamamlanması müzakirə edilmişdir.

Rector Kuzminov: “UNEC and HSE are moving in the same direction”
Rector of UNEC, professor  Adalat Muradov attended the XX April International Scientific Conference on the invitation of the rector of   Higher School of Economics (HSE), Yaroslav Kuzminov.
The representatives of Harvard, Bonn, California, Michigan, Vienna, Florida, Sydney Universities and other high schools participated as honorary reporters   at the conference where representatives of leading universities of the world had taken part.
The conference started with reading of the Russian President’s congratulatory letter by   the first Deputy Prime Minister   of Russian Federation and Finance Minister Anton Siluanov.  First Deputy Prime Minister and Finance Minister of the Russian Federation Anton Siluanov, the chairman of Federal Assembly State Duma Committee on Budget and Taxes of the Russian Federation A.M.Makarov, president of the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Russia, and president of Russia’s  Research University- Higher School of Economics  A.N.Shokhin,  the first Deputy Chairman of the Central Bank of Russia K.V.Yudayeva,  rector of Russia’s National Research University- Higher School of Economics Y.I.Kuzminov and others made speeches in the meeting.
State administration, macroeconomics and economic growth, international relations, world economy, social policy, financial  institutes and other issues were discussed at the conference.
During the meeting of the UNEC rector, Professor Adalat Muradov with the rector of the Higher School of Economics Yaroslav Kuzminov, bilateral cooperation opportunities were widely discussed, and the agreement on the start of work on dual diplomas was reached.
A.Muradov touched upon the possibilities of joint use of UNEC Derbent branch potential within the framework of mutual interest and cooperation. The UNEC rector spoke   about the prospects of organizing various educational programs at the Higher School of Economics on the basis of the Russian   School of Economics (RSE) which had been operating for more than two years, the joint research, the possibility of publishing results in scientific publications of  impact factor which are in SCOPUS and Web of Science platform.
Noting that HSE and UNEC are moving in the same direction, the rector of Higher School of Economics   Y.Kuzminov emphasized that partnership between the universities should be actively developed. The rector of HSE suggested making joint “online” and “offline” education programs, (as well as   on the Coursera platform) making joint UNEC-HSE courses, inviting UNEC doctoral students to participate in the Russian PostDoc program.  Thus, the UNEC doctoral candidate will have the opportunity to study and teach at HSE two years after the dissertation defense.
Rector Y.Kuzminov touched upon issues such as the establishment of joint research laboratories, participation in network educational programs, participation of UNEC students in the Olympiad of the   Russian President’s project “I’m a professional” (“Я профессионал”). In turn, the Vice-Rector for Educational Programs and Post-graduate Studies at HSE Sergei Rochin said that currently there were all opportunities for the development of joint educational projects, dual diploma programs. A decision was made to visit UNEC by the representatives of   High   School of Economics in May for a more detailed discussion of the proposals made   from both sides.
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov had meetings with Marek Dombrovski from the Breygel Institute (Belgium), honorary reporter from Florida Atlantic University Ali Farazmand, Maurizio Pommella from Siena university, Ivona Paulas (Poland)   from Katowice University of Economics, Fuad Alasgarov from HSE, Vice President of the HSE Ivan Prostakov, head of HSE International Development Department Marina Batalina,   Director of  HSE  Institute for Industry and Market Research, Professor Andrey Yakovlev, Lorenso Kostantino from IDP company.
Also, the rector of  UNEC, Professor A.Muradov visited  Moscow Humanitarian  Economic University, leader of inclusive education in Russia and met with the rector Vagif  Bayramov.  At the meeting, the sides discussed bilateral cooperation and the work done in the direction of training highly qualified personnel. The completion of the work on the implementation of the double diploma program among the universities was discussed.