Belə ki, universitetin 6 tədqiqatçısı Belçika, Almaniya, İtaliya və Türkiyənin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində elmi ezamiyyətlərdə olub. Alimlər fərqli sahələr üzrə tədqiqatlar apararaq, yeni əməkdaşlıqların əsasını qoyublar və birgə elmi fəaliyyətlər üzrə razılaşmalar əldə ediblər.
UNEC alimlərinin nanoölçülü materialları Belçikanın müasir laboratoriyalarında araşdırılıb
UNEC-in Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru professor Rövnəq Rzayev və “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdiri dosent Tural Nağıyev Belçikanın Gent Universitetinə həyata keçirilən elmi səfər çərçivəsində universitetlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində mühüm görüşlər keçiriblər.
Səfər zamanı UNEC-də hazırlanmış yeni nəsil nanoölçülü materiallar Gent Universitetinin müasir laboratoriya imkanları əsasında tədqiq olunub və bu materialların elmi-tətbiqi potensialı qiymətləndirilib.
Görüşlərin nəticəsi olaraq tərəflər arasında uzunmüddətli elmi əməkdaşlıq perspektivləri müəyyən edilib. Əməkdaşlıq çərçivəsində 2026-cı ilədək bir sıra birgə elmi məqalələrin hazırlanması, eləcə də Gent Universiteti alimlərinin UNEC-də keçiriləcək beynəlxalq elmi konfranslarda daha geniş iştirakının təmin edilməsi barədə razılıqlar əldə olunub.
Süni intellektdən karbon emissiyalarına: Almaniya təcrübəsi
UNEC-in tədqiqatçı müəllimi, i.f.d. Həsrəddin Quliyev Almaniyanın nüfuzlu Fridrix-Aleksandr Universitetində üç həftəlik elmi ezamiyyətdə olub. Səfər çərçivəsində o, universitetin Biznes Məktəbi nəzdində həyata keçirilən tədqiqatlarla tanış olub, dairəvi iqtisadiyyat və süni intellektin iqtisadi təsirləri üzrə müasir yanaşmaları öyrənib.
Ezamiyyət zamanı Almaniyada karbon emissiyalarının ölçülməsi üçün yaradılmış məlumat bazası, karbon vergisi mexanizmləri və süni intellektin əmək bazarına təsiri ilə bağlı dərin müzakirələr aparılıb. Nəticə etibarilə UNEC ilə Fridrix-Aleksandr Universiteti arasında birgə elmi tədqiqatların aparılması barədə razılıq əldə olunub və 2026-cı ildə süni intellektin işsizliyə təsirini araşdıran birgə məqalənin dərc olunması planlaşdırılır.
İtaliyada enerji və makroiqtisadiyyat araşdırmaları
UNEC-in “İqtisadiyyat” kafedrasının dosenti Suqra Hümbətova və “Riyaziyyat və statistika” kafedrasının dosenti Vüsalə Teymurova bir ay müddətində İtaliyanın Università degli Studi della Campania Luigi Vanvitelli Universitetində tədqiqat aparıblar.
Araşdırmalar çərçivəsində Azərbaycan – İtaliya enerji münasibətləri, dünya neft bazarında qiymət dəyişkənliyinin makroiqtisadi göstəricilərə təsiri təhlil edilib. Tədqiqat nəticələrinin Scopus indeksli jurnalda dərc olunması nəzərdə tutulur. UNEC alimləri eyni zamanda İtaliyanın digər ali təhsil müəssisəsində keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak ediblər.
Türkiyədə yeni nəsil kimyəvi birləşmələr üzərində tədqiqatlar
“Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosenti Aytən Niyazova isə Türkiyənin Yıldız Texnik Universitetində elmi ezamiyyətdə olaraq UNEC-də sintez edilmiş iki yeni kimyəvi birləşməni müasir laboratoriyalarda tədqiq edib.
Araşdırmalar zamanı maddələrin daxili quruluşu, sabitliyi və qarşılıqlı təsirləri öyrənilib, onların gələcək elmi və praktik tətbiqləri üçün perspektivləri müəyyən edilib. Bu tədqiqatlar əsasında beynəlxalq elmi jurnalda məqalə dərc olunması planlaşdırılır. Səfər çərçivəsində UNEC ilə Yıldız Texnik Universiteti arasında birgə elmi layihələr üzrə razılaşmalar da əldə edilib.

Таким образом, 6 исследователей университета находились в научных поездках в престижных высших учебных заведениях Бельгии, Германии, Италии и Турции. Ученые, проводя исследования в различных областях, заложили основу нового сотрудничества и достигли соглашения о совместной научной деятельности.
Наноматериалы, разработанные учеными UNEC, были исследованы в современных лабораториях Бельгии.
В рамках научного визита в Гентский университет Бельгии проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Ровнаг Рзаев и заведующий кафедрой «Инженерия и прикладные науки», доцент Турал Нагиев провели важные встречи для расширения межуниверситетского сотрудничества.
В ходе визита были изучены наноматериалы нового поколения, разработанные в UNEC, на основе современных лабораторных возможностей Гентского университета, а также оценен научный и прикладной потенциал этих материалов.
По итогам встреч были определены перспективы долгосрочного научного сотрудничества между сторонами. В рамках сотрудничества были достигнуты договоренности о подготовке ряда совместных научных статей к 2026 году, а также об обеспечении более широкого участия ученых Гентского университета в международных научных конференциях, которые будут проводиться в UNEC.
От искусственного интеллекта до выбросов углекислого газа: опыт Германии
Преподаватель-исследователь UNEC, д.ф.э. доктор Хасраддин Гулиев находился в трехнедельной научной командировке в престижном Университете имени Фридриха-Александра в Германии. В ходе визита он ознакомился с исследованиями, проводимыми в бизнес-школе университета, изучил современные подходы экономического воздействия циклической экономики и искусственного интеллекта.
В ходе визита состоялись углубленные дискуссии по базе данных, созданной для измерения выбросов углерода в Германии, механизмам углеродного налога и влиянию искусственного интеллекта на рынок труда. В результате было достигнуто соглашение между UNEC и Университетом Фридриха-Александра о проведении совместных научных исследований, и предусмотрена публикация совместной статьи, посвященной влиянию искусственного интеллекта на уровень безработицы в 2026 году.
Энергетические и макроэкономические исследования в Италии
Доцент кафедры «Экономика» UNEC Сугра Гумбатова и доцент кафедры «Математика и статистика» Вюсала Теймурова в течение месяца проводили исследования в Университете Италии Università degli Studi della Campania Luigi Vanvitelli.
В рамках исследования было проанализировано влияние энергетических отношений между Азербайджаном и Италией, изменений цен на мировом нефтяном рынке на макроэкономические показатели. Результаты исследования планируется опубликовать в журнале, индексируемом в Scopus. Ученые UNEC также приняли участие в международной конференции, проходившей в другом высшем учебном заведении Италии.
Исследования химических соединений нового поколения в Турции
Доцент кафедры «Инженерия и прикладные науки» Айтен Ниязова во время научной командировки в Технический университет Йылдыз в Турции исследовала два новых химических соединения, синтезированных в современных лабораториях UNEC.
В ходе исследования были изучены внутренняя структура, стабильность и взаимодействие веществ, а также определены перспективы их будущего научного и практического применения. По результатам этих исследований планируется публикация статьи в международном научном журнале. В рамках визита также были достигнуты соглашения о совместных научных проектах между UNEC и Техническим университетом Йылдыз.