UNEC-də keçirilən Elm Festivalının açılışında rektor, professor Ədalət Muradov universitetin əldə etdiyi elmi uğurlardan söz açıb:“UNEC alimlərinin Web of Science-də çap olunmuş məqalələrinin sayı son 10 ildə 301 dəfə artıb. Həmin bazada bütün istinadların (özünə istinadlar istisna olmaqla) 92%-i də məhz son 10 ilin payına düşür.
2015-ci illə müqayisədə 2024-cü ildə UNEC alimlərinin Scopus-da çap olunmuş məqalələrinin sayı 277 dəfə, Scopusda məqalələrə istinad sayı isə 227 dəfə artıb. Həmin məqalələrin 98 %-i, istinadların 98,5 %-i son 10 ilin payına düşür”.
Rektor bildirib ki, Web of Science və Scopusda çap olunmuş məqalələrin və istinadların sayının artımına görə UNEC dünyada liderdir.
UNEC-də elmi fəaliyyətin təşviq sistemi təkmilləşdirildikdən sonra 2023-cü illə müqayisədə 2024-cü ildə Scopus-dakı məqalələrin sayı 2 dəfə, Web of science-dəki sayı 2,5 dəfə artıb.
2024-cü ildə UNEC alimlərinin Scopusda çap olunmuş məqalələrinin 81,2%-i 123 ölkənin, Web of Science-dəki məqalələrin 91%-i 108 ölkənin alimləri ilə birgə çap olunub”.

На открытии Фестиваля науки, прошедшего в UNEC, ректор, профессор Адалат Мурадов рассказал о научных достижениях университета:«Количество статей, опубликованных учеными UNEC в Web of Science, за последние 10 лет увеличилось в 301 раз. 92% всех цитирований (исключая самоцитирования) в этой базе данных также приходятся на последние 10 лет.
По сравнению с 2015 годом количество статей, опубликованных учеными UNEC в Scopus в 2024 году, увеличилось в 277 раз, а количество цитирований статей в Scopus в 227 раз. 98% этих статей и 98,5% ссылок приходится на последние 10 лет».
Ректор отметил, что по росту количества статей и ссылок, опубликованных в Web of Science и Scopus, UNEC является мировым лидером.
В UNEC после совершенствования системы продвижения научной деятельности количество статей в Scopus в 2024 году по сравнению с 2023 годом увеличилось в 2 раза, а в Web of Science в 2,5 раза.
В 2024 году 81,2% статей ученых UNEC, опубликованных в Scopus, были опубликованы совместно с учеными из 123 стран, а 91% статей в Web of Science совместно с учеными из 108 стран».