Şura üzvləri: apelyasiya müraciətləri 1 faizdən də aşağıdır
“Açıq qapı” günündə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla birlikdə İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri millət vəkili Hikmət Babaoğlu, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyev, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev və “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva da iştirak edib.
“Açıq qapı”ya daxil olan müraciətlər əsasən imtahan nəticələrinin yüksəldilməsi və intizam qaydalarının pozulması ilə bağlı olub. Müraciətlər dinlənildikdən sonra onların araşdırılması və operativ həlli istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün rektor aidiyyatı struktur rəhbərlərinə tapşırıqlarını verib.
Qəbuldan sonra imtahanların təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Qış imtahan sessiyasında bakalavr pilləsi üzrə 12 min tələbənin ümumilikdə 72 min imtahan verdiyi bildirilib. Qeyd olunub ki, imtahanlarla bağlı 1346 apelyasiya ərizəsi (0,53%) daxil olub ki, onlardan da yalnız 239-u əsaslı sayılıb, 760 ərizə isə baxılmaqdadır. Şura üzvləri apelyasiya ərizələri və müraciətlərin azlığını yüksək qiymətləndirərək bunu UNEC-də tədris və imtahanların yüksək səviyyədə təşkil olunmasının müsbət nəticəsi kimi dəyərləndiriblər.

Члены совета: апелляционные обращения ниже 1 процента
В «Дне открытых дверей» вместе с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым приняли участие  члены Совета общественного контроля депутат Хикмет Бабаоглы, руководитель ОО Центра образования «ХХ1 век» Этибар Алиев, руководитель Конституционного фонда исследований, член группы по правам человека Алимамед Нуриев и корреспондент «525-й» газеты Севиндж Гараева.
Обращения, поступившие на «Дне открытых дверей» были связаны с вопросами повышения результатов экзамена и нарушением правил дисциплины. Для принятия необходимых мер в направлении рассмотрения и оперативного решения обращений ректор дал указания руководителям соответствующих структур.
После приема был проведен обмен мнениями в связи с организацией экзаменов. Было отмечено, что на зимней экзаменационной сессии 12 тысяч студентов ступени бакалавра сдали 72 тысячи экзаменов. Было отмечено, что в связи с экзаменами поступило 1346 апелляционных заявлений (0,53%), из которых только  239 были обоснованными, а 760 заявлений рассматриваются. Поступившее малое количество заявлений и обращений члены совета оценили как положительный результат обучения и экзаменов в UNEC, организованных  на высоком уровне.