06 FEVRAL 2019 | VIEWS:
“UNEC-100” İnkişaf Strategiyasında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tədqiqat universitetinə transformasiyası ilə bağlı strateji məqsəd, hədəflər və fəaliyyət istiqamətləri  müəyyən olunub.
Strategiyaya əsasən, tədqiqat universitetinə çevrilmək istiqamətində UNEC magistratura və doktorantura təhsilini mütərəqqi dünya təcrübəsinə uyğunlaşdırmağı, milli və beynəlxalq səviyyədə yüksək reytinq qazanmış “beyin mərkəzi” yaratmağı, sifariş və qrantlar əsasında yerinə yetirilən tədqiqat layihələrinin sayını ilbəil artıraraq universitetin büdcəsinin 20%-nə çatdırmağı əsas hədəfə çevirib.
Bununla yanaşı, 2030-cu ilə qədər “Web of Science” və “Scopus” elmi platformalarına daxil olan ən nüfuzlu nəşrlərdə çap edilən məqalələrin sayını ilbəil artırmaq, həmin bazalara daxil olan 3 elmi jurnala sahib olmaq, elmi məruzələri nüfuzlu bazalara daxil edilən beynəlxalq elmi tədbirlər təsis və təşkil etmək, o cümlədən hər il iqtisadçı tələbələrin beynəlxalq tələbə elmi konfransını təşkil etmək UNEC -in İnkişaf Strategiyasında hədəf kimi müəyyən olunub.
Hazırda isə UNEC-də konkret və spesifık tədqiqat istiqamətləri üzrə 17 tədqiqat-araşdırma mərkəzi, İqtisadi Klinika, Sığorta məktəbi və İnkişaf iqtisadiyyatı laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Elmi tədqiqatların stimullaşdırılması məqsədilə  isə UNEC Tədqiqat Fondu, Differensial Əmək Haqqı Sistemi və nüfuzlu jurnallarda məqalə nəşrinə görə mükafatlandırma mexanizmi mövcuddur. UNEC-də ali təhsilin magistratura və doktorantura təhsil pilləsi üzrə beynəlxalq standartlara cavab verən müasir tədris və təlim metodlarının tətbiq olunduğu, “İqtisadiyyat və idarəetmə” ixtisas qrupuna daxil olan 11 ixtisas və 39 ixtisaslaşma üzrə 4 dildə tədris aparan Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi də fəaliyyət göstərir.

“UNEC-100” Development Strategy –the Research University
The strategic goals, targets and directions of activities of the transformation of the Azerbaijan State Economics University (UNEC) to the research university were defined in the “UNEC-100” Development Strategy.
According to the strategy, in order to become the research university, the UNEC has focused on bringing the master’s degree level and doctorate level of education in line with the progressive world-class experience, creating the “brain center” with the high rating at national and international levels, annually increasing the number of research projects carried out on the basis of orders and grants, reaching the budget of the uiversity to 20%.
In addition to this, increasing the number of articles published in the most authoritative editions included in the scientific platforms of the “Web of Science” and “Scopus” year by year, possessing the  3 scientific magazines included in these databases, establishing and organizing the international scientific events included in the authoritative databases of scientific reports by year 2030 has been identified as the main targets of the Development Strategy of UNEC.
At present, 17 research and development centers on particular and specific resereach directions, Economical Clinics, Insurance School and the Laboratory for  Development Economy are functionaing at UNEC. And with purpose of stimulating the scientific researches the UNEC Reasearch Fund, the Differential Wages System, and granting the awards mechanisms for publications of the articles  in the authoritative magazines are available. At the UNEC is functioning the International Center for Master’s and Doctorate Studies, which trains in 4 languages in 11 specialities and 39 specializations which are included in “Economics and Management” specialty group, where the modern teaching and learning methods that meet the international standards for master’s and doctorate level of studies in higher education is applied.