UNEC ictimai elmlər sahəsində dünyanın nüfuzlu ənənəvi elmi platforması olan XIII Beynəlxalq Bilik, İqtisadiyyat və Menecment Konfransına ev sahibliyi edəcək.
Konfransın təşkilatçıları UNEC ilə yanaşı, Türkiyənin İstanbul Sabahattin Zaim Universiteti, Bandırma On Yedi Eylül Universiteti, Bilik, İqtisadiyyat və Menecment Jurnalıdır.
Bilik, İqtisadiyyat və Menecment Konfransı indiyədək müxtəlif ölkələrdə təşkil olunub və türk dünyasının aparıcı universitetləri arasında səmərəli və dayanıqlı elmi əməkdaşlıq və araşdırma platformasıdır. Konfransda ictimai elmlərin bütün sahələri üzrə elm adamları, gənc tədqiqatçılar aktual məsələlər barədə məzmunlu və faydalı elmi araşdırmalar aparır. Konfransın sonunda əldə olunan faydalı elmi araşdırmalar konfransın yekun kitabında dərc edilir.
Bu günə keçirilən bütün konfranslar iki mindən artıq elm adamını özündə birləşdirən bir şəbəkə formalaşdırıb.
Konfransın açılışı mayın 19-da UNEC-in əsas tədris binasında olacaq. Beynəlxalq tədbirdə 85-dək elmi məruzə dinləniləcək. Konfransda dünyanın müxtəlif universitetlərindən 150-dək elm adamının iştirakı gözlənilir.

UNEC will host an International Conference
UNEC is to host a globally prestigious traditional science platform in the field of social sciences 13th International Conference on Knowledge, Economy and Management.
Besides UNEC, the Istanbul Sabahattin Zaim University of Turkey, Bandirma On Yedi Eylul University and the journal Knowledge, Economy and Management are the organizers of the Conference.
The Conference on Knowledge, Economy and Management has been arranged in different countries up to date and is a platform of efficient and stable scientific cooperation and research among the leading universities of the Turkish World. Scientific figures and young research fellows on all the areas of social sciences conduct scientific research on useful and topical issues. Useful scientific investigations obtained in the end of the conference are published in the final book of the conference.
All the conferences held so far, have formed a network combining over two thousands of scientists.
The opening will take place in the main academic building of UNEC on May 19. About 85 scientific reports will be heard in the international event. About 150 scientists from different universities of the globe are expected to take part in the conference.