UNEC Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin brendidir
Martın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində UNEC brendi ictimaiyyət nümayəndələrinə təqdim edilib.
Təqdimatla çıxış edən rektor, professor Ədalət Muradov bildirib ki, prezident İlham Əliyevin 18 yanvar 2016-cı ildə “Qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” imzaladığı sərəncamda “Made in Azerbaijan” brendinin dünya bazarında tanınması ilə bağlı zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinə dair tapşırıq verib. Sərəncamın tətbiqinə ali təhsil müəssisələri səviyyəsində dəstək vermək məqsədilə Azərbaycan təhsil məkanında ilk dəfə olaraq universitetin brendləşdirilməsini həyata keçirdik. Bununla da Azərbaycan ali təhsil müəssisəsinin brendini dünya təhsil xidmətləri bazarında tanıtmaq iddiasındayıq.
Təhsil sektorunun dünya iqtisadiyyatının ən dinamik inkişaf edən sahələrdən biri olduğunu bildirən rektor, bir sıra ali təhsil müəssilərinin əldə etdiyi gəlirlərin böyük dövlətlərin təhsilə ayırdığı xərclərin həcmindən çox olduğunu diqqətə çatdırıb. Dünyanın tanınmış universitetləri həmin ölkələrin iqtisadiyyatının innovativ katalizatoruna çevrilir.
Təhsil sektoruhəm də xidmətlər bazarının çox vacib tərkib hissəsidir. Bu sektorunən fəal iştirakçıları universitetlərdir. Biz regional və dünya təhsil xidmətləri bazarına girərkən ciddi rəqabətlə üzləşmişik. Bu rəqabətdə tanınmaq və seçilmək üçün iştirakçılar mütləq brendləşməlidir. İnsan kapitalı hazırlamaq iddiasında olan universitetin öz nişanı olmalıdır.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti de-fakto brendləşib. “Narxoz” və başqa adlar cəmiyyətdə universitetin mənfi obrazıdır. De-yure olaraq isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetiindi qanunvericiliyə uyğun olaraq brendləşib. Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən yanvarın 21-də rəsmi qeydiyyata alınıb. Brend təsdiqlənərkən Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi xüsusi təsnifatın 41-ci sinfini əsas götürürək – tərbiyə etmə, tədris prosesinin təmin edilməsi, əyləncələr, idman və mədəni-maarif tədbirlərinin təşkili, ikinci isə 42-ci sinif – elmi və texnoloji xidmətlər və onlara aid elmi tədqiqatlar və işləmələr, sənaye analizi və elmi tədqiqatlar üzrə xidmətlər, kompüterlərin texniki və proqram təminatının işlənməsi və təkmilləşdirilməsiəsas götürüb. Universitetin brendi UNEC-dir (University of Economy). Biz bütün dillərdə UNEC kimi təmsil olunmaq istəyirik. Brend o demək deyil ki, biz universitetin adını dəyişirik. Bu, bizim səlahiyyətimizdə deyil və məqsədimiz də deyil. Brend həm də abbreviatura deyil. Azərbaycan dilində ADİU, rus dilində АГЭУ, ingilis dilində ASUE abbreviaturalardır.
Tədbir iştirakçıları universitet brendləşdirilməsini yüksək qiymətləndirərək, bunun Azərbaycanda təhsilin keyfiyyətinin daha da artmasında xüsusi önəmini vurğulayıblar. Sonda rektor jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.

UNEC is the brand of Azerbaijan State University of Economics
The brand UNEC has been presented to public representatives at Azerbaijan State University of Economics on March 15.
Making a speech Rector, Professor Adalat Muradov noted that the President Ilham Aliyev has instructed on the realization of the measures related with the recognition of “Made in Azerbaijan” brand in the world market by his decree about “Additional Measures in connection with the stimulating the export of non-oil products”” on January 18 2016. To support the allocation of the decree in the level of higher education institutions we have implemented the branding of our University for the first time in Azerbaijan education area. Thus, we pretend to promote the brand of the Azerbaijan higher education institution in the market of world education services.
Highlighting the education sector as one of the dynamically developing fields of the world economy, Rector said that sometimes the profits gained by some higher educational enterprises are greater than the funds granted by the governments of big countries to education. The globe’s well-known universities become the innovative catalysts of these countries’ economy.
The education sector is also the main content of the services market. Universities are the active participants of this sector. We have faced serious rivalry penetrating the education services market. The participants ought to form their corporate image in order to be known and distinguished in this competition. The university pretending to develop human capital should possess own brand.
Azerbaijan State University of Economics has already been de-facto branded. The titles such as “Narkhoz” and others are the negative image of the university in public.
As de-jure Azerbaijan State University of Economics has formed its own brand in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan. It has officially been registered by the State Committee on Standardization, Metrology and Patent on January 21. In brand approval the  41st class of a special classification on-educating, ensuring teaching process, organization of entertaining, sport and cultural-educational events and 42nd class on-scientific and technological services and the related researches, industrial analysis and services on scientific researches, technical and program provision of computers and their improvement have been based on by the State Committee on Standardization, Metrology and Patent. The university’s brand is UNEC (University of Economy). We want to be presented as UNEC in all languages. This does not mean that we change the name of the university. This is not under our competence. Brand is not also an abbreviation. The abbreviations are ADIU-in Azerbaijani,  АГЭУ-in Russian and ASEU–in English.
Highly appreciating the branding of the university the participants have stressed its role in improving the quality of education in Azerbaijan. Afterwards Rector has answered the journalists’ questions.