Bakalavr təhsilini AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında, magistr təhsilini isə Türkiyənin Hacettepe Universitetində alıb.
Magistr təhsilini beynəlxalq tələbələr arasında 20 ən uğurlu tələbədən biri olaraq Türkiyə Respublikası prezidenti tərəfindən mükafatlandırılaraq başa vurub.
Hazırda İstanbul Universitetinin “Menecment” ixtisası üzrə doktorantıdır.
2018-ci ildən UNEC-in “İqtisadiyyat və işlətmə” kafedrasının müəllimidir, Türk Dünyası İqtisad Fakültəsində dərs deyir.
Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutunun Təhsildə strateji tədqiqatlar şöbəsində baş mütəxəssis vəzifəsində çalışır.

Sultanli Leyla Chingiz
She received her bachelor’s degree at the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, and her master’s degree at Hacettepe University in Turkey.
She completed her master’s studies by being awarded by the President of the Republic of Turkey as one of the 20 most successful students among international students.
Currently, she is a PhD student at Istanbul University majoring in “Management”.
Since 2018, she has been a lecturer at  ” Economics and Management” department of UNEC and teaches at the Faculty of Economics of Turkic World.
She has given management training at SMBDA and a number of local companies.
She is the co-author of the textbook “Basics of Management”.
She is the author of 6 scientific articles published in local and international journals and conferences.