UNEC-də Anım Gününün 5-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
Tədbir iştirakçıları öncə UNEC-in şəhid tələbə və məzunlarının xatirəsinə ucaldımış Abidə kompleksini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər.
Rəsmi açılış Dövlət himninin səsləndirilməsi və şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb.
Tədbirin aparıcısı,  Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı çıxış edərək 27 sentyabrın dövlətimizin, millətimizin azadlıq və qürur günü olduğunu deyib: “Bu gün biz şəhidlərimizi yad edirik – onların hər biri bizim milli kimliyimizin, azadlığımızın və gələcəyimizin daşıyıcısıdır. Şəhidlərimiz yalnız canlarını fəda etmədilər, onlar bizə kim olduğumuzu xatırlatdılar. Onlar göstərdilər ki, vətən uğrunda qurban vermək həm də əbədi bir iz qoymaqdır”.
N.Mehdixanlı ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü yolunda UNEC-in 48 tələbə və məzununun şəhidlik zirvəsinə yüksəldiyini, yüzlərlə gəncin isə qazi və Vətən müharibəsi iştirakçısı olduğunu deyib.
Sonra “UNEC Şəhidləri” adlı videoçarx nümayiş olunub.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov çıxış edərək Anım Gününün şəhidlərin xatirəsini yad etməklə yanaşı, onların qəhrəmanlıqlarına şahidlik günü olduğunu söyləyib: “Şəhidlər Azərbaycan dövlətinin gücünü bütün dünyaya göstərdilər. Onlar sübut etdilər ki, Azərbaycan dövləti istənilən problemi həll edə bilər. Bu an həm də onu göstərir ki, Azərbaycan anaları belə qəhrəman övladlar böyüdüblər. Biz onlarla qürur duyuruq. Şəhid övladlarımız bizim xalqımızın, dövlətimizin, universitetimizin qürur mənbəyidirlər. Azərbaycan var olduqca şəhidlərimiz daim zirvədə anılacaq. Biz universitet olaraq onların şəhid olduğu torpağın dirçəldilməsi, inkişaf etdirilməsi və çiçəklənməsi üçün daha güclü çalışmalıyıq. Bizim silahımız artıq elm, təhsil və texnologiyadır. Mən əminəm ki, Azərbaycan daha böyük zirvələri fəth edəcək.” – deyə rektor bildirib.
Sonra Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin general-mayoru Zaur Cavanşir çıxış edib. O bildirib ki, xalqımız İkinci Qarabağ müharibəsində Ali Baş Komandanın ətrafında “Dəmir yumruq” kimi birləşərək öz yenilməzliyini bütün dünyaya sübut etdi: “Qələbəmiz yalnız hərbi uğur deyil, həm də dövlətimizin gücünün və xalqımızın iradəsinin göstəricisidir. Hər bir şəhid və qazimiz bu qüdrətin daşıyıcısıdır və onların qəhrəmanlığını daim xatırlamalıyıq. Şəhidlərimizin fədakarlığı gənclər üçün örnəkdir. Bizim vəzifəmiz onların yolunu davam etdirərək ölkəmizi daha güclü və inkişaf etmiş şəkildə qorumaqdır.”
Vətən müharibəsində şəhid olmuş UNEC tələbəsi Aqil Mirzəliyevin anası Aynurə Mirzəliyeva tədbirdə çıxış edərək oğlunun vətəninə, xalqına olan sevgisindən danışıb. Onun Vətən müharibəsində qəhrəmanlıqla döyüşərək şəhidlik zirvəsinə ucaldığını, ölümündən sonra bir sıra orden və medallarla təltif olduğunu bildirib. Şəhid anası “Dəmir yumruğ”un gücünün qazi və şəhidlərimizlə yanaşı, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin siyasi iradəsində, xalqımızın birliyində olduğunu deyib.
