UNEC-də 28 May Respublika Günü qeyd olunub
Mayın 26-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 28 May Respublika Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan bir əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə etmək, özünün suveren dövlətini yaratmaq imkanı qazandı. 1918-ci ildə qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay ömür sürdü, amma çox şərəfli və mürəkkəb bir yol keçdi. Tarix dəfələrlə sübut edib ki, müstəqilliyi qoruyub saxlamaq onu qazanmaqdan qat-qat çətindir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra dövlət müstəqilliyi qorunub saxlanıldı və daha da möhkəmləndi,vətəndaş müharibəsinin qarşısı alındı, iqtisadiyyat ağır böhrandan çıxarılaraq inkişaf yoluna qədəm qoydu.İndi müstəqilliyimizin siyasi və iqtisadi sütunları getdikcə möhkəmlənir. Müstəqilliyin taleyini müəyyənləşdirən əsas amillər qorunub saxlanır, inkişaf etdirilir. Azərbaycan bu gün həm siyasi, həm də iqtisadi cəhətdən dünyanın qüdrətli dövlətlərindən birinə çevrilib. İqtisadi artım tempinə görə ölkəmiz nəinki regionda, həm də dünyada lider mövqeyə çatıb.
Rektor bildirib ki, dövlətimizin müstəqilliyinin əbədi olmasında pedaqoji heyətin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Biz müstəqilliyin əbədi təminatçıları olan elmli, savadlı kadrlar yetişdirməliyik.
Milli Məclisin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri, millət vəkili Siyavuş Novruzov müstəqil dövlətimizin formalaşması, inkişafı və dünyada tanınmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan söz açıb. Bildirib ki, Azərbaycan yenidən öz müstəqilliyini bərpa etsə də, ölkədə baş alıb gedən hərc-mərclik, özbaşınalıq, hakimiyyətin tez-tez dəyişməsi müstəqilliyimizi təhlükə altına alırdı. Ümummilli Lider Heydər Əliyev 1993-cü ildə xalqın tələb və təkidi ilə hakimiyyətə gəlməsəydi, bu gün biz Azərbaycanın müstəqilliyindən belə danışa bilməzdik. Ulu Öndərin tarixi xidmətlərindən danışan millət vəkili bu gün həmin siyasətin prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdiyini də diqqətə catdırıb.
Azərbaycan tarixi kafedrasının professoru Vəkil Həsənov “Müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Sonda SABAH qruplarının tələbələri “Azərbaycan bayrağı” və “Ayağa dur, Azərbaycan” şeirlərini səsləndiriblər.

В UNEC отметили 28 Мая — День Республики
26 мая в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось мероприятие, посвященное 28 Maя – Дню Республики.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что первая на Востоке Демократическая Республика Азербайджан получила возможность за один век два раза приобрести независимость и создать свое суверенное государство.  Созданная в 1918 году Азербайджанская Народная Республика просуществовала всего 23 месяца, однако прошла славный и сложный путь. История неоднократно доказывает, что сохранить независимость гораздо сложнее чем ее завоевать.
После возвращения во второй раз к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева была сохранена государственная независимость и еще более укреплена, предотвращена гражданская война, экономика вышла из тяжелого кризиса и вступила  на путь развития. Сейчас все более укрепляются основы политической и экономической независимости Сохраняются, развиваются  основные факторы, определяющие судьбу независимости,  Сегодня Азербайджан и с политической, и с экономической стороны превратился в одну из могущественных стран мира. По темпам экономического роста наша страна не только в регионе, но и в мире занимает лидерские позиции.
Ректор отметил, чтобы сделать нашу  независимость вечной  большая ответственность ложится на преподавательский состав. Мы должны воспитать научных, образованных кадров, которые будут вечными гарантами независимости.
Председатель Комитета общественных объединений и религиозных структур Милли Меджлиса, депутат Сиявуш Новрузов  отметил о неоспоримой роли Общенационального лидера Гейдара Алиева в формировании, развитии и признании во всем мире  нашего независимого государства. Он подчеркнул,  несмотря на то, что Азербайджан вновь восстановил свою независимость, повсеместная смена власти, хаос, произвол, часто ставили  под угрозу нашу независимость. Если в 1993 году по требованию и настоянию народа Общенациональный лидер Гейдар Алиев не пришел бы к власти, сегодня мы не могли бы говорить так о независимости Азербайджана. Говоря об исторических заслугах Великого лидера, депутат довел до внимания слушателей, что сегодня эту политику с большим успехом продолжает Президент Ильхам Алиев.
Профессор кафедры Истории Азербайджана Векил Гасанов выступил с докладом на тему «Первая демократическая республика на мусульманском Востоке».
В завершении мероприятия студенты групп САБАХ  прочитали стихи «Флаг Азербайджана» и «Встань, Азербайджан!».