UNEC-də beynəlxalq konfrans: “İqtisadi təhlükəsizlik: ticarətin asanlaşdırılması və mühafizəsi aspektləri”
customs.gov.az
Yanvarın 27-də UNEC-də “İqtisadi təhlükəsizlik: ticarətin asanlaşdırılması və mühafizəsi aspektləri” adlı beynəlxalq elmi-praktik konfrans işə başlayıb.
Konfransın açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri, professor Aydın Əliyev, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi sədrinin birinci müavini, professor Ziyafət Əsgərov, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Ümumdünya Gömrük Təşkilatının Baş katibi Kunio Mikuriya, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə iştirak ediblər.
Dövlət Gömrük Komitəsinin yaradılmasının 25 illik yubileyi münasibətilə təbriklərini çatdıran UNEC rektoru Ədalət Muradov yubileylə bağlı tədbirlər çərçivəsində təşkil olunan konfransın İqtisad Universitetində keçirilməsinə və bu ali təhsil ocağına göstərilən etimada görə təşəkkürünü bildirib. Eyni zamanda, rektor Azərbaycan gömrük orqanlarının ölkənin iqtisadi təhlükəsizliyinin təmin olunmasındakı rolundan, iqtisadi inkişafa verdiyi töhfələrdən söhbət açıb.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri, gömrük xidməti general-leytenantı Aydın Əliyev bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi 30 yanvar 1992-ci ildə yaradılsa da, yalnız ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra, bütün sahələrdə olduğu kimi, gömrük sistemi də dövlətin milli maraqlarına xidmət edən, iqtisadi təhlükəsizliyin keşiyində dayanan, sosial-iqtisadi inkişafı stimullaşdıran nüfuzlu bir orqana çevrilib.
Belə ki, 1995-ci ilin yanvarında Azərbaycan Prezidentinin yanında gömrük xidmətinin fəaliyyətinə dair keçirilən tarixi müşavirədən sonra respublikada gömrük işinin inkişafına böyük təkan verildi, gömrük orqanlarında köklü kadr dəyişiklikləri aparıldı. Dövlət başçısının iştirakı ilə 1997-ci ilin yanvarında keçirilən və Gömrük Komitəsinin yaradılmasının 5-ci ildönümünə həsr edilən yığıncaqdan sonra isə dahi rəhbərin proqram xarakterli çıxışından irəli gələn vəzifələri reallaşdıran gömrük orqanları peşəkar kadrların hazırlanması, gömrük işi sahəsində müasir metodologiyanın tətbiqi, beynəlxalq əlaqələrin və əməkdaşlığın gücləndirilməsi, hüquqpozmalara qarşı mübarizə və digər sahələrdə mühüm nailiyyətlər əldə etdi.
Sonra Komitə sədri “Gömrük əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsinə görə” Ümumdünya Gömrük Təşkilatının Baş katibi Kunio Mikuriyaya Azərbaycan Gömrük Xidmətinin döş nişanını təqdim edib.
Ümumdünya Gömrük Təşkilatının Baş katibi Kunio Mikuriya çıxışına yubiley təbriki ilə başlayaraq, Azərbaycan gömrük orqanlarının fəaliyyətində informasiya texnologiyalarının tətbiqi, narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə, mədəni irsin qorunması və digər sahələrdə mühüm nailiyyətlər əldə olunduğunu, bu nailiyyətləri təqdirlə qarşıladığını və Azərbaycan Gömrük Xidmətilə əməkdaşlıqdan məmnunluq duyduğunu ifadə edib. Azərbaycanın iqtisadi təhlükəsizliyin təmin olunmasına və ticarətin asanlaşdırılmasına böyük töhfə verdiyini diqqətə çatdıran ÜGT-nin Baş katibi Azərbaycan Gömrük Xidmətinin regional səviyyədə lider olduğunu vurğulayıb.
Milli Məclis sədrinin birinci müavini Ziyafət Əsgərov Dövlət Gömrük Komitəsinin 25 illik yubileyi, eyni zamanda, 26 yanvar – Beynəlxalq Gömrük Günü münasibətilə Milli Məclis adından təbriklərini çatdırıb. Ziyafət Əsgərov iqtisadi təhlükəsizliyin qloballaşan dünyanın qarşısında duran ən önəmli məsələlərdən biri olduğunu və Azərbaycan gömrüyünün həm ölkəmizin, həm də beynəlxalq ticarətin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm işlər gördüyünü vurğulayıb. Milli Məclis sədrinin birinci müavini Azərbaycanın iqtisadi sahədə əldə etdiyi inkişafda, regional layihələrin icra olunmasında gömrük orqanlarının gərgin əməyi olduğunu bildirib.
Öz növbəsində, Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadə Dövlət Gömrük Komitəsinin önəmli dövlət strukturlarından biri olduğunu və iqtisadi təhlükəsizliyin qorunmasında müstəsna rol oynadığını vurğulayıb. Ziyad Səmədzadə konfransın Azərbaycanın iqtisadi inkişaf tarixində çox böyük məna kəsb etdiyini, hədəfləri aydın görünən tədbir olduğunu, o cümlədən, Azərbaycan iqtisadçıları üçün yeni hədəflərin müəyyən olunmasına şərait yaradacağını söyləyib.
