“Thomson Reuters” UNEC-də seminar keçib
Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Thomson Reuters” şirkəti Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) iki gün seminar keçib.
İlk seminarı“Thomson Reuters” şirkətinin Moskva filialının rəhbəri Valentin Boqorov aparıb. Seminarda V.Boqorov “Web of Science” platformasından səmərəli istifadə olunması barədə məlumat verib. “Web of Science” platformasının əsasən, biblioqrafik məlumatın axtarışı üçün nəzərdə tutulan kompüterləşdirilmiş proqram vasitəsi olduğunu bildirib. V.Boqorov qeyd edib ki, axtarış funksiyasından başqa, bu platforma üzərindən elmi məhsul vahidləri sayılan məqalə, beynəlxalq konfrans materialları, nüfuzlu nəşriyyatlarda nəşr edilən kitablar haqqında biblioqrafik məlumatları tapmaq mümkündür. Bundan əlavə, platforma imkan verir ki, elmi məhsul vahidinə edilən istinadların həm sayı, həm də istinad edən elmi məhsul vahidlərinin müfəssəl siyahısını əldə etmək mümkün olsun. Bu platforma elmmetriya sahəsində istifadə edilən ən populyar vasitə hesab olunur.
“Thomson Reuters” şirkətinin Moskva filialının təhsil üzrə mütəxəssisi Marqarita Sidorova keçdiyi seminarda nüfuzlu jurnallarda dərc olunan 55 milyondan çox çap materiallarının və kitabların “Web of Science Core Collection” toplusunda axtarmaq imkanları barədə məlumat verib. Bildirib ki, bu topluda müxtəlif sahələr üzrə – təbiət elmləri, humanitar, sosial elmlər, incəsənət sahələrini əhatə edən məlumatların tapılması mümkündür. Saytda olan biblioqrafiya siyahısında nəşrlər arasında ekspertlər tərəfindən müəyyən edilmiş fənnlər üzrə əlaqələr də əks olunub.
Seminarda axtarış vasitələrindən istifadənin daha səmərəli yollarından danışılıb, saytdan istifadə əyani olaraq nümayiş etdirilib.
UNEC-in kafedra müdirləri, elmlər doktorları və professorlarının iştirak etdiyi seminar elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması və universitetin iqtisadi tədqiqatlar mərkəzinə çevrilməsi məqsədilə keçirilib.

“Thomson Reuters” провела семинар в UNEC
По инициативе Министерства образования компания “Thomson Reuters” в течение 2-х дней провела семинар в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC).
Первый семинар провел руководитель московского филиала компании “Thomson Reuters” Валерий Богоров. На семинаре В.Богоров дал информацию об эффективном использовании платформы “Web of Science”.  Он подчеркнул, что платформа “Web of Science” это, в основном,  предусмотренное компьютеризованное программное средство для поиска библиографической информации.  В.Богоров отметил, что помимо поисковой функции с этой платформы можно найти библиографические данные о считающихся единицами научного продукта статьях, материалах международных конференций, опубликованных в престижных изданиях книгах. Помимо этого платформа  дает возможность получить число ссылок на единицу научного продукта, а также подробный список сделанных ссылок единицы научного продукта. Эта платформа считается наиболее популярным средством, используемым  в сфере элмметрии.
Специалист по образованию московского филиала компании “Thomson Reuters” Маргарита Сидорова дала информацию о возможности поиска опубликованных в престижных журналах более 55 миллиона печатанного материала и книг, в сборнике “Web of Science Core Collection” Она отметила, что в этом сборнике возможно найти информацию по различным сферам – естественные науки, гуманитарные, социальные, сфера искусства. В библиографическом списке сайта среди изданий нашли отражение связи по предметам, определенные экспертами.
На семинаре говорилось о более эффективных путях пользования средством поиска, было продемонстрировано наглядно использование сайта.
Семинар при участии заведующих кафедрами, докторов наук и профессоров UNEC проведен с целью стимулирования научной деятельности и превращения университета в центр экономических исследований.
Следует отметить, что в UNEC создается современная библиотека, имеющая возможность выхода в электронной форме на мировые престижные научные платформы , включая и “Thomson Reuters”.