Sevinc Məcid Namiq qızı
2011-ci ildə Bağça-Məktəb-Lisey Kompleksi (BMLK)-ni bitirdikdən sonra 2011-2015-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin (ADU) xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisası üzrə bakalavr təhsili almışdır.
2015-2017-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin (ADU)-nun “Dilşünaslıq” ixtisası üzrə magistr dərəcəsinə yiyələnib.
2017-ci ildən “5 Media” MMC şirkətində tərcüməçi, 2019-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində İnnovasiyalar Mərkəzində layihə meneceri/biznes analist vəzifəsində çalışmışdır.
2021-ci ilin may ayından UNEC Karyera mərkəzinin böyük mütəxəssisi, baş mütəxəssisi vəzifələrində çalışmışdır. 2023-cü ilin iyul ayından etibarən UNEC Karyera mərkəzinin ictimai əsaslarla direktoru vəzifəsini icra edib.

Born on December 23, 1994, in Baku.
After graduating from the Nursery-School-Lyceum Complex (BMLK) in 2011, she pursued a Bachelor’s degree in Foreign Language Teaching (English) at Azerbaijan University of Languages (AUL) from 2011 to 2015.
From 2015 to 2017, she earned her Master’s degree in “Linguistics” at Azerbaijan University of Languages (AUL).
Since 2017, she worked as a translator at “5 Media” LLC and, from 2019 to 2020, served as a project manager/business analyst at the Innovation Center under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
In May 2021, she joined the UNEC Career Center, where she held the roles of senior specialist and chief specialist. In July 2023, she took on the position of Acting Director of the UNEC Career Center on a public basis.