UNEC-də “Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı”nın təqdimatı olub
UNEC-də “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) tərəfindən icra olunan “Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı” barədə məlumatlandırıcı sessiya keçirilib.
Tədbirdə tələbələrlə iş üzrə prorektor dosent Səadət Qəndilova, tələbələr iştirak ediblər.
Təqdimat zamanı RİİB-in əməkdaşları proqramın məqsədi, icra mərhələləri, qeydiyyat və seçim prosesi ilə bağlı məlumat veriblər. Bildirilib ki, Azərbaycanın Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü olmuş professor Azad Mirzəcanzadənin adını daşıyan proqramın məqsədi yeni imkanları dəyərləndirməyi, aktual problemlərin yaradıcı həlli yollarını tapmağı bacaran, dayanıqlı gələcəyə töhfə verməyə çalışan, çevik, innovativ yanaşmalara sahib gənclərin üzə çıxarılması və onların inkişafına dəstək olmaqdır.
Proqrama müraciət edənlərin təqdim etdikləri layihə ideyaları işçi qrupu tərəfindən qiymətləndiriləcək, aktuallığı, reallığı, innovativliyi və yenilikçi olması ilə seçilən ideyaların müəllifləri ikinci mərhələdə iştirak imkanı qazanacaqlar. Bu mərhələdə iştirakçılara layihələrin hazırlanması və təqdimatı istiqamətində peşəkar dəstək veriləcək, həmçinin onların liderlik bacarıqlarının inkişafı üçün müxtəlif fəaliyyətlər təşkil olunacaq. Sonda qalib olan layihələrin icrası üçün maliyyə vəsaiti ayrılacaq.
Təqdimatdan sonra tələbələrin sualları cavablandırılıb.
500-ə yaxın elmi məqalə və 50-dən çox ixtiranın müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 250-dən çox fəlsəfə və 100-dən çox elmlər doktoru hazırlanmışdır. Müxtəlif elmi ad və titullara sahib olan görkəmli alim, Azərbaycanın “İstiqlal” ordeni ilə təltif olunub.
Ölkədə yeni təşəbbüs olan proqram elmi əsərləri, təşkilati, pedaqoji fəaliyyəti, unikal tədris üslubu, həmçinin insanların istedadını aşkara çıxarmaq bacarığı ilə fərqlənən görkəmli alimin elmi, ictimai proseslərə özünəməxsus yanaşmaları əsasında həyata keçirilir.

“Azad Mirzajanzadeh development program” is presented at UNEC
An informative session on the “Azad Mirzajanzadeh development program” implemented by the “Regional Development” Public Union (RDPU) has been held at UNEC.
The event was attended by Associate Professor Saadat Gandilova, vice-rector for student affairs and students.
During the presentation, the staff of RDPU  gave information about the purpose of the program, implementation stages, registration, and selection process. It was stated that the purpose of the program, named after Professor Azad Mirzajanzadeh, who became a full member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, is to identify and support young people who are able to appreciate new opportunities, find creative solutions to current problems, contribute to a sustainable future, have flexible, innovative approaches and support their development.
The project ideas submitted by the applicants to the program will be evaluated by the working group, and the authors of the ideas chosen for their relevance, reality, innovation and innovativeness will have the opportunity to participate in the second stage. At this stage, participants will be provided with professional support in the direction of project preparation and presentation, as well as various activities will be organized for the development of their leadership skills. In the end, financial resources will be allocated for the implementation of the winning projects.
After the presentation, students’ questions were answered.
He is the author of about 500 scientific articles and more than 50 inventions. Under his leadership, more than 250 PhDs and more than 100 doctors of sciences were trained. An outstanding scientist who has various scientific names and titles was awarded the Order of «Istiqlal» of Azerbaijan.
The program, which is a new initiative in the country, is implemented on the basis of scientific works, organizational and pedagogical activities, unique teaching style, as well as unique approaches to scientific and social processes of an outstanding scientist who is distinguished by his ability to reveal the talent of people.