Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) yeni istiqamət üzrə kadr hazırlığına başlanılır. Türkiyə universitetləri arasında akademik reytinqinə görə 1-ci sırada, QS reytinqinə görə dünyada 601-ci sırada olan Hacettepe Universiteti ilə əldə olunan razılığa əsasən,“Səhiyyə menecmenti” ixtisası üzrə magistratura pilləsində ikili diplom proqramı təşkil ediləcək. Proqram UNEC-inBeynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində reallaşdırılacaq. Proqrama əsasən, magistrlar hər iki universitetdə mübadilə formasında təhsil alacaqlar. Türkiyə Respublikası Ali Təhsil Şurası layihənin reallaşdırılmasına dəstək verəcək. Bununla bağlı Türkiyəyə səfəri çərçivəsində UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla Ali Təhsil Şurasının (YÖK) sədri, professor Yekta Saraç arasında razılıq əldə olunub.
UNEC-də “Səhiyyə menecmenti” ixtisası üzrə kadr hazırlığının həyata keçirilməsində əsas məqsəd ölkədə fəaliyyət göstərən çoxsaylı özəl tibb müəssisələrin peşəkar idarəetməsinə dəstək göstərməkdir. Qərb ölkələrindəki təcrübəyə əsasən, bu tip müəssisələrin idarə edilməsi ixtisaslaşmış menecerlər tərəfindən həyata keçirilir. UNEC bu proqram vasitəsilə Azərbaycanda səhiyyə menecerlərinə olan kadr tələbatınıən qısa zamanda ödəyə biləcək.
Qeyd edək ki, Hacettepe Universiteti səhiyyə menecmenti ixtisasında peşəkar kadrların yetişdirilməsində böyük təcrübə malikdir. Ali təhsil müəsissəsinin tibb fakültəsi QS reytinqinə görə dünyada 301-ci sırada qərarlaşmışdır.

21 SEPTEMBER 2015 | VIEWS:
Training of specialists in a new direction starts at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). A joint dual diploma graduate program on Health Management” is to be implemented in accordance with the agreement achieved with Hajettepe University which is the first for the academic rating among the universities of Turkey and 601st in the QS World ranking. The Program will be realized in the International Center for the Graduate and Doctoral Studies. The graduate students will get training in the form of exchange in both universities according to the Program. The Supreme Education Council of the Republic of Turkey will support the realization of the Project. In this regard, agreement between the Chairman of the Supreme Education Council, Professor Yekta Sarach and UNEC Rector, Dr Adalat Muradov was gained within the Professor’s visit to Turkey.
The implementation of the personnel training on “Health Management” at UNEC aims to provide professional management support to numerous private medical institutions carrying out their activities in our country. According to the Western countries’ experience the administration of the type of institutions is realized by the specialized managers. UNEC can meet the personnel needs of healthcare managers in Azerbaijan as soon as possible with this program
It should be noted that, Hajettepe University has a great experience in the cadres’ development on Healthcare Management. The higher education institution’s medical faculty is ranked in the 301 place according QS rating.