UNEC-də növbəti beynəlxalq konfrans: “Təhsilin sosial-iqtisadi inkişafda rolu”
Yanvarın 30-da UNEC-də “Təhsilin sosial – iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans öz işinə başlayıb. Tədbirdə millət vəkilləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, tanınmış ictimai xadimlərlə yanaşı, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, o cümlədən Çin, Macarıstan, Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Litvadan olan nümayəndə heyəti iştirak edib.
Öncə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabanda xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyublar. Ziyarətçilər həmçinin, görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da əziz xatirəsini yad edərək, məzarı üstünə gül dəstələri düzüblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, tədbirin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədiyinə görə Təhsil Nazirliyinə minnətdarlığını bildirib.
Rektor ölkə prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”nin qarşıya qoyduğu əsas vəzifə və hədəflərə nail olunmasında, müasir tələblərə cavab verən kadr hazırlığının qaçılmaz olduğunu deyib. Mühüm sənədin ali təhsil müəssisələri qarşısında yeni vəzifələr qoyduğunu bildirən rektor, bu vəzifələrin icrasında universitetlərin üzləşdiyi məqamlara diqqət çəkib: “Cəmiyyətdə ali təhsilə olan tələblə həmin tələbin ödənilməsində böyük uyğunsuzluq var. Cəmiyyət öz inkişafı ilə təhsil sistemini bir neçə il qabaqlayır. Digər məqam ondan ibarətdir ki, savadlılığın qlobal miqyasda artması dünyada bərabərsizliyin artması ilə müşayiət olunur”. Ə.Muradov bütün bunlara baxmayaraq, sosial-iqtisadi inkişafda təhsilin mühüm rola malik olduğunu qeyd edib.
Universitetlərin tədqiqat mərkəzinə çevrilməsini qaçılmaz hesab edən rektor bu istiqamətdə UNEC-də zəruru infrastrukturun yaradılması prosesinin sürətləndirildiyini bildirib: “UNEC-də Elmi Tədqiqat İnstitutunun işi yenidən qurulur, elmi tədqiqat laboratoriyaları yaradılır. Onlardan biri SOCAR-in sifarişi əsasında dünyada ilk dəfə olaraq, “Azəri Light” markalı neftin dünya bazarı qiymətini proqnozlaşdıran model qurub. Bütün bunlarla yanaşı, UNEC-də tətbiq edilən müəllimlərin reytinq sistemində elmi fəaliyyətə 40% çəkinin verilməsi, nüfuzlu jurnallarda çap olunan məqaləyə görə qonararın nəzərdə tutulması elmi tədqiqatların keyfiyyətini və kəmiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artırıb. Qürurla qeyd edirəm ki, 2000-2016-cı illərdə UNEC tədqiqatçılarının “Thomson Reuters” agentliyinin “Web of Science” elmi bazasında yerləşən elmi nəşrlərdə UNEC əməkdaşlarının çap edilən elmi əsərlərinin 35%-i son üç ildə həyata keçirilib”.
Təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov son 25 ildə Azərbaycanın keçdiyi sürətli inkişaf yolundan danışıb: “Bu gün sosial-iqtisadi inkişafda təhsil mühüm rol oynayır. Qloballaşan dünyada inkişaf, qlobal səviyyədə rəqabətli olmaq deməkdir. Sosial inkişafa nail olmaq üçün rəqabətqabiliyyətli olmalıyıq. Qlobal səviyyədə uğurlu və rəqabətli olmadan, iqtisadiyyat güclü hesab oluna bilməz. Bilik iqtisadiyyatı insan faktorunu ön plana çəkir”.
Nazir müavini yüksək tələblərə cavab verən insan kapitalının yetişdirilməsində təhsillə elmin vəhdətinin müstəsna rolunu vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin sədri, akademik İsa Həbibbəyli istənilən cəmiyyətin taleyində təhsilin həlledici əhəmiyyətə malik olduğunu deyib: “Ulu öndər Heydər Əliyevin “Təhsil millətin gələcəyidir” tezisi Azərbaycanın müstəqillik dövründə hədəflərini müəyyən etməklə yanaşı, qlobal çağırışlara da tam cavab verir. Bu gün ölkə başçısı, cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə elm, təhsil və texnologiya sahəsində aparılan islahatlar müasir Azərbaycan cəmiyyətinin hərtərəfli inkişafına öz tövhələrini verməkdədir”.
