UNEC-də 28 May Respublika Günü qeyd olunub
Mayın 26-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 28 May Respublika Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan bir əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə etmək, özünün suveren dövlətini yaratmaq imkanı qazandı. 1918-ci ildə qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay ömür sürdü, amma çox şərəfli və mürəkkəb bir yol keçdi. Tarix dəfələrlə sübut edib ki, müstəqilliyi qoruyub saxlamaq onu qazanmaqdan qat-qat çətindir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra dövlət müstəqilliyi qorunub saxlanıldı və daha da möhkəmləndi,vətəndaş müharibəsinin qarşısı alındı, iqtisadiyyat ağır böhrandan çıxarılaraq inkişaf yoluna qədəm qoydu.İndi müstəqilliyimizin siyasi və iqtisadi sütunları getdikcə möhkəmlənir. Müstəqilliyin taleyini müəyyənləşdirən əsas amillər qorunub saxlanır, inkişaf etdirilir. Azərbaycan bu gün həm siyasi, həm də iqtisadi cəhətdən dünyanın qüdrətli dövlətlərindən birinə çevrilib. İqtisadi artım tempinə görə ölkəmiz nəinki regionda, həm də dünyada lider mövqeyə çatıb.
Rektor bildirib ki, dövlətimizin müstəqilliyinin əbədi olmasında pedaqoji heyətin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Biz müstəqilliyin əbədi təminatçıları olan elmli, savadlı kadrlar yetişdirməliyik.
Milli Məclisin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri, millət vəkili Siyavuş Novruzov müstəqil dövlətimizin formalaşması, inkişafı və dünyada tanınmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan söz açıb. Bildirib ki, Azərbaycan yenidən öz müstəqilliyini bərpa etsə də, ölkədə baş alıb gedən hərc-mərclik, özbaşınalıq, hakimiyyətin tez-tez dəyişməsi müstəqilliyimizi təhlükə altına alırdı. Ümummilli Lider Heydər Əliyev 1993-cü ildə xalqın tələb və təkidi ilə hakimiyyətə gəlməsəydi, bu gün biz Azərbaycanın müstəqilliyindən belə danışa bilməzdik. Ulu Öndərin tarixi xidmətlərindən danışan millət vəkili bu gün həmin siyasətin prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdiyini də diqqətə catdırıb.
Azərbaycan tarixi kafedrasının professoru Vəkil Həsənov “Müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Sonda SABAH qruplarının tələbələri “Azərbaycan bayrağı” və “Ayağa dur, Azərbaycan” şeirlərini səsləndiriblər.

The Republic Day May the 28th is celebrated at UNEC
Event dedicated to Republic Day May the 28th has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on May 26.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov said that the first democratic republic in the East Azerbaijan has gained its independence twice in a century and gained a chance to create its own sovereign state. Azerbaijan Democratic Republic established in 1918 led a life for only 21 months, but it was very dignified and sophisticated way. History has repeatedly proved that to preserve the independence is much harder than to win it. After the National Leader Heydar Aliyev’s return to power for the second time, the state independence has been preserved and further strengthened and the civil war was averted, the economy embarked on the path of development from a severe crisis. Now, we are strengthening the political and economic mainstays of our independence. The main factors that determine the fate of independence are maintained and developed. Today Azerbaijan has become one of the most powerful countries in the world both politically and economically. Our country has a leading position not only in the region but also in the world for the economic growth rate.
Rector said that the teaching staff has a great responsibility in eternity of our country’s independence. We have to cultivate educated and competent personnel who can be the providers of independence.
The Chairman of the Parliamentary Committee for Public Associations and Religious Organizations, Member of Milli Majlis Siyavush Novruzov spoke about the National Leader Heydar Aliyev’s unprecedented role in the formation of the state independence, development and recognition in the world. He said even though Azerbaijan regained its independence again, the chaos, outrage lasting in the country and frequent changes of government endangered our independence. If the National Leader Heydar Aliyev had not returned to power in 1993 at the people’s insistence and demand, today we would not have spoken about Azerbaijan’s independence. Speaking about the Great Leader’s historical contributions, Member of Parliament drew to attention that this policy is successfully continued by President Ilham Aliyev.
Professor of the Department “History of Azerbaijan” Vakil Hasanov made a presentation on the topic “First Democratic Republic in the Muslim East”.
At the end of the event, students of SABAH Groups sounded the poems “Azerbaijan Flag” and “Rise Azerbaijan”.