Türk dövlətlərinin alimlərinin iştirakı ilə “Türk Dünyasında çağırışlar”a həsr olunan müzakirələr keçirilib
V İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransının “Türk Dünyasında çağırışlar” adlı panel müzakirəsi keçirilib.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov qlobal çağırışlar qarşısında Türk Dünyası dövlətlərinın əməkdaşlığının daha da dərinləşməsinin əhəmiyyətindən söz açıb. Ə.Muradov Türk Dövlətləri Təşkilatının “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” və “Səmərqənd Bəyannaməsi”ndə müəyyən etdiyi iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində bir sıra təkliflərlə çıxış edib. Bildirib ki, Türk dövlətləri arasında dayanıqlı, yaşıl, ağıllı və inklüziv iqtisadi artım siyasətlərinin inkişaf etdirilməsinə, eləcə də iqtisadiyyatların rəqəmsallaşmasına, bilik iqtisadiyyatı yönündə inkişafının təmin edilməsinə, birbaşa xarici investisiyalar üçün əlverişli, şəffaf və proqnozlaşdırıla bilən investisiya mühitinin yaradılmasına, iqtisadiyyatlar arasında mal, kapital, xidmət, texnologiya və insanların sərbəst hərəkətinin təmin edilməsinə, eyni zamanda iqtisadiyyatlar arasında milli pul vahidləri ilə ticarətin payının artırılmasına ehtiyac var. Rektor turizm, kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi, səhiyyə və müdafiə sənayesi kimi sahələrdə birgə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin, Türk Ali Təhsil Məkanının formalaşdırılmasının, ortaq təhsil və elm layihələrinin reallaşdırılmasının, texnologiyaların inkişaf etdirilməsi və transferinin gücləndirilməsinin də vacibliyini bildirib.
Ə.Muradov Türk Universitetləri Birliyi  (TÜRKUNİB) Səmərqənddə keçirilən toplantısında Nobel mükafatçısı Aziz Sancarın çıxışından bəzi məqamları da diqqətə çatdırıb.
Sonra UNEC-in Türk Dünyası İqtisad Fakütləsinin dekanı professor Mehmet Yücenin moderatorluğu ilə panel müzakirələr aparılıb. İzmir Bakırçay Universitetinin professoru Recai Coşkun, Qırğızıstan Dövlət Arabayev Universitetinin professoru Synaru Alymkulova, Daşkənd Dövlət İqtisad Universitetinin professoru Murat İkramov, Qazaxıstanın Turan Universitetinin prorektoru, dosent Dina Razakova Türk Dünyasının tarixi, elm və təhsili, iqtisadiyyatı və sosial həyatının aktual məsələlərinə həsr olunan çıxışlar ediblər.
Çıxışlardan sonra rektor prof.Ədalət Muradov Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfinin Türk Dünyasında təhsilə, mədəniyyətə, elmi araşdırmalara böyük önəm vermək məqsədilə təsis etdiyi “Prof.Dr.Turan Yazqan Təhsil və Mədəniyyət Mükafatı” ilə təltif olunub.

Discussions dedicated to “Challenges in the Turkic World” are held with the participation of scientists from the Turkish states
The panel discussion “Challenges in the Turkic World” of the 5th International Scientific Conference of Researchers of Economics and Management has been held.
The rector of UNEC Professor Adalat Muradov spoke about the importance of further deepening the cooperation of Turkic World states in the face of global challenges. A. Muradov made a number of proposals in the direction of strengthening the economic cooperation defined by the “Turkic World 2040 Vision” and “Samarkand Declaration” of the Organization of Turkic States. He stated that there is a need for the development of sustainable, green, smart, and inclusive economic growth policies among the Turkic states, as well as the digitization of economies, ensuring their development in the direction of the knowledge economy, creating a favorable, transparent, and predictable investment environment for foreign direct investments, goods, capital between economies,  to ensure the free movement of services, technology, and people, and at the same time to increase the share of trade in national currencies between economies. The Rector expressed the importance of strengthening joint cooperation in areas such as tourism, agriculture and food safety, healthcare, and defense industry, forming the Turkish Higher Education Space, implementing joint education and science projects, and strengthening the development and transfer of technologies.
A.Muradov brought to attention some points from the speech of Nobel laureate Aziz Sanjar at the meeting of the Turkic  University Union (TURKUNIB) in Samarkand.
Then a panel discussion was held under the moderatorship of Professor Mehmet Yüce, Dean of the Faculty of Economy of Turkic World of UNEC. Professor Recai Coshkun of Izmir Bakirchay University, Professor Synaru Alymkulova of Kyrgyz State Arabayev University, Professor Murat Ikramov of Tashkent State University of Economics, Vice-Rector of the Turan University of Kazakhstan, Associate Professor Dina Razakova made speeches dedicated to the current issues of the history, science and education, economy and social life of the Turkic World.
After the speeches, Rector Prof. Adalat Muradov was awarded the “Prof. Dr. Turan Yazgan Education and Culture Award” established by the Turkic World Research Foundation in order to give great importance to education, culture, and scientific research in the Turkic World.
The speakers of the panel discussions were presented with plaques of appreciation for their interesting speeches.