tex.e.n., dos. Əlizadə Mətləb Nuruş oğlu05 fevral 1948-ci ildə Salyan şəhərində anadan olmuşdur.
1965-1970-ci illərdə M.Əzizbəyov adına Neft və Kimya İnstitunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) Avtomatika və Telemexanika fakültəsinin Mühəndis-elektrik ixtisasını bitirmişdir.
1970-1986-cı illərdə Sumqayıt şəhərində “Neft kimya avtomat” elmi tədqiqat institunda elmi işlə məşğul olmuş, Azərbaycan Neft və Kimya İnstitunda ”İdarəetmənin avtomatlaşdırılması” kafedrasında kafedra müdri vəzifəsində işləmişdir.
1986-2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti Nəzdində Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə institunda professor vəzifəsində işləmişdir.
36 dərslik və dərs vəsaiti, 21 metodik göstəriş, 2 broşur, 4 müəlliflik şəhadətnaməsi və 44 elmi məqalə yazmışdır.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İnformatika” kafedrasının, 2018-ci ildən “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının dosentidir.

к.тех.н., доц. Ализаде Матлаб Нуруш оглы
В 1965-1970 годах учился и окончил факультет Автоматики и телемеханики Азербайджанского института нефтехимии имени М.Азизбекова (ныне Азербайджанская государственная нефтяная академия).
В 1970-1986 годах в научно-исследовательском институте «Нефтехимический автомат» в городе Сумгайыте занимался научной работой. Работал на должности заведующего кафедрой «Автоматизация управления» Азербайджанского института нефтехимии.
В 1986-2001 годах работал в Институте управления народным хозяйством при Кабинете министров Азербайджанской Республики на должности профессора.
Автор 36 учебников и учебных пособий, 21 методического указания, 2 брошюр, 4 авторских свидетельств и 44 научных статей.
С 2001 года является доцентом кафедры «Информатика» Азербайджанского государственного экономического университета.