sevda_fotoriy.ü.f.d. Əkbərova Sevda Bəkir qızı
18.12.1966-cı il tarixində Bakı şəhərində anadan olub. 1984-cü ildə 129 saylı məktəbi  bitirərək ADU-nun (indiki BDU) Tətbiqi riyaziyyat fakültəsinə qəbul olub. 1989-cu ildə universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin Baş Hesablama Mərkəzinin “İqtisadi məsələlərin alqoritmləşməsi və proqlaşdırılması” şöbəsində  gənc mütəxəssis kimi işə başlamışdır. İşlədiyi müddət ərzində III dərəcəli mütəxəssis vəzifəsindən baş mütəxəssis vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir. 1999-cu ildə öz istəyi ilə işdən azad olunmuşdur.
2006-cı il tarixində Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialında müəllim kimi işə başlamış və dosent vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir.
14.12.2010-cu ildə “Radius boyu qeyri-bircins kiçik qalınlıqlı transversal-izotrop silindr üçün elastikiyyət nəzəriyyəsi məsələsinin asimptotik təhlili” mövzusunda dissertasiya işi müdafiə edərək riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru elmi adı almışdır.
2014-2017-ci  illər ərzində Sumqayıt Dövlət Universitetinin əvvəlcə “Riyaziyyatın tədrisi metodikası”, daha sonra “Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası” kafedrasında çalışmışdır. 2015-ci ildə Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi tərəfindən fəxri fərmanla təltif olunmuşdur.
15.09.2017-ci il tarixindən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Riyaziyyat” kafedrasına işə qəbul olunub. Hazırda “Riyaziyyat və statistika” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 27.09.2017-ci il tarixli qərarı ilə dosent elmi adı verilmişdir.

д.ф.мат. Акберова Севда Бекир гызы
Родилась 18.12.1966 года в городе Баку. В 1984 году окончив среднюю школу №129, поступила на факультет Прикладной математики АГУ (ныне БГУ). В 1989 году окончив с отличием университет приступила к трудовой деятельности в качестве молодого специалиста в отдел «Алгоритм и программирование экономических вопросов» в Главном вычислительном центре Азербайджанского государственного комитета по статистике. За период работы со  специалиста III разряда возвысилась до главного специалиста. В 1999 году уволилась с работы по собственному желанию.
В 2006 году приступила к работе в качестве преподавателя в Сумгаитском филиале Азербайджанского института учителей и возвысилась до должности доцента.
14.12.2010 года защитив диссертационную работу на тему «Асимптотический анализ теории упругости неоднородного поперечно-изотропного цилиндра малой толщины по радиусу», получила ученую степень доктора философии по математике.
В 2014-2017 годах работала в Сумгаитском государственном университете вначале на кафедре «Методика преподавания математики», а затем на кафедре «Математика и методика ее преподавания». В 2015 году была награждена почетной грамотой Республиканского комитета свободного профсоюза работников образования Азербайджана.
15.09.2017 года была принята на кафедру «Математика» Азербайджанского государственного экономического университета. В настоящее время работает на должности доцента кафедры «Математика и статистика».
По решению Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от 27.09.2017 года было присуждено ученое звание доцента.
Является автором свыше 10 научных статей, 2 учебных пособий, 1 методического пособия. Неоднократно выступала на международных и республиканских конференциях.