Rektor Kuzminov: “UNEC və AİM eyni istiqamətdə hərəkət edir”
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Ali İqtisad Məktəbinin (AİM) (“Высшая Школа Экономики”) rektoru Yaroslav Kuzminovun dəvəti ilə XX Aprel Beynəlxalq Elmi Konfransında iştirak etmişdir.
Dünyanın aparıcı universitetlərinin nümayəndələrinin məruzəçi və iştirakçı qismində qatıldığı konfransda Harvard, Bonn, Kaliforniya, Miciqan, Vyana, Florida, Sidney Universitetlərinin və digər ali məktəblərin nümayəndələri fəxri məruziçi qismində iştirak ediblər.
Konfrans RF-nın baş nazirinin birinci müavini və maliyyə naziri Anton Siluanov tərəfindən Rusiya Federasiyasının Prezidentinin təbrik məktubunun səsləndirilməsi ilə başlamışdır. İclasda  Rusiya Federasiyasının baş nazirin birinci müavini və maliyyə naziri Anton Siluanov, Rusiya Federasiyasının Federal məclisi Dövlət Dumasının Büdcə və vergi üzrə Komitəsinin sədri A.M. Makarov, Rusiyanın Sənayeçilər və Sahibkarlar ittifaqının Prezidenti və Rusiyanın Ali İqtisad Məktəbi Elmi Tədqiqat Universitetinin Prezidenti A.N. Şoxin, Rusiyanın Mərkəzi Bankının sədrin birinci müavini K.V. Yudayeva,  Rusiyanın Ali İqtisad Məktəbi Elmi Tədqiqat Universitetinin rektoru Y.İ. Kuzminov və digərləri çıxış ediblər.
Konfransda dövlət idarəçiliyi, maktoiqtisadiyyat və iqtisadi artım, beynəlxalq münasibətlər, dünya iqtisadiyyatı, sosial siyasət maliyyə institutarı və digər məsələlər müzakirə olunmuşdur.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovun Ali İqtisad Məktəbinin rektoru Yaroslav Kuzminov ilə görüşü zamanı ikitərəfli əməkdaşlıq imkanları geniş müzakirə edilmiş, ikili diplomla bağlı işlərə start verilməsi razılığı əldə edilmişdir.
Ə.Muradov UNEC-in Dərbənd filialının potensialından qarşılıqlı maraq və əməkdaşlıq çərçivəsində birgə istifadə edilməsi imkanlarına toxundu. UNEC rektoru iki ildən artıq fəaliyyət göstərən Rus İqtisad Məktəbinin (RİM) bazasında Ali İqtisad Məktəbinin müxtəlif təhsil proqramlarının təşkil edilməsi perspektivləri, birgə tədqiqatların aparılması, nəticələrin SCOPUS və “Web of Science” platformalarına daxil olan “impact” faktorlu elmi nəşrlərdə dərc edilməsi imkanları haqqında danışdı.
AİM rektoru Yaroslav Kuzminov, AİM və UNEC-in eyni istiqamətdə hərəkət etdiyini qeyd edərək, universitetlər arasında tərəfdaşlığın aktiv inkişaf etməli olduğunu vurğuladı. AİM rektoru birgə “online” və “offline” təhsil proqramlarının yaradılması, (həmçinin Coursera platforması bazasında) birgə UNEC-HSE kursunun hazırlanması, UNEC doktorantlarının “Rossiyskie postdoki” proqramında iştirak üçün dəvət edilməsi təklifləri ilə çıxış etdi. Beləliklə, UNEC doktorantı dissertasiyanın müdafiəsindən sonra iki il müddətində AİM-də təhsil almaq və dərs demək imkanı əldə edəcək.
Rektor Y.Kuzminov birgə elmi-tədqiqat laboratoriyalarının qurulması, şəbəkə təhsil proqramlarında iştirak, UNEC tələbələrinin RF-nın Prezidentinin layihəsi olan “Mən peşəkaram” (“Я профессионал”) olimpiadasında iştirakı kimi məsələlərə toxunda. Öz növbəsində, AİM-nin təhsil proqramları və aspirantura üzrə prorektoru Sergey Roşin hazırda birgə təhsil layihələrinin, ikili diplom proqramlarının hazırlanması üçün bütün imkanların mövcud olduğunu bildirdi. Hər iki tərəfdən səsləndirilmiş təkliflərin daha detallı müzakirəsi üçün may ayında Ali İqtisad Məktəbinin nümayəndələrinin UNEC-ə səfərinə dair qərar qəbul edildi.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Breyqel İnstitutundan (Belçika) məruzəçi Marek Dombrovski, ABŞ-ın Florida Atlantik Universitetindən olan fəxri məruzəçi Əli Farazmanda, Siena Universitetindən professor Maurisio Pompella, Katovays İqtisadiyyat Universitetindən professor İvona Paulas (Polşa), Ali İqtisad Məktəbindən professor Fuad Ələsgərov, AİM-in vitse-prezidenti İvan Prostakov, AİM-in Beynəlxalq inkişaf departamentinin rəhbəri Marina Batalina, AİM-in Sənaye və bazar tədqiqatları institutunun direktoru, professor Andrey Yakovlev, IDP şirkətindən Lorenso Kostantino ilə görüşlər keçirimişdir.
