Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin təşəbbüsü ilə təşkil olunan görüş “Rəqəmsal dövrdə ədəbiyyat” mövzusunda olub.
Tədbirin açılışında çıxış edən fakültə dekanı, dosent Elman Cəfərov müasir dövrdə humanitar düşüncənin və ədəbiyyatın rəqəmsal transformasiya ilə paralel inkişafının vacibliyindən söz açıb. O, ədəbiyyatın gənclərin dünyagörüşünün formalaşmasında, dərin düşünmə və tənqidi yanaşma bacarıqlarının inkişafında, həmçinin mənəvi dəyərlərin aşılanmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Akademik Muxtar İmanov çıxışında oxucu anlayışına fərqli prizmadan yanaşıb: “Oxucunun gündəlik mübarizəsi əslində insanın özü ilə, biliklə və düşüncə ilə apardığı daxili inkişaf yoludur. Bu gün innovasiya zaman və məkan sərhədlərini aradan qaldıraraq daha açıq və inklüziv mühit yaradır. Bu mühit təkcə bilik ötürmür, eyni zamanda şəxsiyyətin, dəyərlərin və düşüncə tərzinin formalaşmasına xidmət edir. İnnovasiya yalnız texnologiya deyil, düşüncənin sərhədlərini genişləndirən və cəmiyyətə real töhfə verən bir dəyərdir”- deyə akademik bildirib.
Muxtar İmanov tanınmış şair Rüstəm Behrudinin yaradıcılığına da toxunaraq, onun türk dünyasında özünəməxsus poetik düşüncəsi ilə seçildiyini diqqətə çatdırıb. O, şairin əsərlərinin beynəlxalq aləmdə də maraqla qarşılandığını, Almaniya, Türkiyə, Fransa və digər ölkələrdə nəşr olunduğunu vurğulayıb.
Görüşdə çıxış edən şair Rüstəm Behrudi şairliyin adi bir peşə olmadığını, onu digər sahələrdən fərqləndirən mənəvi mahiyyətə malik olduğunu bildirib: “Şairlik öyrədilən deyil, yaradana bağlı olaraq insanın daxilində formalaşan bir haldır. Poeziya yalnız ağlın deyil, eyni zamanda ruhun dilidir və söz insanın iç dünyasından keçmədikcə oxucuya təsir göstərə bilmir”. O qeyd edib ki, zaman dəyişsə də, şeir insanın daxilindəki həqiqəti qorumağa, onu söz vasitəsilə yaşatmağa davam edir.
Görüşdə Rüstəm Behrudi məşhur şeirlərini səsləndirərək, auditoriyada emosional mühit yaradıb. Şairi böyük maraqla dinləyən tələbələr ona çoxsaylı suallar da ünvanlayıblar.

Встреча, организованная по инициативе факультета цифровой экономики, была посвящена теме «Литература в цифровую эпоху».
Выступая на открытии мероприятия, декан факультета, доцент Эльман Джафаров отметил важность развития в современную эпоху гуманитарной мысли и литературы параллельно с цифровой трансформацией. Он подчеркнул, что литература играет важную роль в формировании мировоззрения молодежи, развитии глубокого и критического мышления, а также в прививании моральных ценностей.
Академик Мухтар Иманов в своей речи подошел к концепции читателя с другой точки зрения: «Ежедневная борьба читателя, по сути, путь внутреннего развития человека, его самосовершенствования, развития знаний и мышления. Сегодня инновации создают более открытую и инклюзивную среду, устраняя границы времени и пространства. Эта среда не только передает знания, но и способствует формированию личности, ценностей и образа мышления. Инновации — это не просто технологии, это ценность, которая расширяет границы мышления и вносит реальный вклад в общество».
Мухтар Иманов также затронул творчество известного поэта Рустама Бехруди, который прославился в тюркском мире своим уникальным поэтическим мышлением. Он подчеркнул, что произведения поэта пользуются интересом и на международном уровне и опубликованы в Германии, Турции, Франции и других странах.
Выступивший на встрече поэт Рустам Бехруди отметил, что поэзия — это не обычная профессия, а обладает духовной сущностью, которая отличает её от других областей: «Поэзия — это не то, чему учат, а то, что формируется внутри человека в зависимости от создателя. Поэзия — это язык не только разума, но и души, и слова не могут воздействовать на читателя, если не проникнут во внутренний мир человека». Он отметил, что, несмотря на изменения в эпоху, поэзия продолжает защищать истину, скрытую в человеке, и сохранять её живой посредством слов.
На встрече Рустам Бехруди прочитал свои знаменитые стихи, создав в зале трогательную атмосферу. Студенты, с большим интересом слушавшие поэта, задавали ему множество вопросов.