UNEC-də Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
YAP Səbail rayon təşkilatının İstiqlaliyyət 6 ünvanında yerləşən ərazi partiya təşkilatı və UNEC Dizayn Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev və 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirin açılışında Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Sonra Soyqırımı Gününə  həsr edilən videoçarx nümayiş olunub.
“İstiqlaliyyət 6” ünvanı üzrə ərazi partiya təşkilatının sədri, inzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor dosent Şaiq Əsgərov tədbirin açılışında çıxış edərək, erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğının xalqımızın tarixinə qanlı hərflərlə yazıldığını, erməni qəsbkarlarının vətənimizə və xalqımıza qarşı məkrli addımlar atdığını diqqətə çatdırıb. O, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanla ilk dəfə olaraq, dövlət səviyyəsində bu qətliama siyasi qiymət verildiyini, bu siyasi kursun Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirdiyini bildirib.
Sonra UNEC Dizayn Məktəbinin dosenti Yeganə Ağamalıyeva “31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı tariximizin unudulmaz qanlı səhifəsidir!” və “Dizayn” kafedrasının müəllimi Pərvin Namazova “Heydər Əliyev və Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” adlı mövzularda çıxış ediblər.
Tədbirin sonunda Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvlüyünə yeni qəbul olan tələbələrə üzvlük vəsiqələri təqdim edilib.

Commemoration Event Dedicated to the Day of Genocide of Azerbaijanis Held at UNEC
An event dedicated to the National Leader Heydar Aliyev and the 31st of March – the Day of Genocide of Azerbaijanis – was held through the joint organization of the territorial party organization located at Istiglaliyyat Street 6 under the NAP Sabail District Organization and UNEC’s Design School.
The event commenced with a moment of silence in honor of National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives for the country.
Following this, a video presentation dedicated to the Day of Genocide of Azerbaijanis was screened.
In his opening remarks, Chairman of the territorial party organization at Istiglaliyyat 6 and UNEC Vice-Rector for Administrative and Organizational Affairs, Associate Professor Shaig Asgarov, emphasized that the massacre committed by Armenian armed groups against Azerbaijanis has been inscribed in our nation’s history in bloody letters. He noted that Armenian aggressors have repeatedly taken treacherous steps against our homeland and people. He also underlined that, for the first time, a political assessment of this tragedy was made at the state level through the Decree on the Genocide of Azerbaijanis signed by National Leader Heydar Aliyev on March 26, 1998, and that this political course is being successfully continued by President Ilham Aliyev.
Subsequently, Associate Professor Yegana Aghamaliyeva from UNEC’s Design School delivered a speech on the topic “March 31 – An Unforgettable Bloody Page in the History of the Azerbaijani People,” and Lecturer Parvin Namazova from the Department of Design presented on “Heydar Aliyev and the Day of Genocide of Azerbaijanis.”
At the conclusion of the event, newly accepted student members of the New Azerbaijan Party were presented with their membership certificates.