UNEC-də beynəlxalq konfrans: “Siyasi iqtisad: müasir problemlər və perspektivlər”
Dekabrın 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Siyasi iqtisad: müasir problemlər və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib. Tədbir “Siyasi iqtisad” elminin yaranmasının 400 illiyinə həsr olunub.
Tədbir iştirakçıları öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, görkəmli oftalmoloq alim Zərifə Əliyevanın büstü önünə gül dəstələri düzüblər.
Rusiyanın və Azərbaycanın görkəmli iqtisadçı alimlərinin iştirak etdiyi konfrans UNEC-də davam etdirilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, bu tip beynəlxalq konfranslara ev sahibliyi etməsi universitetin tədqiqat yönümlü universitet olması istiqamətində həyata keçirdiyi addımlardan biridir. Mövcud kadr potensialı onu deməyə əsas verir ki, UNEC tədris müəssisəsi olmaqla yanaşı, həm də tədqiqat universitetinə çevrilmək iddiasında olan ali təhsil ocağıdır.
Siyasi iqtisad elminin yaranma tarixindən danışan rektor qeyd edib ki, qlobal iqtisadiyyatdakı mövcud problemlər siyasi iqtisada marağı daha da artırıb. Son dövrlərdə dünyada baş verən iqtisadi böhranlar fonunda postsovet ölkələrinin iqtisadi çağırışları iqtisadçıları yeni bir paradiqma axtarışına sövq edib. Ekonomiksə alternativ olaraq irəli sürülən yanaşmalardan biri də məhz siyasi iqtisaddır. Ə. Muradov ölkədə manatın devalvasiyasına da münasibətini bildirib və qeyd edib ki, neqativ təsirlərin minimuma endirilməsi üçün daxili bazarın idxal mallarından qorunması təklif edilir. Biz iqtisadçılar da Azərbaycanın gələcəyinin daha da parlaq olması istiqamətində səylərimizi əsirgəməyəcəyik. Hesab edirəm ki, bugünkü konfrans iqtisadiyyat elminin inkişafına öz töhfəsini verəcək və bizim siyasi iqtisad sahəsində postsovet məkanında tanınmış alimlərlə əməkdaşlığımızı daha da genişləndirəcək.
Sonra Moskva Beynəlxalq Universitetin professoru Georgi Nikolayeviç Tsaqolov və Q.V.Plexanov adına Rusiya Dövlət Universitetinin İqtisadi Nəzəriyyə elmi məktəbinin rəhbəri, professor Qalina Petrovna Juravlyovaya UNEC-in “Fəxri doktor” diplomları təqdim edilib.
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin “Siyasi iqtisad” kafedrasının professoru, Beynəlxalq siyasi iqtisad assosiasiyasının koordinatoru Aleksandr Vladimiroviç Buzqalin “Siyasi iqtisad: qlobal kapitalizmin tədqiqat potensialı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim bildirib ki, iqtisadi problemlərin aradan qaldırılması üçün onları yaradan səbəblərin analiz edilməsi vacibdir. Bu prosesləri tədqiq edən bir sıra beynəlxalq assosiasiyalar fəaliyyət göstərir. Qloballaşmaya inkişaf etməkdə olan ölkələrdə mənfi münasibət bəslənildiyini vurğulayan görkəmli iqtisadçı qeyd edib ki, inkişaf etmiş sənaye ölkələrinin elmi və ictimai dairələrində bu proseslər adətən, pozitiv baxımdan dəyərləndirilir. Lakin son vaxtlar bu proseslərə tənqidi mövqedən yanaşanların da sayı artmaqdadır.
Beynəlxalq konfransda Moskva Beynəlxalq Universitetin professoru Georgi  Tsaqolov “Yeddinci formasiya” mövzusunda, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov isə “Milli sərvət, maddi istehsal, dəyər və iqtisadi inkişaf strategiyaları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Konfrans panel və seksiyalarda “Klassik siyasi iqtisad: inkişaf perspektivləri və tədrisi”, eyni zamanda “Müasir Azərbaycanın iqtisadi sistemi: inkişaf yolları və məqsədləri” mövzularının müzakirəsi ilə davam edib.

International Conference held at UNEC: “Political Economy: Modern Problems and Prospects”
Scientific- practical International Conference on “Political Economy: Modern Problems and Prospects” was held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on December 22. The event was dedicated to the 400th Anniversary of the creation of the science “Political Economy”.
First of all, the event participants visited the National Leader Heydar Aliyev’s grave and laid flowers at the prominent ophthalmologist Zarifa Aliyeva’s bust.
The conference attended by the influenced economists of Russia and Azerbaijan at UNEC.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov noted that the kind of international conferences hosted by the university is one of the steps implemented in the direction of becoming the economic- oriented. The existing cadres’ potential gives ground to say that UNEC is the institution which pretends to be converted into the research university along with being the educational establishment.
Commenting on the history of creation of economic studies rector said the existing problems in global economics increased the interest in political economy. The economic challenges of post- soviet countries against the background of economics crisis recently happened in the world encourage the economists to the search for a new paradigm. One of the approaches put forward as an alternative to Economics is mainly Political Economy. A. Muradov expressed his attitude to the devaluation of manat and said it is offered to protect the domestic market from the exported goods to minimize negative impact. We economists will not grudge our efforts to make Azerbaijan’s future more brilliant. I suppose that today’s conference will contribute to the development of the science economics and expand our cooperation with the well- known post- soviet scholars.
Afterwards the Professor of the International University of Moscow Grigoriy Tsaqolova and Head of the School of Economic Theory of the State University of Russia named after G. V. Plekhanov, Professor Galina Petrovna Djuravlyova was awarded the diploma of the Honorary Doctor.
The Professor of the Department of “Political Science” of Moscow State University named after M.V.Lomonosov, the coordinator of the International Association of Political Economy Aleksander Buzqalin has made a speech on “Political Economics: Research Potential of Global Capitalism”. The economist said that to eliminate the economic problems it is important to analyze the causes. A number of international associations carry out the activities to investigate these processes. Emphasizing the negative attitude treated to globalization in the developing countries the economist pointed that in the scientific and social bodies of the developed industrial countries these processes are usually evaluated positively. But the number of those to treat the critical approach to these processes were increased  in recent times.
The Professor of the International University of Moscow Grigoriy Tsalov made a report on “Seventh Formation”, Director of the Economic Institute of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Professor Nazim Imanov on “National Wealth, Material Production, Strategy of Cost and Economic Development”.
The conference was in- progress with the discussion of topics on “classical political economy: prospects and education of development”, at the same time “Economic System of Modern Azerbaijan: Development Ways and Goals” in panels and sections.