İ.Həbibbəylinin sözlərinə görə, elm, təhsil, texnologiya sahəsində digər resurslar yenidən kəşf olunmalıdır: “Təhsilin qarşısında duran məsələ, təbii resursların daha dərindən araşdırılması, öyrənilməsi, cəmiyyətdə istifadə edilməsindən ibarətdir. Bu sahədə təhsilin rolu vacibdir”.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov ölkədə bilik iqtisadiyyatının formalaşmasından danışıb. Bildirib ki, orta və uzun müddətli perspektivləri müəyyənləşdirən Strateji Yol Xəritəsində iqtisadi inkişafla yanaşı, təhsilin də inkişaf hədəflərinin müəyyənləşdirilməsi hər iki sahənin bir-biri ilə sıx əlaqədə olduğunu göstərir.
Biliklərin kommersiyalaşdırılmasında problemlərin olduğunu qeyd edən nazir müavini dövlət idarəetmə strukturları ilə elm və təhsil müəssisələrinin birgə fəaliyyətinin vacibliyini vurğulayıb: “Bu gün elə ixtisaslara tələbat yaranır ki, biz bunu təmin etməliyik. Ölkədə yeni postneft iqtisadi modelinin formalaşmasında təhsilin, elmin, iqtisadiyyatın və insan kapitalının rolu böyükdür. Ölkə başçısı tərəfindən müəyyən edilmiş strateji hədəflərə nail olmaq üçün bu amilləri birləşdirərək qarşımızda duran məqsədlərin həyata keçirilməsini birlikdə müşahidə edəcəyik”.
Davamlı inkişafın təmin edilməsində təhsilin mühüm amil olduğunu deyən BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi və BMT İnkişaf Proqramının (BMTİP) rezident nümayəndəsi Qulam İsakzai Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında təhsilin rolunu xüsusi vurğulayıb. Azərbaycanda təhsil sektorunun inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini qeyd edən Q.İsakzai təmsil etdiyi qurumun inkişaf proqramı çərçivəsində ölkəmizin digər təhsil müəssisələri ilə yanaşı, UNEC-ə də dəstək göstəriləcəyini bildirib. BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi tələbələrin karyera inkişafı, tədrisin əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması, təhsilin əlilliyi olanlar üçün əlçatan edilməsinin vacibliyini də xüsusi vurğulayıb. Q.İsakzai UNEC-lə əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduğunu bildirib.
Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Təhsilin İnkişafı üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yevgeniya Valeriyevna Şubenkova dünyada yüksək texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyini nəzərə çatdıraraq, rəqəmsəl təhsil mühitinin yaradılması ilə online təhsilin qaçılmaz olduğunu vurğulayıb.
Konfrans “Təhsil və sosial-iqtisadi inkişaf”, “Təhsil sektorunun inkişafı: qlobal meyllər, mütərəqqi təcrübələr və islahatlar”, “Tədrisin keyfiyyətinin idarə edilməsinə yeni yanaşma” mövzusunda sessiyalarda işini davam etdirib. Sessiyalarda yerli və xarici ekspertlərin məruzələri dinlənilib.

В UNEC очередная международная конференция:”Роль образования в социально-экономическом развитии”
30 января в UNEC приступила к работе международная научно-практическая конференция на тему «Роль образования в социально-экономическом развитии. В мероприятии приняли участие депутаты, руководители высших учебных заведений, известные общественные деятели, а также представители престижных международных организаций, в том числе Китая, Венгрии, Турции, России, Украины, Казахстана, Кыргызстана и Латвии.
Вначале участники конференции в Аллее почетного захоронения почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева, возложив цветы к могиле. Также посетители, почтили память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, возложив цветы на могилу.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравив участников конференции, выразил благодарность за оказание оддержки в проведении мероприятия.
Ректор отметил что, для достижения целей, поставленных «Стратегической дорожной картой относительно национальной экономики и основных секторов экономики», подписанной Президентом страны Ильхамом Алиевым,  необходимо подготовка кадров, отвечающих современным требованиям. Говоря о поставленных важным документом перед высшими учебными заведениями обязанностями, ректор обратил внимание на моменты, с которыми могут столкнуться университеты при выполнении этих обязанностей: «Существует несоответсвие между потребностью общества в высшем образовании и в удовлетворении отребности. Своим развитием общество опережает систему высшего образования на несколько лет. С другой стороны, повышение грамотности в глобальном масштабе наблюдается повышением неравенства в мире».    Несмотря на все это, ректор А.Мурадов отметил о важной роли образования в социально-экономическом развитии.
