Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) yeni istiqamət üzrə kadr hazırlığına başlanılır. Türkiyə universitetləri arasında akademik reytinqinə görə 1-ci sırada, QS reytinqinə görə dünyada 601-ci sırada olan Hacettepe Universiteti ilə əldə olunan razılığa əsasən,“Səhiyyə menecmenti” ixtisası üzrə magistratura pilləsində ikili diplom proqramı təşkil ediləcək. Proqram UNEC-inBeynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində reallaşdırılacaq. Proqrama əsasən, magistrlar hər iki universitetdə mübadilə formasında təhsil alacaqlar. Türkiyə Respublikası Ali Təhsil Şurası layihənin reallaşdırılmasına dəstək verəcək. Bununla bağlı Türkiyəyə səfəri çərçivəsində UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla Ali Təhsil Şurasının (YÖK) sədri, professor Yekta Saraç arasında razılıq əldə olunub.
UNEC-də “Səhiyyə menecmenti” ixtisası üzrə kadr hazırlığının həyata keçirilməsində əsas məqsəd ölkədə fəaliyyət göstərən çoxsaylı özəl tibb müəssisələrin peşəkar idarəetməsinə dəstək göstərməkdir. Qərb ölkələrindəki təcrübəyə əsasən, bu tip müəssisələrin idarə edilməsi ixtisaslaşmış menecerlər tərəfindən həyata keçirilir. UNEC bu proqram vasitəsilə Azərbaycanda səhiyyə menecerlərinə olan kadr tələbatınıən qısa zamanda ödəyə biləcək.
Qeyd edək ki, Hacettepe Universiteti səhiyyə menecmenti ixtisasında peşəkar kadrların yetişdirilməsində böyük təcrübə malikdir. Ali təhsil müəsissəsinin tibb fakültəsi QS reytinqinə görə dünyada 301-ci sırada qərarlaşmışdır.

Менеджмент здравоохранения: UNEC и Университет Хаджеттепе приступает к совместной деятельности
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) начинается  подготовка кадров в новом направлении. На основе согла­шения с Университетом Хаджеттепе, который находится в 1-ом ряду по академи­че­скому рейтингу среди университетов Турции, а по рейтингу QS на 601-ом месте в мире, на ступени  магистратуры по специальности «Менеджмент здра­воохранения» будет составлена программа двойного диплома. Программа бу­дет реализована в Международном центре магистратуры и докторантуры UNEC. Согласно программе магистры  получат образование сразу в двух уни­вер­ситетах в виде обмена. Совет Высшего Образования Турецкой Респуб­лики окажет под­держку в реализации этого проекта. В связи с этим в рамках визита в Турцию зак­­лючено соглашение между ректором UNEC профес­сором Адалят Мурадо­вым и председателем Совета Высшего Образования  профессором Екта Сара­джем.
Основной целью в кадровой подготовке по специаль­но­сти «Менеджмент здравоохранения» в UNEC является оказание  помощи действующим в нашей стране многочисленным коммерческим медицинским учреждениям в профес­си­ональ­ном управлении. Управле­ние такого типа учреждениями осуществляется специализированными менедже­ра­ми, которые ссы­­лаются на опыт западных стран. Посредством этой програм­мы UNEC смо­жет за очень короткий срок удо­в­­летворить кадровые потребности в менеджерах здравоохранения в Азербай­джа­­не.
Отметим, что Университет Хаджеттепе имеет большой опыт в  подготовке профессиональных кадров по специальности менеджмента здравоохра­нения. Медицинский факультет высшего учебного заведения по рейтингу QS в мире находится в 301-ом ряду.