Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) 9-cu Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil və Karyera sərgisinin “Best Performance” sertifikatına layiq görülüb. Mükafat universitetə sərgidə ən yaxşı təqdimata görə verilib.
Dünyanın 16 ölkəsindən 130-dan çox ali təhsil müəssisəsinin qatıldığı sərgidə UNEC “Best Performance” sertifikatına layiq görülən yeganə universitetdir.
UNEC-in Mevlana və Erasmus+ proqramları, təkrar ali təhsil, yenidənhazırlanma təhsil və əcnəbilərin qəbulu prosesində elektron qaydaların tətbiqi, 4 dildə tədris imkanlarının olması, 21 ixtisas üzrə təhsil, MBA proqramı, Karyera Mərkəzinin fəaliyyəti, korporativ sektorla geniş əlaqə, məzun yarmarkalarının keçirilməsi sərgi iştirakçılarının marağına səbəb olub.
Qeyd: 2014-cü ildə keçirilən 8-ci Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil və Karyera sərgisində UNEC-in stendi dolğun informasiyanın əks olunması və xarici görünüşünə görə “Ən Yaxşı Universitet Təqdimatı”sertifikatına layiq görülmüşdü

UNEC was awarded Certificate of “Best Performance”
Azerbaijan State University of Economics was awarded the 9th Azerbaijan International Education and Career Exhibition’s certificate of gratitude for its “Best Performance”. The exhibition was awarded to the University for the Best Presentation.
UNEC is the only university honored for the certificate of gratitude for “Best Performance” at the exhibition attended 130 higher education institutions from 16 countries.
UNEC’s Mevlana and Erasmus+ programs, Retraining Program, continuous professional development program and the application of online rules for international students’ admission, the opportunity of getting trained in 4 languages, education on 21 majors, MBA Program, the Career Center’s activity, expanded relations with corporate sectors and the implementation of graduate fairs were of great interest by the visitors of the exhibition.
Note: UNEC stand was awarded a certificate of “The Best University Presentation” for reflection of comprehensive information and the exterior at the 8th Azerbaijan International Exhibition of Education and Career held 2014.