Səidə Əkbər qızı Xəlil
2014-2018-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Maliyyə və mühasibatlıq fakültəsində Maliyyə ixtisası üzrə bakalavr dərəcəsi almışdır. Bakalavr illərində Tələbə Həmkarlar İttifaqının fakültə üzrə büro üzvü olmuş, I Science Slime yarışında ikinci yeri tutmuş, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkil etdiyi bir çox elmi konfransa qatılaraq müxtəlif yerlərin sahibi olmuşdur. 2018-2020-ci illərdə UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində (BMDM) Bank işi ixtisaslaşması üzrə magistr dərəcəsinə başlamışdır. Magistratura müddətində I və II İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransında təşkilat komitəsində olmuş, eyni zamanda elmi məqalələrlə çıxış etmişdir. DAAD tərəfindən maliyyələşdirilən “EE-KEY-AZ Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amilləri” (EE-KEY-AZ Entrepreneurship Education: a Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan) təlimində iştirak edərək Almaniyanın Siegen universitetinə akademik səfər etmişdir. Avropa Birliyi tərəfindən dəstəklənən Erasmus+ təqaüd proqramının qalibi olaraq Portuqaliyanın Porto şəhərində yerləşən ISAG-Avropa Biznes Məktəbində təhsil almışdır. Tələbəlik illərdə Azərbaycan Respublika Hesablama Palatasında Dövlət gəlirlərinin və iqtisadi sahələrin auditi şöbəsində  təcrübə proqramında iştirak etmişdir. “Bank kreditləri sahibkarlığın inkişafında investisiya mənbəyi kimi” adlı dissertasiya mövzusunu müdafiə edərək fərqlənmə diplomuyla tam ali təhsilini başa vurmuşdur.
Türkiyə Bursları təqaüd proqramının qalibi olaraq 2021-ci ildən etibarən Dokuz Eylül Universiteti Sosial Elmlər İnstitutunda İqtisadiyyat üzrə doktorantura təhsilini davam etdirməkdədir. “Dairəvi İqtisadiyyat yanaşması çərçivəsində Azərbaycan üçün inkişaf strategiyası təklifi” mövzusunu araşdıran Səidə Xəlil 2024-cü ilin Oktyabr ayında Erasmus+ layihəsinin qalibi olaraq elmi işini İtaliyanın Sapienza Universitetində dairəvi iqtisadiyyat sahəsindən olan nüfuslu professorlara təqdim etmişdir. Cari ilin Dekabr ayında Özbəkistanda Urganch Ranch Texnologiya Universitetində keçirilən “Regionda davamlı iqtisadi artımın təmin edilməsinin prioritet istiqamətləri” mövzulu konfransa qəbul almışdır. Bundan başqa Orhun mübadilə proqramının qalibidir.
Səidə Xəlil 2023-ci ilin Fevral ayından etibarən İqtisadiyyat və işlətmə kafedrasında müəllim olaraq fəaliyyətə başlamışdır. 2023-ci ilin İyun ayından etibarən müəllim vəzifəsi ilə paralel UNEC Bloomberg maliyyə laboratoriyasının rəhbəri vəzifəsində çalışır. Rəhbərliyi dövründə dəfələrlə tələbə və müəllimlər üçün maliyyə bazarları təlimi təşkil edilmiş, təlimlərdə iştirak edən tələblərlə birlikdə Bloomberg tərəfindən keçirilən Global Trade Challenge yarışında 2453 komanda arasından 32-ci yeri qazanaraq regionda 2-ci yerə çıxıblar. Onlarla məqalə, kitab içi fəsilin müəllifidir.

Saida Khalil earned a Bachelor’s degree in Finance from the Faculty of Finance and Accounting at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) between 2014 and 2018. During her undergraduate years, she was a member of the Faculty Bureau of the Student Trade Union, placed second in the I Science Slime competition, and participated in several academic conferences organized by the Student Scientific Society, winning various awards. From 2018 to 2020, she pursued a Master’s degree in Banking at the International School of Economics and Management at UNEC. During her Master’s studies, she was a member of the organizing committee for the I and II International Scientific Conference on Economics and Management, while also presenting scientific papers. She participated in the DAAD-funded “EE-KEY-AZ Entrepreneurship Education: A Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan” training program and visited Siegen University in Germany for academic purposes. As a winner of the Erasmus+ scholarship program, she studied at ISAG-European Business School in Porto, Portugal. During her student years, she also participated in an internship program at the State Audit Chamber of the Republic of Azerbaijan, working in the Department of State Revenues and Economic Sectors Audit. She defended her dissertation on “Bank Loans as a Source of Investment for the Development of Entrepreneurship” and graduated with honors.
Since 2021, Saida has been pursuing a Ph.D. in Economics at the Graduate School of Social Sciences at Dokuz Eylul University, Turkey, as a recipient of the Türkiye Scholarships program. In October 2024, as a winner of the Erasmus+ project, she presented her research on “Development Strategy Proposal for Azerbaijan within the Framework of Circular Economy” to prominent professors in the field of circular economy at Sapienza University in Italy. In December 2024, she was accepted to present at the conference “Priority Directions for Ensuring Sustainable Economic Growth in the Region” at Urganch Ranch Technology University in Uzbekistan. Additionally, she is a winner of the Orhun Exchange Program.
Since February 2023, Saida has been working as a lecturer in the Department of Economics and Business at UNEC. Since June 2023, she has also been serving as the head of the UNEC Bloomberg Financial Laboratory, where she has organized several financial market training sessions for students and faculty. Under her leadership, the laboratory’s team participated in Bloomberg’s Global Trade Challenge, where they ranked 32nd out of 2,453 teams globally and 2nd in the region. She is the author of numerous articles and book chapters.