06 FEVRAL 2019 | VIEWS:
“UNEC-100” İnkişaf Strategiyasında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tədqiqat universitetinə transformasiyası ilə bağlı strateji məqsəd, hədəflər və fəaliyyət istiqamətləri  müəyyən olunub.
Strategiyaya əsasən, tədqiqat universitetinə çevrilmək istiqamətində UNEC magistratura və doktorantura təhsilini mütərəqqi dünya təcrübəsinə uyğunlaşdırmağı, milli və beynəlxalq səviyyədə yüksək reytinq qazanmış “beyin mərkəzi” yaratmağı, sifariş və qrantlar əsasında yerinə yetirilən tədqiqat layihələrinin sayını ilbəil artıraraq universitetin büdcəsinin 20%-nə çatdırmağı əsas hədəfə çevirib.
Bununla yanaşı, 2030-cu ilə qədər “Web of Science” və “Scopus” elmi platformalarına daxil olan ən nüfuzlu nəşrlərdə çap edilən məqalələrin sayını ilbəil artırmaq, həmin bazalara daxil olan 3 elmi jurnala sahib olmaq, elmi məruzələri nüfuzlu bazalara daxil edilən beynəlxalq elmi tədbirlər təsis və təşkil etmək, o cümlədən hər il iqtisadçı tələbələrin beynəlxalq tələbə elmi konfransını təşkil etmək UNEC -in İnkişaf Strategiyasında hədəf kimi müəyyən olunub.
Hazırda isə UNEC-də konkret və spesifık tədqiqat istiqamətləri üzrə 17 tədqiqat-araşdırma mərkəzi, İqtisadi Klinika, Sığorta məktəbi və İnkişaf iqtisadiyyatı laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Elmi tədqiqatların stimullaşdırılması məqsədilə  isə UNEC Tədqiqat Fondu, Differensial Əmək Haqqı Sistemi və nüfuzlu jurnallarda məqalə nəşrinə görə mükafatlandırma mexanizmi mövcuddur. UNEC-də ali təhsilin magistratura və doktorantura təhsil pilləsi üzrə beynəlxalq standartlara cavab verən müasir tədris və təlim metodlarının tətbiq olunduğu, “İqtisadiyyat və idarəetmə” ixtisas qrupuna daxil olan 11 ixtisas və 39 ixtisaslaşma üzrə 4 dildə tədris aparan Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi də fəaliyyət göstərir.

Стратегия развития “UNEC-100” – Исследовательский университет
В стратегии развития «UNEC-100» в связи с трансформацией Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в исследовательский университет определены стратегические цели, задачи и направления деятельности.
Согласно стратегии в направлении превращения в исследовательский университет UNEC определил основную цель — соответствие образования магистратуры и докторантуры передовому мировому опыту, создание «центра мозга», завоевавшего высокий рейтинг на национальном и международном уровне, увеличивая на основе заявок и грантов ежегодно число исследовательских проектов, доведение бюджета университета до 20%.
Наряду с этим как основные цели в Стратегии развития определены: в UNEC до 2030 года ежегодно увеличивать число статей, публикуемых в самых престижных изданиях научной платформы “Web of Science” и “Scopus”,  иметь 3 научных журнала, входящих в данную базу,  учреждать и организовывать международные научные мероприятия научных докладов, включающих в престижные базы, а также ежегодно организовывать студентами-экономистами международной студенческой научной конференции.
В настоящее время в UNEC по конкретным и специфическим направлениям исследования функционируют 17 исследовательских центров, Экономическая клиника, Школа страхования и Лаборатория развития экономики. С целью стимулирования научных исследований существуют Исследовательский фонд UNEC, система Дифференциальной заработной платы и механизм премирования за публикацию статьи в престижных журналах. В UNEC функционирует Международный центр магистратуры и докторантуры, где на ступени магистратуры и докторантуры высшего образования применяются отвечающие международным стандартам современные методы обучения, на 4 языках ведется обучение по 11 специальностям и 39 специализации, входящих в группу специальностей “Экономика и управление”.