SABAH III Tələbə Debat Forumu
Təhsil Nazirliyinin tərəfdaşlığı, SABAH qrupları və “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyinin (DVC) təşkilatçılığı ilə III SABAH Tələbə Debat Forumu keçirilib.
Forumun əsas məqsədi SABAH tələbələrinin tədrisdənkənar fəaliyyətlərinin səmərəliliyinin təmin olunması, müxtəlif debat mövzuları üzrə biliyinin artırılması, sərbəst tədqiqat və təqdimat bacarıqlarının inkişafı, tələbələrin natiqlik bacarıqlarına yiyələnməsi, onlar arasında intellektual oyunlarda iştiraka maraq yaradılması, müxtəlif universitetlərdə təhsil alan SABAH tələbələri arasında ünsiyyətin genişlənməsinə şərait yaratmaqdır.
Debat oyunlarının mövzusu “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının gənclər arasında sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi məqsədlərinə uyğun olaraq “Gənc nəslin sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişafında dövlət dəstəyinin rolu” olub.
Forum çərçivəsində SABAH tələbələri DVC-nin təlimçi heyəti tərəfindən debat metodologiyası əsasında təşkil olunan ardıcıl 3 təlim sessiyasında iştirak ediblər. Təlim sessiyasını uğurla başa vuran komandalar sahibkarlığa dövlət dəstəyinin rolu mövzusunda araşdırmalar aparıblar.
Forumun qrup və “play-off” mərhələsi oyunlarında ümumilikdə 7 universiteti təmsil edən 32 komanda mübarizə aparıb. Debat raundlarından uğurla keçən “Alpha” və “Enigma” komandaları finala vəsiqə qazanıblar. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri Əfsanə Məmmədova, İsmayıl Səlimov, Anar Məmmədzadə, Sevil Hacıyeva, Elgün Məmmədov, İlqar Ağasıyev, Xədicə Veysəlova, Fərhad Ağayev, Bakı Dövlət Universitetinin tələbəsi David Poladov forumun ən yaxşı natiqləri, Ülviyyə Axundova isə Forumun I ən yaxşı natiqi adına layiq görülüb.
Forumun qalibi UNEC-in “Alpha”  komandası (Pinar Cəbrayılova, Ömər Əzizli, Elgün Məmmədov) olub.
SABAH qrupları Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə dövlət ali təhsil müəssisələrində müxtəlif ixtisaslar üzrə yaradılmış savadlı, bacarıqlı, hazırlıqlı tələbələrdən ibarət qruplardır.
Layihənin məqsədi ali təhsil sistemində tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, yenilikçi mühitin yaradılması və qlobal kadr bazarının tələblərinə cavab verən savadlı və peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsidir.
SABAH qrupları 2014-2015-ci tədris ilində 34 ixtisas üzrə 7 ali təhsil müəssisəsində formalaşdırılıb. Hazırda SABAH qrupları 12 ali təhsil müəssisəsini, 6 ixtisas istiqaməti üzrə 40-dan artıq ixtisas və 2300-dən çox tələbəni əhatə edir.
2017-ci ildə SABAH qruplarının ilk məzun buraxılışı olub.
Qeyd edək ki, DVC yerli və beynəlxalq biznes strukturları, dövlət qurumları, eləcə də beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq edir. DVC-nin aparıcı proqramlarından biri olan Milli Debat Proqramı gənclərin maariflənməsi və intellektual gənclər şəbəkəsinin yaradılması məqsədi daşıyır. Proqram respublikanın 45 rayonunu və bütün böyük şəhərləri əhatə etməklə, 11 Regional Debat Mərkəzini, ali və orta təhsil müəssisələrində yaradılmış Debat Klublarını özündə birləşdirir.

III Форум студенческих дебатов САБАХ
При партнерстве Министерства образования, организационной поддержке групп САБАХ и Общественного объединения «Дебаты в гражданском обществе» (ДГО) состоялся III Форум студенческого дебата САБАХ.
Основной целью форума является обеспечение эффективной внеучебной деятельности студентов САБАХ, повышение знаний по разным темам дебата, развитие самостоятельных исследовательских способностей, овладение студентами ораторских способностей, привитие у них интереса к участию в интеллектуальных играх, создание условий для расширения отношений со студентами, обучающимися в других университетах.
В соответствии с целями поощрения предпринимательской деятельности среди молодежи Государственной программы тема дебатских игр «Молодежь Азербайджана 2017-2021 годах» была «Роль государства в развитии предпринимательской деятельности молодого поколения».
В рамках форума студенты САБАХ приняли участие в 3 учебных  сессиях, организованных инструкторским составом DVC на основе дебаторской методологии. Команды, успешно завершившие обучение, провели исследования в направлении роли государства в поддержке предпринимательства.
На этапе групп и “play-off” игр форума вели борьбу 32 команды, представляющие 7 университетов. Успешно прошедшие раунды дебата команды “Alpha” və “Enigma”завоевали пропуск на финал.  Студенты Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Афсана Мамедова, Исмаил Салимов, Анар Мамедзаде, Севиль Гаджиева, Эльгюн Мамедов, Ильгар Агасиев, Хадиджа Вейсалова,Фархад Агаев, студент Бакинского государственного университета Давид Поладов были признаны лучшими ораторами форума, а Ульвия Ахундова удостоена звания I лучшего оратора Форума.
Победителем форума стала команда UNEC “Alpha” (Пинар Джабраилова, Омар Азизли, Эльгюн Мамедов).
Группы САБАХ, созданные по инициативе Министерства образования в государственных высших учебных заведениях по разным специальностям, состоят из грамотных, способных, подготовленных студентов.
Целью проекта является повышение качества образования в высшей образовательной системе, создание новаторской среды и подготовка грамотных и профессиональных специалистов, отвечающих требованиям глобального кадрового рынка.
Группы САБАХ сформированы в 2014-2015 учебном году в 7 высших учебных заведениях по 34 специальностям. В настоящее время группы САБАХ включают 12 высших учебных заведений, свыше 40 специальностей по 6 направлениям специальности и более 2300 студентов.
В 2017 году был первый выпуск групп САБАХ.
Следует отметить, что DVC сотрудничает с местными и международными бизнес организациями, государственными структурами, а также с международными организациями. Один из ведущих программ DVC Национальная программа дебатов носит характер просвещения молодежи и создания сети интеллектуальной молодежи. Программа, включая 45 районов республики и все большие города, объединяется в Центре 11 региональных дебатов, в Дебатских клубах, созданных в высших и средних учебных заведениях.