UNEC-də beynəlxalq konfrans:“Akademik kitabxanaların yeni fəaliyyət istiqamətləri”
UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Akademik kitabxanaların yeni fəaliyyət istiqamətləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
UNEC KİM-in direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva tədbirin açılışda çıxış edərək, konfransın “Heydər Əliyev İli”nə həsr edilmiş “Oxu Mədəniyyəti” tədbirlər planı çərçivəsində keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Konfransda akademik kitabxanalarla bağlı aktual mövzulara həsr olunan müzakirələrin aparılacağını deyən A.Abdullayeva, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədris üzrə prorektor, dos.Gəray Musayev universitetin uğurlu inkişaf strategiyasının reallaşdırılmasında Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin rolundan və əldə olunan uğurlardan bəhs edib. Universitetin beynəlxalq təhsil bazarında davamlı olaraq mövqeyinin güclənməsində kitabxana-informasiya potensialının mühüm  rol oynadığını vurğulayıb.
AMEA-nın MEK-in baş direktoru, professor Məmməd Əliyev Azərbaycanda kitabxana işinin inkişafı, bu sahədə Heydər Əliyevin xidmətlərinin tədqiqi, eləcə də, kitabxana-informasiya sahəsində müasir tendensiyaların araşdırılması baxımından konfransın əhəmiyyətini qeyd edib.
BDU-nun Elmi Kitabxanasının direktoru, dosent Nigar İsmayılova Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azəbaycanda kitabxana işinin inkişafına verdiyi böyük töhfələrdən və konfransın elmi və praktik əhəmiyyətindən bəhs edib.
ADA Universitetinin kitabxanasının direktoru, tex.ü.f.d Elçin Məmmədov konfransın müasir kitabxana xidmətlərinin araşdırılması və ölkəmizdə tətbiqi baxımından önəmini qeyd edərək, növbəti ildə dünyaca məşhur İFLA konfransının bölmələrinin Bakıda keçiriləcəyini bildirib. UNEC ilə ADA Universitetinin kitabxanalarının birgə əməkdaşlığının bu konfransa böyük töhfə qazandıracağından əminliyini ifadə edib.
UNEC KİM-in 3 saylı kitabxanasının müdiri Nərminə Abdullayeva isə konfrans barədə statistik məlumatları diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, konfransa respublikanın müxtəlif regionlarının və xarici ölkələrin ali təhsil  müəssisələrinin  (Hacettepe Universiteti, Kastamonu Universiteti, Rusiya EA Sibir bölməsinin kitabxanası, BDU, ADA Universiteti, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası, ADMİU, Naxçıvan Universiteti, NDU, MDU, Dağıstan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Milli Kitabxanası, Xəzər Universiteti, Odlar Yurdu Universiteti və s.) akademik heyəti, kitabxana rəhbərləri, ixtisasçı kitabxanaçıları və bu sahə üzrə 100-ə yaxın mütəxəssis qatılıb. O cümlədən 50 müəllif və həmmüəllifin 42 tezisi elm komitəsi tərəfindən dəyərləndirilərək, konfrans materiallarında çap olunub.
Konfrans süni intellektin kitabxana işinə tətbiqi və təsiri, smart kitabxanalar, akademik kitabxanalarda bibliometrik araşdırmaların önəmi və digər aktual mövzularda bölmələr üzrə müzakirələrlə davam edib.
Sonda iştirakçılara və təşkilat komitəsinin üzvlərinə sertifikatlar təqdim olunub.
Konfransdan sonra iştirakçılar akademik kitabxanaların aktual məsələlərinin müzakirə olunduğu konfransın əhəmiyyəti və kitabxana işinə qazandırdığı töhfələr barədə şəxsi sosial hesablarında geniş paylaşımlar ediblər.

Международная конференция в UNEC: «Новые направления деятельности академических библиотек»
При организационной поддержке Библиотечно-информационного центра UNEC состоялась международная научная конференция на тему «Новые направления деятельности академических библиотек».
Выступившая на открытии мероприятия директор БИЦ UNEC д.ф. ист. Адиля Абдуллаева довела до внимания, что конференция проводится в рамках плана мероприятий «Культура чтения», посвященной «Году Гейдара Алиева». Отметив, что что на конференции состоятся дискуссии, посвященные актуальным темам, связанным с научными библиотеками, А.Абдуллаева пожелала успехов работе конференции.
Проректор по учебной работе, доц. Герай Мусаев рассказал о роли Библиотечно-информационного центра в реализации успешной стратегии развития университета и достигнутых успехах. Он подчеркнул, что библиотечно-информационный потенциал играет важную роль в постоянном укреплении позиций университета на международном рынке образования.
Генеральный директор ЦНБ НАНА профессор Мамед Алиев отметил важность конференции с точки зрения развития библиотечного дела в Азербайджане, исследования заслуг Гейдара Алиева в этой сфере, а также анализа тенденций развития современной библиотечно-информационной сферы.
Директор Научной библиотеки БГУ, доцент Нигяр Исмайлова, рассказала о большом вкладе Великого вождя Гейдара Алиева в развитие библиотечного дела в Азербайджане, научной и практической значимости конференции.
Директор библиотеки университета АДА, д.ф.тех. Эльчин Мамедов отметил важность конференции с точки зрения исследования и применения современных библиотечных услуг в нашей стране и сообщил, что в следующем году секции всемирно известной конференции ИФЛА пройдут в Баку. Он выразил уверенность, что совместное сотрудничество университетских библиотек UNEC и АДА внесет большой вклад в эту конференцию.
Директор библиотеки №3 БИЦ UNEC Нармина Абдуллаева довела до внимания статистические данные о конференции. Она отметила, что в конференции приняли участие академический состав, руководители библиотек, специалисты-библиотекари и около 100 специалистов в этой сфере высших учебных заведений различных регионов республики и зарубежных стран (университет Хаджеттепе, университет Кастамону, библиотека Сибирского отделения АН России, БГУ, университет АДА, Центральная научная библиотека НАНА, АГУКИ, Нахичеванский университет, МГУ, Дагестанский государственный университет, Азербайджанская национальная библиотека, университет Хазар, университет Одлар Юрду и др.). В том числе 50 авторских и 42 тезиса, написанные в соавторстве, были оценены научным комитетом и опубликованы в материалах конференции.
Конференция продолжилась обсуждением вопросов, посвященных применению и влиянию искусственного интеллекта на библиотечную работу, smart-библиотекам, важности библиометрических исследований в академических библиотеках и другим актуальным темам.
В конце участникам и членам оргкомитета были вручены сертификаты.
После конференции участники конференции поделились в своих личных социальных сетях о важности конференции, на которой обсуждались текущие проблемы академических библиотек, и о вкладе, который она внесла в библиотечную работу.