UNEC-in Elmi Şurasının 31 may 2020-ci il tarixli online iclasının EŞ-172 №-li və 14 sentyabr 2020-ci il tarixli online iclasının EŞ-173 №-li qərarlarının icrasını təmin etmək məqsədilə 19.10.2020-ci il tarixində “Texnolgiya və dizayn” fakültəsi ləğv edilərək onun bazasında “Rəqəmsal iqtisadiyyat” fakültəsi yaradılmışdır.
kulinariya2b45177f920111627 05 2016 Resim sergisi-tile - копияDSC_2274_DSC5607
Texnologiya və Dizayn fakültəsinin xəbərləri UNEC NEWS-da
Texnologiya və Dizayn fakültəsinin xəbərləri  (2015 – 2017)
DSC_1814DSC_1811tttDSC_0001-1024x687tttDSC_00231-1024x687tttDSC_00293-1024x687texnologiya_0023
Fakültə haqqında
Fakültə 1997-ci ilin fevral ayında yaradılıb.
Fakültənin “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının MDB ölkələrinin tanınmış ali məktəblərindən sayılan Kiyev Milli Ticarət-İqtisad Universiteti, Mogilyov Ərzaq Universiteti, Xarkov Qidalanmanın Texnologiyası və Təşkili Akademiyası və Rusiya Dövlət İqtisadiyyat Akademiyası ilə, “Dizayn” kafedrasının Türkiyənin Qazi Universiteti, İzmir şəhərindəki Ege Universiteti, Moskva Dövlət Dizayn və Texnologiya Akademiyası, Kiyev Dövlət Yün­gül Sənayenin Texnologiyası Universiteti və Azərbaycan Moda Assosiasiyası ilə, “Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” kafedrasının REA-nın “Maşınşünaslıq” İnstitutu, Ege Universiteti (Türkiyə), Moskva Tex­nologiya və Dizayn Universiteti, Sankt-Peterburq Texnologiya və Dizayn Universiteti və başqa ali məktəblərlə elmi əməkdaşlıq əla­qələri var.
Fakültənin məzunları mühəndis-texnoloq və dizayner peşəsinə yiyələnirlər. Onlar iaşə sistemi, kurort ticarəti müəssisə­lərində, qida sənayesində, qida məhsullarının çeşid və keyfiyyətinin tədqiqi ilə məşğul olan sahələrdə, keyfiyyətə nəzarət laboratoriyalarında, elmi-tədqiqat laboratoriyalarında və digər sahələrdə, dizayner peşəsinə yiyələnən hər bir məzun isə konstruktor bürolarında, elmi-tədqiqat laboratoriyalarında, modalar evində və s. sahələrdə rəssam-tərtibatçı, rəssam-modelçi, konstruktor kimi fəaliyyət göstərə, magistraturanı bitirən tələbələr isə bununla bahəm elmi-pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul ola bilərlər.
2016-cı ildən İnformatika və idarəetmə fakültəsinin İnformatika ixtisası bu fakültəyə aid edilib.
İnformatika və idarəetmə fakültəsi 1972-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda Ümumiqtisad adı ilə yaradılmışdır. 1988-ci ildən «İstehsalın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi», 1992-ci ildən «İnformatika və idarəetmə» adlanıb.
Bu dövrlərdə fakültədə aşağıdakı ixtisaslar üzrə ali təhsilli mütəxəssislər hazırlanmışdır:
• İqtisadi kibernetika;
• İqtisadi informatika və AİS;
• İstehsalın iqtisadiyyatı və idarəedilməsi;
• Dünya iqtisadiyyatında informasiya texnologiyaları.
Fakültəyə 1972-1978-ci illərdə prof. Q.Sadıqov, 1978-1982-ci illərdə dos. S.Əbdürrəhmanov, 1982-1992-ci illərdə prof. B.Musayev, 1992-2001-ci illərdə dos. S.Əbdürrəhmanov, 2001-2009-cu illərdə dos. V.İbrahimov, 2009-2016-cı illərdə t.e.n., dos. N.Mikayılov, 2016-2020-ci illərdə prof. V.Hüseynov rəhbərlik etmişlər.

В целях обеспечения выполнения решений онлайн-заседания Ученого совета UNEC от 31 мая 2020 года № УС-172 и онлайн-заседания Ученого совета UNEC от 14 сентября 2020 года № УС-173 от 19.10.2020 факультет «Технология и дизайн» был ликвидирован и на его базе был создан факультет «Цифровая экономика». 19.10.2020 года при факультете «Цифровая экономика» была создана кафедра «Цифровые технологии и прикладная информатика».
Факультет создан в феврале 1997 года.
Кафедра «Технология пищевых продуктов» факультета поддерживает отношения научного сотрудничества с известными вузами стран СНГ – Киевским национальным торгово-экономическим университетом, Могилевским продовольственным университетом, Харьковской академией технологии и организации питания и Российской государственной экономической академией. Кафедра «Дизайн» сотрудничает с турецким университетом Гази, Эгейским университетом в городе Измир, Московской академией дизайна и технологии, Киевским государственным университетом технологии легкой промышленности и Азербайджанской ассоциацией мод. Кафедра «Технологические машины и отраслевое оборудование» сотрудничает с институтом «Машиноведения» АНР, Эгейским университетом (Турция), Московским университетом технологии и дизайна, Санкт-Петербургским университетом технологии и дизайна и с другими вузами.
Выпускники факультета овладевают профессией инженера-технолога и дизайнера. Они могут работать в системе общественного питания, на предприятиях курортной торговли, в пищевой промышленности, в сферах, занимающихся исследованием ассортимента и качества пищевых продуктов, в лабораториях контроля качества, научно-исследовательских лабораториях и других сферах, а каждый выпускник, овладевший специальностью дизайнера может работать в конструкторском бюро, научно-исследовательских лабораториях, домах моды и в других сферах художником-оформителем, художником-модельером, студенты, окончившие магистратуру, помимо этого могут заниматься также научно-педагогической деятельностью.
С 2016 года специальность информатики факультета Информатики и управления относится к этому факультету.
Факультет Информатики и управления был создан в 1972 году в Азербайджанском институте народного хозяйства имени Д.Буниатзаде под названием Общеэкономический. С 1988 года назывался «Экономика и управление производством», с 1992 года «Информатика и управление».
В этот период факультет готовил специалистов с высшим образованием по следующим специальностям:
Факультетом руководили в 1972-1978 годах проф. Г.Садыгов, 1978-1982 годах доц. С.Абдуррахманов, 1982-1992 годах проф. Б.Мусаев, 1992-2001 годах доц. С.Абдуррахманов, 2001-2009 годах В.Ибрагимов, 2009-2016 годах к.т.н., доц. Н.Микаилов, 2016-2020 годах проф. В.Гусейнов.