Eləcə də, UNEC rektoru, professor Ə.Muradov RF-da inklüziv təhsil üzrə lider olan Moskva Humanitar-İqtisad Universitetinə səfər etmiş və rektor Vaqif Bayramov ilə görüş keçirmişdir. Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq, yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində görülən işlər müzakirə edilmişdir. Universitetlər arasında ikili diplom proqramının tətbiqi üçün işlərin tamamlanması müzakirə edilmişdir.

Ректор Кузьминов: «UNEC и ВШЭ действуют в одном направлении»
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов по приглашению  ректора Высшей школы экономики (ВШЭ) Ярослава Кузьминова принял участие в XX Апрельской международной научной конференции.
В конференции с участием представителей ведущих университетов мира в качестве докладчиков и участников  в качестве почетных докладчиков приняли участие представители  университетов Гарварда, Бонна, Калифорнии, Мичигана, Вены, Флориды Сиднея и других высших учебных заведений.
Конференция началась с озвучивания первым заместителем председателя правительства и министром финансов РФ Антоном Силуановым поздравительного письма президента Российской Федерации. На заседании выступили первый заместитель председателя правительства и министра финансов РФ Антон Силуанов, депутат Государственной думы Федерального собрания Российской Федерации, председатель Комитета по бюджету и налогам  А.М.Макаров, президент Российского союза промышленников и предпринимателей России, президент Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» России А.Н.Шохин, первый заместитель председателя Центрального банка России К.В.Юдаева, ректор Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» Я.И.Кузьминов и другие.
На конференции обсуждались вопросы государственного управления, макроэкономики и экономического роста, международных отношений, мировой экономики, социальной политики,  финансовых институтов и другие.
При встрече ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова с ректором Высшей школы экономики Ярославом Кузьминовым широко обсуждались вопросы  о возможности двустороннего сотрудничества, было достигнуто соглашение о начале работ в связи с двойным дипломом.
А.Мурадов затронул вопрос о совместном использовании потенциала Дербентского филиала UNEC в рамках взаимного интереса и сотрудничества. Ректор UNEC рассказал о перспективах организации различных образовательных программ Высшей школой экономики, созданной на базе действующей более двух лет Русской экономической школы (РЭШ), и о ее возможностях публикации в научных журналах с импакт фактором, входящих в платформу  SCOPUS и “Web of Science”.
Ректор ВШЭ Ярослав Кузьминов отметив деятельность ВШЭ и  UNEC, осуществляемую в одном направлении, подчеркнул, что нужно активно развивать партнерство между университетами.  Ректор ВШЭ выступил с предложением о создании совместных “online” və “offline” учебных программ, (в том числе на базе платформы  Coursera)  разработки совместного курса  UNEC-HSE, приглашения докторантов   UNEC на участие в программе «Российских постдоков».  Таким образом, докторант UNEC после защиты диссертации получит возможность в течение двух лет получать образование и преподавать в ВШЭ.
Ректор Я.Кузьминов затронул такие вопросы как создание совместной научно-исследовательской лаборатории, участие в сети образовательных программ, участие студентов UNEC в олимпиаде «Я профессионал», являющимся проектом Президента РФ.  В свою очередь, проректор по образовательным программам и аспирантуре ВШЭ Сергей Рощин отметил, что имеются все возможности для разработки совместных образовательных программ, а также программ двойного диплома.  Для более детального обсуждения предложений, выдвинутых с каждой стороны,  было принято решение о посещении представителями Вышей школы экономики UNEC в мае  месяце.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов провел встречи с докладчиком института Брейгель (Бельгия) Мареком Домбровским, почетным докладчиком Флоридского атлантического университета США Али Фаразманда,  профессором Сиенского университета Маурузио Помпелла, профессором Экономического университета в Катовице (Польша) Ивоной Паулас, профессором Высшей школы экономики Фуадом Алескеровым, вице-президентом ВШЭ Иваном Простаковым, руководителем Департамента международного развития ВШЭ Мариной Баталиной, директором Института исследования промышленности и рынка, профессором Андреем Яковлевым, Лоренсо Константино с компании IDP.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов также посетил Московский гуманитарно-экономический университет, являющийся лидером в РФ по инклюзивному образованию, и провел встречу с ректором Вагифом Байрамовым.   На встрече обсуждались вопросы двустороннего сотрудничества, работы, проделанные в направлении подготовки высококвалифицированных кадров. Также были обсуждены вопросы завершения работ по применению программ двойного диплома между университетами.