Açılış mərasiminin sonunda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti arasında “Elmin inkişafı və kadr potensialının gücləndirilməsi haqqında” Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sonra konfrans “İqtisadi tənzimləmə vasitələri – beynəlxalq ticarətə dəstək” və “Dövlət nəzarəti formaları – hüquqi tənzimləmə” mövzularında sessiyalarla işini davam etdirib.
Qeyd edək ki, sessiyalarda Azərbaycan, Litva, Ukrayna, Laos, Çin, Özbəkistan, Rusiya, Macarıstan, Makedoniya, İtaliya və ABŞ-ın ali təhsil müəssisələri və gömrük xidmətləri, eləcə də Ümumdünya Gömrük Təşkilatının mütəxəssisləri məruzələrlə çıxış edəcəklər.

27 января в  UNEC приступила к работе международная научно-практическая конференция «Экономическая безопасность:  аспекты упрощения и охраны торговли».
В церемонии открытия конференции приняли участие председатель Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики, профессор Айдын Алиев, первый заместитель председателя Милли Меджлиса, профессор Зияфат Аскеров, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, Генеральный секретарь Всемирной таможенной организации Кунио Микуриа, председатель комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса, академик Зияд Самедзаде.
Ректор UNEC Адалат Мурадов поздравив комитет с 25-летием создания, выразил благодарность за проведение конференции в рамках мероприятий в связи с юбилеем в Экономическом университете и за оказанное доверие этому учебному заведению. В то же время, ректор подчеркнул о роли таможенных органов Азербайджана в обеспечении экономической безопасности страны, вкладе, внесенном в экономическое развитие.
Председатель Государственного таможенного комитета, генерал-лейтенант таможенной службы Айдын Алиев отметил, несмотря на то, что Государственный таможенный комитет Азербайджанской Республики был создан 30 января 1992 года, лишь после возвращения  к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева таможенный орган превратился в престижный орган, служащий национальным интересам государства, стоящий на страже экономической безопасности, стимулирующий социально-экономическое развитие.
Так, в январе 1995 года после исторического совета относительно деятельности таможенной службы, состоявшегося при Президенте Азербайджанской Республики, был дан мощный импульс развитию таможенной службы, проведены коренные кадровые изменения в таможенных органах. После заседания, состоявшегося в январе 1997 года с участием главы государства и посвященного 5-летию создания Таможенного комитета, таможенные органы, реализуя обязанности, исходящие из программного характера выступления гениального руководителя, добились больших успехов в подготовке профессиональных кадров, применении современных методологий в сфере таможни, усилении международных отношений и сотрудничества, в борьбе против нарушения закона и в других сферах.
Затем председатель комитета «За укрепление таможенного сотрудничества» представил генеральному секретарю Всемирного таможенной организации  Кунио Микуриа нагрудный знак Таможенной службы Азербайджана.
Генеральный секретарь Всемирной таможенной организации Кунио Микуриа начав свое выступление поздравлениями по случаю юбилея, отметил о достижениях таможенных органов Азербайджана в применении информационных технологий, борьбе с незаконным оборотом наркотиков, сохранении культурного наследия и в других сферах, которые встретил с одобрением и получил удовольствие от сотрудничества с Таможенным комитетом Азербайджана.  Генеральный секретарь ВТО довел до внимания о внесении большого вклада в обеспчение безопасности экономики Азербайджана и лидерстве Таможенной службы Азербайджана на региональном уровне.
Первый заместитель председателя Милли Меджлиса Зияфет Аскеров от имени Милли Меджлиса выразил поздравления по случаю 25-летия Государственного таможенного комитета, в то же время 26 января — Дня Международной Таможни. Зияфет Аскеров подчеркнул об экономической безопасности, которая является наиболее важной задачей в период глобализации, и о проделанных больших работах Азербайджанской таможней в обесечении безопасности не только нашей страны, но и международной торговли. Первый заместитель председателя Милли Меджлиса отметил о напряженном труде органов таможни в развитии экономики Азербайджана, реализации региональных проектов.
В свою очередь, председатель комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Зияд Самедзаде отметил Государственный таможенный комитет как  одну из важных государственных структур, которая играет исключительную роль в сохранении экономической безопасности.  Зияд Самедзаде подчеркнул о важном значении конференции в истории развития экономики Азербайджана, которая создаст экономистам Азербайджана возможности для определения новых целей.
В завершении церемонии открытия был подписан Меморандум взаимопонимания «О развитии науки и усилении кадрового потенциала» между Государственным таможенным комитетом и Азербайджанским государственным экономическим университетом.
Затем конференция продолжила работу в сессиях на темы « Средства экономического регулирования — поддержка международной торговле» и «Формы государственного контроля – правовое регулирование».
Следует отметить, что в сессиях выступали с докладами специалисты учебных заведений и таможенных служб Азербайджана, Литвы, Украины, Лаоса, Китая, Узбекистана, России, Венгрии, Македонии, Италии и США, а также Всемирной таможенной организации.