Səidə Əkbər qızı Xəlil
2014-2018-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Maliyyə və mühasibatlıq fakültəsində Maliyyə ixtisası üzrə bakalavr dərəcəsi almışdır. Bakalavr illərində Tələbə Həmkarlar İttifaqının fakültə üzrə büro üzvü olmuş, I Science Slime yarışında ikinci yeri tutmuş, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkil etdiyi bir çox elmi konfransa qatılaraq müxtəlif yerlərin sahibi olmuşdur. 2018-2020-ci illərdə UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində (BMDM) Bank işi ixtisaslaşması üzrə magistr dərəcəsinə başlamışdır. Magistratura müddətində I və II İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransında təşkilat komitəsində olmuş, eyni zamanda elmi məqalələrlə çıxış etmişdir. DAAD tərəfindən maliyyələşdirilən “EE-KEY-AZ Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amilləri” (EE-KEY-AZ Entrepreneurship Education: a Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan) təlimində iştirak edərək Almaniyanın Siegen universitetinə akademik səfər etmişdir. Avropa Birliyi tərəfindən dəstəklənən Erasmus+ təqaüd proqramının qalibi olaraq Portuqaliyanın Porto şəhərində yerləşən ISAG-Avropa Biznes Məktəbində təhsil almışdır. Tələbəlik illərdə Azərbaycan Respublika Hesablama Palatasında Dövlət gəlirlərinin və iqtisadi sahələrin auditi şöbəsində  təcrübə proqramında iştirak etmişdir. “Bank kreditləri sahibkarlığın inkişafında investisiya mənbəyi kimi” adlı dissertasiya mövzusunu müdafiə edərək fərqlənmə diplomuyla tam ali təhsilini başa vurmuşdur.
Türkiyə Bursları təqaüd proqramının qalibi olaraq 2021-ci ildən etibarən Dokuz Eylül Universiteti Sosial Elmlər İnstitutunda İqtisadiyyat üzrə doktorantura təhsilini davam etdirməkdədir. “Dairəvi İqtisadiyyat yanaşması çərçivəsində Azərbaycan üçün inkişaf strategiyası təklifi” mövzusunu araşdıran Səidə Xəlil 2024-cü ilin Oktyabr ayında Erasmus+ layihəsinin qalibi olaraq elmi işini İtaliyanın Sapienza Universitetində dairəvi iqtisadiyyat sahəsindən olan nüfuslu professorlara təqdim etmişdir. Cari ilin Dekabr ayında Özbəkistanda Urganch Ranch Texnologiya Universitetində keçirilən “Regionda davamlı iqtisadi artımın təmin edilməsinin prioritet istiqamətləri” mövzulu konfransa qəbul almışdır. Bundan başqa Orhun mübadilə proqramının qalibidir.
Səidə Xəlil 2023-ci ilin Fevral ayından etibarən İqtisadiyyat və işlətmə kafedrasında müəllim olaraq fəaliyyətə başlamışdır. 2023-ci ilin İyun ayından etibarən müəllim vəzifəsi ilə paralel UNEC Bloomberg maliyyə laboratoriyasının rəhbəri vəzifəsində çalışır. Rəhbərliyi dövründə dəfələrlə tələbə və müəllimlər üçün maliyyə bazarları təlimi təşkil edilmiş, təlimlərdə iştirak edən tələblərlə birlikdə Bloomberg tərəfindən keçirilən Global Trade Challenge yarışında 2453 komanda arasından 32-ci yeri qazanaraq regionda 2-ci yerə çıxıblar. Onlarla məqalə, kitab içi fəsilin müəllifidir.

В 2014-2018 годах получила степень бакалавра на факультете Финансов и бухгалтерии Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC). Во время учебы он в бакалавре была членом Студенческого профсоюзного комитета, заняла второе место в конкурсе I Science Slime. Участвовала во многих научных конференциях, организованных Студенческим научным обществом, занимала различные места. В 2018-2020 годах поступила в магистратуру по банковской специализации в Международном центре магистратуры и докторантуры (МЦМД) UNEC. Во время учебы в магистратуре она была членом оргкомитета I и II Международной научной конференции исследователей в области экономики и управления, одновременно выступала научными статьями. Она приняла участие в тренинге «EE-KEY-AZ «Обучение предпринимательству: основные факторы создания рабочих мест и трудоустройства в Азербайджане» (EE-KEY-AZ Entrepreneurship Education: a Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan), финансируемом DAAD», а также совершила академический визит в Зигенский университет, Германия. Как победитель стипендиальной программы Erasmus+, поддерживаемой Европейским Союзом, получила образование в Европейской школе бизнеса – ISAG, находящейся в городе Порто Португалии. В студенческие годы участвовала в программе стажировки в отделе аудита государственных доходов и экономической сферы Счетной палаты Азербайджанской Республики. Защитив диссертацию на тему «Банковские кредиты как источник инвестиций в развитие предпринимательства», завершила высшее образование с отличием.
Будучи победителем стипендиальной программы Турции, с 2021 года продолжает обучение в докторантуре по экономике в Институте социальных наук Университета Докуз Эйлюл. В октябре 2024 года Саида Халил, исследовавшая тему «Предложение стратегии развития Азербайджана в рамках подхода циркулярной экономики», представила свою научную работу профессорам в области циркулярной экономики в Университете Сапиенца в Италии как победительница конкурса Проект Erasmus+ в октябре 2024 года. В декабре текущего года получила приглашение на конференцию «Приоритетные направления обеспечения устойчивого экономического роста в регионе», проходившую в Технологическом университете Ургенч-Ранч в Узбекистане. Кроме того, является победителем программы обмена Орхун.
Саида Халил с февраля 2023 года приступила к деятельности в качестве преподавателя кафедры Экономики и управления. С июня 2023 года параллельно с преподавательской деятельностью работает руководителем финансовой лаборатории UNEC Bloomberg. За время руководства для студентов и преподавателей неоднократно организовывала тренинги по финансовым рынкам, и вместе с участвующими в тренинге студентами заняв 32 место среди 2453 команд в конкурсе Global Trade Challenge, проводимом агентством Bloomberg, вышли на 2-е место в регионе.