UNEC-də “Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı”nın təqdimatı olub
UNEC-də “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) tərəfindən icra olunan “Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı” barədə məlumatlandırıcı sessiya keçirilib.
Tədbirdə tələbələrlə iş üzrə prorektor dosent Səadət Qəndilova, tələbələr iştirak ediblər.
Təqdimat zamanı RİİB-in əməkdaşları proqramın məqsədi, icra mərhələləri, qeydiyyat və seçim prosesi ilə bağlı məlumat veriblər. Bildirilib ki, Azərbaycanın Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü olmuş professor Azad Mirzəcanzadənin adını daşıyan proqramın məqsədi yeni imkanları dəyərləndirməyi, aktual problemlərin yaradıcı həlli yollarını tapmağı bacaran, dayanıqlı gələcəyə töhfə verməyə çalışan, çevik, innovativ yanaşmalara sahib gənclərin üzə çıxarılması və onların inkişafına dəstək olmaqdır.
Proqrama müraciət edənlərin təqdim etdikləri layihə ideyaları işçi qrupu tərəfindən qiymətləndiriləcək, aktuallığı, reallığı, innovativliyi və yenilikçi olması ilə seçilən ideyaların müəllifləri ikinci mərhələdə iştirak imkanı qazanacaqlar. Bu mərhələdə iştirakçılara layihələrin hazırlanması və təqdimatı istiqamətində peşəkar dəstək veriləcək, həmçinin onların liderlik bacarıqlarının inkişafı üçün müxtəlif fəaliyyətlər təşkil olunacaq. Sonda qalib olan layihələrin icrası üçün maliyyə vəsaiti ayrılacaq.
Təqdimatdan sonra tələbələrin sualları cavablandırılıb.
500-ə yaxın elmi məqalə və 50-dən çox ixtiranın müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 250-dən çox fəlsəfə və 100-dən çox elmlər doktoru hazırlanmışdır. Müxtəlif elmi ad və titullara sahib olan görkəmli alim, Azərbaycanın “İstiqlal” ordeni ilə təltif olunub.
Ölkədə yeni təşəbbüs olan proqram elmi əsərləri, təşkilati, pedaqoji fəaliyyəti, unikal tədris üslubu, həmçinin insanların istedadını aşkara çıxarmaq bacarığı ilə fərqlənən görkəmli alimin elmi, ictimai proseslərə özünəməxsus yanaşmaları əsasında həyata keçirilir.

В UNEC состоялась презентация «Программы развития Азада Мирзаджанзаде»
В UNEC проведена информационная сессия, посвященная «Программе развития Азада Мирзаджанзаде», реализуемой Общественным объединением «Региональное развитие» (ООРР).
В мероприятии приняли участие проректор по работе со студентами доцент Саадат Гандилова, студенты.
В ходе презентации сотрудники ООРР рассказали о цели программы, этапах реализации, процессе регистрации и отбора. Было отмечено, что целью программы, названной в честь профессора Азада Мирзаджанзаде, действительного члена Национальной академии наук Азербайджана, является выявление и поддержка молодых людей, способных ценить новые возможности, находить творческие решения текущих проблем, старающихся внести вклад в будущее, владеющих гибкими, инновационными подходами и оказывать им поддержку в развитии.
Идеи проектов, представленные претендентами на программу, будут оценены рабочей группой, а авторы идей, выбранных по их актуальности, реальности, инновационности и новизне, получат возможность принять участие во втором этапе. На этом этапе участникам будет оказана профессиональная поддержка в направлении подготовки и презентации проектов, а также будут организованы различные мероприятия для развития их лидерских качеств. В итоге для реализации проектов, ставших победителями, будут выделены финансовые ресурсы.
После презентации были даны ответы на вопросы студентов.
Автор около 500 научных статей и более 50 изобретений. Под его руководством подготовлено более 250 докторов философии и более 100 докторов наук. Выдающийся ученый, имеющий различные ученые степени и звания, награжден орденом Азербайджана «Истиглал».
Программа, являющаяся новой инициативой в стране, реализуется на основе своеобразного подхода к научным, общественным процессам выдающегося ученого, отличающегося научными работами, организационно-педагогической деятельностью, уникальным стилем преподавания, а также способностями  раскрывать таланты людей.