UNEC-də keçirilən Elm Festivalının açılışında rektor, professor Ədalət Muradov universitetin əldə etdiyi elmi uğurlardan söz açıb:“UNEC alimlərinin Web of Science-də çap olunmuş məqalələrinin sayı son 10 ildə 301 dəfə artıb. Həmin bazada bütün istinadların (özünə istinadlar istisna olmaqla) 92%-i də məhz son 10 ilin payına düşür.
2015-ci illə müqayisədə 2024-cü ildə UNEC alimlərinin Scopus-da çap olunmuş məqalələrinin sayı 277 dəfə, Scopusda məqalələrə istinad sayı isə 227 dəfə artıb. Həmin məqalələrin 98 %-i, istinadların 98,5 %-i son 10 ilin payına düşür”.
Rektor bildirib ki, Web of Science və Scopusda çap olunmuş məqalələrin və istinadların sayının artımına görə UNEC dünyada liderdir.
UNEC-də elmi fəaliyyətin təşviq sistemi təkmilləşdirildikdən sonra 2023-cü illə müqayisədə 2024-cü ildə Scopus-dakı məqalələrin sayı 2 dəfə, Web of science-dəki sayı 2,5 dəfə artıb.
2024-cü ildə UNEC alimlərinin Scopusda çap olunmuş məqalələrinin 81,2%-i 123 ölkənin, Web of Science-dəki məqalələrin 91%-i 108 ölkənin alimləri ilə birgə çap olunub”.

At the opening ceremony of the Science Festival held at UNEC, Rector Professor Adalat Muradov highlighted the university’s recent scientific accomplishments:
“The number of articles published by UNEC researchers in the Web of Science has increased 301-fold over the past 10 years. Moreover, 92% of all citations in this database (excluding self-citations) also belong to this period.
In comparison to 2015, the number of UNEC researchers’ publications in Scopus increased by 277 times in 2024, and the number of citations in Scopus rose 227-fold. Notably, 98% of these articles and 98.5% of the citations are from the last decade.”
The Rector emphasized that UNEC is among the global leaders in terms of the growth in the number of publications and citations in Web of Science and Scopus.
Following the enhancement of UNEC’s research incentive system, the number of Scopus-indexed articles doubled in 2024 compared to 2023, while the number of articles in Web of Science increased by 2.5 times.
“In 2024, 81.2% of UNEC researchers’ Scopus-indexed articles were co-authored with scientists from 123 countries, and 91% of Web of Science-indexed articles were co-authored with scientists from 108 countries,” the Rector added.