UNEC-də Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Miqrasiya” dərsliyinin təqdimatı keçirilib
UNEC-də Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Miqrasiya” dərsliyinin ilk təqdimatı keçirilib.
UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurası, Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə beynəlxalq mərkəz və Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə (ICMPD) keçirilən təqdimat mərasimində çıxış edən elm və innovasiyalar üzrə prorektor dos. Fariz Əhmədov miqrasiya sahəsində çap olunan ilk kitabın təqdimatının UNEC-də keçirilməsinin sevindirici hal olduğunu vurğulayıb.
Prorektor UNEC-də əcnəbilərin sosial inteqrasiyası məqsədilə təşkil olunan tədbirlər, UNEC Tədqiqat Mərkəzlərində miqrasiya və təhlükəsizlik, iqlim dəyişikliyi, gender məsələləri istiqamətində aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verib. O, azərbaycan və ingilis dillərində çap olunmuş “Miqrasiya” kitabının UNEC-də sosial iş fənninin tədrisində, eləcə də qloballaşan dünyada fənlərarası aspektdə yanaşılan miqrasiya üzrə tədqiqatların və maarifləndirmənin genişləndirilməsi istiqamətində faydalı olacağını vurğulayıb.
Sonra Miqrasiya siyasətinin inkişafı üzrə beynəlxalq mərkəzin Bakı ofisinin direktoru Səltənət Məmmədova  çıxış edərək, kitabın miqrasiya sahəsi üzrə mütəxəssislərin hazırlanması və digər istiqamətlərdə verəcəyi töhfələrdən danışıb. Miqrasiya üzrə təlim və seminarların keçirilməsində, əcnəbilərin daha səmərəli inteqrasiyası prosesində UNEC-lə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurasının rəhbəri, kitabın həmmüəllifi Nərgiz Hacıyeva, ICMPD-nin Layihələrin idarə edilməsi üzrə məsul əməkdaşı, UNEC XTŞ-nın tədqiqatçısı Lamiya Rzayeva-Əhmədli, digər həmmüəlliflər Aygül Abbaszadə, Fuad Çıraqov kitabın fəsilləri barədə ətraflı məlumat verdikdən sonra tədbir müzakirələrlər davam edib.

The presentation of the textbook “Migration” funded by the European
The first presentation of the textbook “Migration” financed by the European Union has been held at UNEC.
The Vice-Rector for Science and Innovation Assoc. Professor Fariz Ahmadov who made a speech at the presentation ceremony organized jointly by UNEC Council of Women Researchers, International Centre for Migration Policy Development and Library Information Centre (ICMPD) emphasized that holding the presentation of the first book published in the field of migration at UNEC is a happy occasion.
The vice-rector informed about the events organized for the purpose of social integration of foreigners at UNEC, the research conducted at UNEC Research Centres in the direction of migration and security, climate change, and gender issues. He emphasized that the book “Migration” published in the Azerbaijani and English languages will be useful in the teaching of social work at UNEC, as well as in the direction of expanding research and education on migration, which is approached from an interdisciplinary aspect in the globalized world.
Then Saltanat Mammadova, director of the Baku office of the International Center for the Development of Migration Policy, spoke about the book’s contribution to the training of experts in the field of migration and other areas. He drew attention to the importance of expanding cooperation with UNEC in conducting migration training and seminars, in the process of more effective integration of foreigners.
After Nargiz Hajiyeva, head of UNEC Council of Women Researchers, co-author of the book, project management officer of ICMPD, Lamiya Rzayeva-Ahmedli, researcher of UNEC CWR, other co-authors Aygül Abbaszadeh, Fuad Chiragov gave detailed information about the chapters of the book, the event discussions continued.