Ректор, считая неизбежным превращения университета в центра исследований, отметил о усилении процесса создания в UNEC необходимой: «В UNEC вновь создается система работы Научно-исследовательского института, создаются научно-исследовательские лаборатории. Одним из них является созданная по заказу SOCAR первой в мире модели, прогнозируещей цену на нефть марки  “Azəri Light” на мировом рынке. Наряду с этим, в применяемой в UNEC в системе дифференциальной заработной платы за научную деятельность отводится  40%, предусмотрение гонорара за публикацию статьи в престижных журналах значительно подняли значение качество и количество качество научных исследований. С гордостью хочу отметить, что в 2000-2016 годах 35% опубликованных научных работ сотрудников UNEC в научной базе “Web of Science” агентства  “Thomson Reuters” осуществлены за последние три года».
Заместитель министра образования Джейхун Байрамов рассказал о стремительном пути развития Азербайджана за последние 25 лет: «Сегодня в социально-экономическом развитии образование играет важную роль. Развитие в мире глобализации, значит быть конкурентоспособным на глобальном уровне. Для достижения социального развития мы должны быть конкурентоспособными. Экономику нельзя считать сильной без глобального успеха и конкуренции. Экономика знания выдвигает на первый план человеческий фактор».
Заместитель подчеркнул об исключительной роли единства образования и науки в воспитании человеческого капитала, отвечающего современным требованиям.
Вице-президент НАНА, председатель комитета по науке и образованию Милли Меджлиса, академик Иса Габибейли отметил о важном значении образования в судьбе любого общества: «Тезис Великого вождя Гейдара Алиева «Образование будущее народа» наряду с определением целей в период независимости Азербайджана, полностью отвечает глобальным призывам. Сегодня реформы, осуществляемые под руководством главы государства Ильхама Алиева в сфере науки, образования и технологии, вносят вклад всестороннему развитию азербайджанского общества».
По словам И.Габибейли, ресурсы в сфере науки, образований и технологии должны быть вновь созданы:  «Задачи, стоящие перед образованием, состоят из глубокого исследования, изучения, использования в обществе  природных ресурсов. В этом отношении роль образования очень важна».
Заместитель министра экономики Ниязи Сафаров рассказал о формировании в стране экономики знаний. Он отметил, что в Стратегической дорожной карте, определяющей средние и долгосрочные перспективы наряду с экономическим развитием определение целей развития экономики показывает тесную связь между собой обеих сфер.
Заместитель министра отметив о проблемах в коммерциализации знаний, подчеркнул  о важности совместной деятельности государственных структур управления и научных и образовательных учреждений:  «Сегодня зарождается потребность в таких специальностях и мы должны обеспечить это.   В формировании в стране новой постнефтяной экономической модели важная роль принадлежит образованию, науке, экономике и человеческого капитала.  Для достижения стратегических целей, опредленных главой государства, мы объединим эти факторы и вместе будем наблюдать за осуществлением предстоящих задач».
Говоря о важном факторе образования в в обеспечении устойчивого развития резидент-координатор ООН в нашей стране и резидент Программы развития ООН  (BMTİP) Гулам Исакзаи, особо подчеркнул о роли образования в социально-экономическом развитии Азербайджана.  Обратив внимание на уделение особого внимание  на развитие образовательного сектора в Азербайджане, Г.Исакзаи отметил об оказании поддержки в рамках программы развития представляемой структуры образовательным учреждениям, высшим школам нашей страны, в том числе UNEC.
Резидент-координатор ООН в нашей стране особо подчеркнул о развитии студенческой карьеры, соответствии обучения требованиям рынка труда, доступности образования для инвалидов.   Г.Исакзаи отметил о готовности к сотрудничеству с учебными заведениями нашей страны, в том числе с UNEC.
Директор Научно-исследовательского института по развитию образования Российского экономического университета имени Г.В. Плеханова, профессор Евгения Валериевна Шубенкова говоря о стремительном развитии высоких технологий в мире, подчеркнула о неизбежности образования онлайн с созданием среды цифрового образования.
Конференция продолжалась в сессиях на темы «Образование и социально-экономическое развитие», «Развитие образовательного сектора: глобальные критерии, передовой опыт и реформы», «Новый подход к управлению качеством обучения». В сессии были заслушаны доклады местных и зарубежных эксертов.