UNEC-in tələbəsi, 44 günlük Vətən müharibəsi qazisi Mail Əsgərov isə çıxışında Vətən müharibəsi ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. O, “Dəmir yumruğ”un zərrəsi olmaqdan qürur duyduğunu bildirib.
Tədbir UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin hazırladığı bədii hissə ilə davam edib. Tələbələrin səsləndirdikləri şeirlər, ifalar  və “Əsgər məktubu” adlı səhnəcik iştirakçılara duyğulu və qürur dolun anlar yaşadıb.
Anım Günündə UNEC Dizayn Məktəbinin tələbələrinin Vətən müharibəsinə həsr olunan rəsm əsərləri də nümayiş olunub.

Участники мероприятия сначала посетили комплекс Мемориала, воздвигнутый в память о погибших студентах и выпускниках UNEC, и возложили цветы к мемориалу.
Официальное открытие началось с исполнения Государственного гимна и минуты молчания в память о шехидах.
Ведущий мероприятия, народный артист Азербайджанской Республики Нуреддин Мехтиханлы, выступив, отметил, что 27 сентября – День свободы и гордости нашего государства и нации: «Сегодня мы чтим память наших шехидов, каждый из них является носителем нашей национальной идентичности, свободы и будущего. Наши шехиды не только пожертвовали жизнью, они напомнили нам, кто мы. Они показали, что жертва ради родины оставляет вечный след».
Н. Мехтиханлы отметил, что 48 студентов и выпускников UNEC возвысились до вершины шехидства на пути свободы и территориальной целостности нашей страны, а сотни молодых людей стали гази и участниками Отечественной войны.
Затем был продемонстрирован видеоролик «Шехиды UNEC».
Выступив с речью, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что День памяти – это не только день почтения памяти шехидов, но и день, когда можно стать свидетелем их подвига: «Шехиды показали всему миру мощь Азербайджанского государства. Они доказали, что Азербайджанское государство способно решить любую проблему. Этот момент также показывает, что азербайджанские матери воспитали таких героических сыновей. Мы гордимся ими. Наши сыновья-шехиды, являются гордостью нашего народа, нашего государства и нашего университета. Пока существует Азербайджан, память о наших шехидах всегда будет на вершине. Мы, как университет, должны приложить больше усилий для возрождения, развития и процветания земли, где они стали шехидами. Наше оружие теперь — наука, образование и технологии. Я уверен, что Азербайджан покорит ещё большие вершины», — отметил ректор.
Затем выступил генерал-майор Вооружённых сил Азербайджана Заур Джаваншир. Он отметил, что наш народ, сплотившийся вокруг Верховного главнокомандующего, словно «Железный кулак», во Второй Карабахской войне, доказал всему миру свою непобедимость: «Наша победа не только военный успех, но и показатель силы нашего государства и воли нашего народа. Каждый шехид и гази является носителем этой силы, и мы всегда должны помнить об их подвиге. Самоотверженность наших шехидов является примером для молодёжи. Наша задача продолжить их путь, защитить нашу страну, делая её более сильной и развитой».
Выступив на мероприятии Айнура Мирзалиева, мать студента UNEC Агиля Мирзалиева, павшего в Отечественной войне, рассказала о любви своего сына к Родине и народу. Она рассказала, как героически сражаясь в Отечественной войне, он достиг вершины шехидства, а после смерти был награжден рядом орденов и медалей. Мать шехида отметила, что сила «Железного кулака» заключается в политической воле Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, наших гази и шехидов, а также в единстве нашего народа.
Студент UNEC, гази 44-дневной Отечественной войны Маил Аскеров в своём выступлении поделился воспоминаниями о Великой Отечественной войне. Он выразил гордость за то, что был крупинкой «Железного кулака».
Мероприятие продолжилось художественной частью, подготовленной Творческим центром UNEC. Стихи, постановки и сценка «Письмо солдата» в исполнении студентов подарили участникам трогательные моменты и чувство гордости.
В День памяти также были продемонстрированы картины студентов Школы дизайна UNEC, посвященные Отечественной войне.