tex.e.n., dos. Əlizadə Mətləb Nuruş oğlu05 fevral 1948-ci ildə Salyan şəhərində anadan olmuşdur.
1965-1970-ci illərdə M.Əzizbəyov adına Neft və Kimya İnstitunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) Avtomatika və Telemexanika fakültəsinin Mühəndis-elektrik ixtisasını bitirmişdir.
1970-1986-cı illərdə Sumqayıt şəhərində “Neft kimya avtomat” elmi tədqiqat institunda elmi işlə məşğul olmuş, Azərbaycan Neft və Kimya İnstitunda ”İdarəetmənin avtomatlaşdırılması” kafedrasında kafedra müdri vəzifəsində işləmişdir.
1986-2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti Nəzdində Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə institunda professor vəzifəsində işləmişdir.
36 dərslik və dərs vəsaiti, 21 metodik göstəriş, 2 broşur, 4 müəlliflik şəhadətnaməsi və 44 elmi məqalə yazmışdır.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İnformatika” kafedrasının, 2018-ci ildən “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının dosentidir.

He was born on February 5, 1948 in the city of Salyan.
In 1965-1970 he graduated from the Institute of Oil and Chemistry named after M. Azizbayov (now the Azerbaijan State Oil Academy), Faculty of Automation and Telemechanics, majoring in Electrical Engineering.
In 1970-1986 he was engaged in scientific work at the Scientific Research Institute “Petrochemical Automat” in Sumgayit, worked as the head of the department “Automation of Management” at the Azerbaijan Institute of Petroleum and Chemistry.
In 1986-2001 he worked as a professor at the Institute of National Economy Management  under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
He has written 36 textbooks and manuals, 21 methodical instructions, 2 brochures, 4 copyright certificates and 44 scientific articles.
Since 2001, he has been an associate professor at the department of Informatics of Azerbaijan State University of Economics, and since 2018, he has been an associate professor at the department of “Digital Economy and ICT”.