sevda_fotoriy.ü.f.d. Əkbərova Sevda Bəkir qızı
18.12.1966-cı il tarixində Bakı şəhərində anadan olub. 1984-cü ildə 129 saylı məktəbi  bitirərək ADU-nun (indiki BDU) Tətbiqi riyaziyyat fakültəsinə qəbul olub. 1989-cu ildə universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin Baş Hesablama Mərkəzinin “İqtisadi məsələlərin alqoritmləşməsi və proqlaşdırılması” şöbəsində  gənc mütəxəssis kimi işə başlamışdır. İşlədiyi müddət ərzində III dərəcəli mütəxəssis vəzifəsindən baş mütəxəssis vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir. 1999-cu ildə öz istəyi ilə işdən azad olunmuşdur.
2006-cı il tarixində Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialında müəllim kimi işə başlamış və dosent vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir.
14.12.2010-cu ildə “Radius boyu qeyri-bircins kiçik qalınlıqlı transversal-izotrop silindr üçün elastikiyyət nəzəriyyəsi məsələsinin asimptotik təhlili” mövzusunda dissertasiya işi müdafiə edərək riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru elmi adı almışdır.
2014-2017-ci  illər ərzində Sumqayıt Dövlət Universitetinin əvvəlcə “Riyaziyyatın tədrisi metodikası”, daha sonra “Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası” kafedrasında çalışmışdır. 2015-ci ildə Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi tərəfindən fəxri fərmanla təltif olunmuşdur.
15.09.2017-ci il tarixindən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Riyaziyyat” kafedrasına işə qəbul olunub. Hazırda “Riyaziyyat və statistika” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 27.09.2017-ci il tarixli qərarı ilə dosent elmi adı verilmişdir.

She was born on December 18, 1966, in the city of Baku. In 1984, after graduating from school No. 129, she entered the faculty of Applied Mathematics at ASU (now BSU). After graduating from the university with honours in 1989, She began working as a young specialist in the “Algorithmization and programming of economic issues” department of the General Computing Center of the State Statistics Committee of Azerbaijan. During her tenure, she was promoted from the rank of specialist III degrees to the position of a chief specialist. She resigned voluntarily in 1999.
In 2006, she started working as a teacher at the Sumgayit branch of the Azerbaijan Teachers’ Institute and was promoted to associate professor.
On 14.12.2010 she defended her thesis on “Asymptotic analysis of the theory of elasticity for a non-uniform small-thickness transverse-isotropic cylinder along the radius” and received the title of PhD in Mathematics.
From 2014-to 2017, she worked at the Department of “Methods of teaching mathematics”, and then “Mathematics and its teaching methods” at Sumgayit State University. In 2015, she was awarded an honorary diploma by the Republican Committee of the Free Trade Union of Educators of Azerbaijan.
On September 15, 2017, he was hired to the “Mathematics” department of Azerbaijan State University of Economics. She currently works as an associate professor at the department of Mathematics and Statistics.
By the decision of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated 27.09.2017, she was awarded the title of associate professor.
She is the author of more than 10 scientific articles, 2 textbooks and 1 methodical manual. She has repeatedly participated in international and national conferences.