UNEC-də “Avrasiyanın Arteriyaları” adlı kitabının təqdimatı keçirilib
Tanınmış iqtisadçı-ekspert, UNEC-in müəllimi Eldəniz Əmirovun müəllifi olduğu “Avrasiyanın Arteriyaları” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən təqdimat mərasimində UNEC-in əməkdaşları ilə yanaşı, millət vəkilləri, müxtəlif dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, tanınmış politoloqlar, iqtisadçı ekspertlər, media nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Prorektor, dosent Şaiq Əsgərov tədbirin açılışında çıxış edərək, UNEC-in məzunu, tanınmış iqtisadçı ekspert Eldəniz Əmirovun Prezident İlham Əliyevin uğurlu dəhliz strategiyasına həsr etdiyi kitabının təqdimatının UNEC-də keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Ş.Əsgərov kitabın əhatə etdiyi mövzunun aktuallığı və əhəmiyyəti barədə fikirlərini iştirakçılarla bölüşərək, müəllifə uğurlar arzulayıb.
KOBİA-nın departament rəhbərinin müavini, UNEC-in müəllimi Eldəniz Əmirov 2 ildən çox müddətə ərsəyə gəlmiş “Avrasiyanın Arteriyaları” adlı kitabı barədə məlumat verib: “Kitab Azərbaycanla yanaşı, ABŞ-ın, Çinin, Rusiyanın və digər dünya nəhənglərinin üzərində mübarizə apardığı Avrasiyanın 30-dan çox nəqliyyat-kommunikasiya və enerji dəhlizləri haqqındadır. Burada həmin dəhlizlərin yaranma tarixi, əhatə coğrafiyası, texniki-iqtisadi göstəriciləri, iştirakçı ölkələr və bu ölkələrin toqquşan maraqları, hər dəhliz komponenti uğrunda gedən müharibələr və perspektivlərinə dair geniş təhlillər verilib”.
Müəllif qeyd edib ki, kitabda Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan 10-a yaxın nəqliyyat-kommunikasiya və enerji dəhlizlərinin hər birinin ayrı-ayrılıqda qlobal geosiyasətin əsas komponentinə necə çevrildiyinin detalları hərtərəfli təhlil edilib.
Sonra Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev, Paşa Holdinqin idarə rəisi Fuad İbrahimov, millət vəkilləri Jalə Əhmədova, Aydın Hüseynov, energetika nazirinin müşaviri Zəminə Əliyeva çıxış edərək, ölkə rəhbərinin dəhliz strategiyasının bütün komponentlərini əhatə edən kitabın əhəmiyyətindən danışıblar. Avrasiya materikinin 30-dan çox nəqliyyat-kommunikasiya və enerji dəhlizlərinin hər birinin tarixi, marşrutları, texniki-iqtisadi parametrləri və onların gələcəyinə dair geniş təhlillərin kitabda öz əksini tapdığını bildiriblər. Çıxış edənlər kitabın region ölkələri və Avropada böyük maraqla qarşılanacağını qeyd ediblər.

Presentation of the book “Arteries of Eurasia” is held at UNEC
The presentation ceremony of the book “Arteries of Eurasia” authored by the well-known economist-expert, UNEC teacher Eldaniz Amirov has been held.
The presentation ceremony organized by the Library Information Center was attended by members of parliament, heads of various state institutions, well-known political scientists, economists, media representatives and other guests, along with UNEC employees.
Speaking at the opening of the event, vice-rector, associate professor Shaiq Asgarov expressed his satisfaction with the presentation of the book of UNEC graduate, well-known economist Eldeniz Amirov, dedicated to the successful corridor strategy of President Ilham Aliyev, at UNEC. Sh. Asgarov shared his views on the relevance and importance of the topic covered by the book with the participants and wished the author success.
Eldaniz Amirov, the deputy head of the department of SME, the lecturer of UNEC, informed about the book “Arteries of Eurasia”, which was created for more than 2 years: “The book is about more than 30 transport, communication and energy corridors of Eurasia, over which the USA, China, Russia and other world giants are fighting in addition to Azerbaijan. Here, the history of the creation of those corridors, geography, technical and economic indicators, participating countries and the conflicting interests of these countries, the wars for each component of the corridor, and extensive analyzes of their perspectives were given.”
The author noted that the book thoroughly analyzed the details of how each of the 10 transport-communication and energy corridors created at the initiative of President Ilham Aliyev became the main component of global geopolitics separately.
Then the director of the State Agency for Renewable Energy Sources Javid Abdullayev, the head of Pasha Holding Fuad Ibrahimov, MPs   Jala Ahmadova, Aydin Huseynov, adviser to the Minister of Energy Zamina Aliyeva made a speech. They spoke about the importance of the book, which covers all components of the corridor strategy of the head of the country. They said that the history, routes, technical and economic parameters of each of the more than 30 transport-communication and energy corridors of the Eurasian continent and extensive analyses of their future are reflected in the book. The speakers noted that the book will be received with great interest in the countries of the region and in Europe.