UNEC-də beynəlxalq konfrans: “Siyasi iqtisad: müasir problemlər və perspektivlər”
Dekabrın 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Siyasi iqtisad: müasir problemlər və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib. Tədbir “Siyasi iqtisad” elminin yaranmasının 400 illiyinə həsr olunub.
Tədbir iştirakçıları öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, görkəmli oftalmoloq alim Zərifə Əliyevanın büstü önünə gül dəstələri düzüblər.
Rusiyanın və Azərbaycanın görkəmli iqtisadçı alimlərinin iştirak etdiyi konfrans UNEC-də davam etdirilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, bu tip beynəlxalq konfranslara ev sahibliyi etməsi universitetin tədqiqat yönümlü universitet olması istiqamətində həyata keçirdiyi addımlardan biridir. Mövcud kadr potensialı onu deməyə əsas verir ki, UNEC tədris müəssisəsi olmaqla yanaşı, həm də tədqiqat universitetinə çevrilmək iddiasında olan ali təhsil ocağıdır.
Siyasi iqtisad elminin yaranma tarixindən danışan rektor qeyd edib ki, qlobal iqtisadiyyatdakı mövcud problemlər siyasi iqtisada marağı daha da artırıb. Son dövrlərdə dünyada baş verən iqtisadi böhranlar fonunda postsovet ölkələrinin iqtisadi çağırışları iqtisadçıları yeni bir paradiqma axtarışına sövq edib. Ekonomiksə alternativ olaraq irəli sürülən yanaşmalardan biri də məhz siyasi iqtisaddır. Ə. Muradov ölkədə manatın devalvasiyasına da münasibətini bildirib və qeyd edib ki, neqativ təsirlərin minimuma endirilməsi üçün daxili bazarın idxal mallarından qorunması təklif edilir. Biz iqtisadçılar da Azərbaycanın gələcəyinin daha da parlaq olması istiqamətində səylərimizi əsirgəməyəcəyik. Hesab edirəm ki, bugünkü konfrans iqtisadiyyat elminin inkişafına öz töhfəsini verəcək və bizim siyasi iqtisad sahəsində postsovet məkanında tanınmış alimlərlə əməkdaşlığımızı daha da genişləndirəcək.
Sonra Moskva Beynəlxalq Universitetin professoru Georgi Nikolayeviç Tsaqolov və Q.V.Plexanov adına Rusiya Dövlət Universitetinin İqtisadi Nəzəriyyə elmi məktəbinin rəhbəri, professor Qalina Petrovna Juravlyovaya UNEC-in “Fəxri doktor” diplomları təqdim edilib.
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin “Siyasi iqtisad” kafedrasının professoru, Beynəlxalq siyasi iqtisad assosiasiyasının koordinatoru Aleksandr Vladimiroviç Buzqalin “Siyasi iqtisad: qlobal kapitalizmin tədqiqat potensialı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim bildirib ki, iqtisadi problemlərin aradan qaldırılması üçün onları yaradan səbəblərin analiz edilməsi vacibdir. Bu prosesləri tədqiq edən bir sıra beynəlxalq assosiasiyalar fəaliyyət göstərir. Qloballaşmaya inkişaf etməkdə olan ölkələrdə mənfi münasibət bəslənildiyini vurğulayan görkəmli iqtisadçı qeyd edib ki, inkişaf etmiş sənaye ölkələrinin elmi və ictimai dairələrində bu proseslər adətən, pozitiv baxımdan dəyərləndirilir. Lakin son vaxtlar bu proseslərə tənqidi mövqedən yanaşanların da sayı artmaqdadır.
Beynəlxalq konfransda Moskva Beynəlxalq Universitetin professoru Georgi  Tsaqolov “Yeddinci formasiya” mövzusunda, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov isə “Milli sərvət, maddi istehsal, dəyər və iqtisadi inkişaf strategiyaları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Konfrans panel və seksiyalarda “Klassik siyasi iqtisad: inkişaf perspektivləri və tədrisi”, eyni zamanda “Müasir Azərbaycanın iqtisadi sistemi: inkişaf yolları və məqsədləri” mövzularının müzakirəsi ilə davam edib.

Международная конференция в UNEC: “Политическая экономия: современные проблемы и перспективы”
22 декабря в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «Политическая экономия: современные проблемы и перспективы». Мероприятие посвящено 400-летию создания науки «Политическая экономия».
Участники мероприятия вначале посетили могилу общенационального лидера Гейдара Алиева, возложили цветы к бюсту выдающегося ученого-офтальмолога Зарифы Алиевой.
Конференция при участии выдающихся российских и азербайджанских ученых-экономистов продолжалась в UNEC.
Ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов отметил, что являясь хозяином конференции, можно сказать это один из шагов к направлении превращения университет в исследовательский. Существующий кадровый потенциал дает основу сказать, что UNEC, являясь учебным заведением, в то же время стремится превратиться в исследовательский университет.
Рассказывая история создания науки политическая экономия, ректор отметил, что существующие в экономике проблемы еще больше повышают интерес к политической экономии. В последнее время экономические призывы постсоветских стран на фоне происходящих в мире экономических кризисов вовлекли  экономистов  к поиску новой парадигмы. Альтернативная экономиксу политическая экономия является одним из выдвинутых подходов. А.Мурадов показал отношение к девальвации маната, и отметил, что для снижения до минимума негативных явлений предлагается защита внутреннего рынка от импортных товаров. Мы экономисты для процветания Азербайджана должны приложить все усилия. Считаю, что сегодняшняя конференция внесет свой вклад в развитие экономической науки, и в сфере политической экономии еще больше расширит сотрудничество с известными учеными постсоветского пространства.
Затем профессору Московского международного университета Георгию Цаголову и руководителю научной школы экономической теории Российского государственного университета им.Г.В.Плеханова, профессору Галине Петровне Журавлевой были представлены дипломы «Почетный доктор».
Профессор Московского государственного университета им.М.В.Ломоносова, координатор Международной ассоциации политической экономии Александр Бузлагин выступил с докладом на тему «Политическая экономия: исследовательский потенциал глобального капитализма». Ученый подчеркнул, что для устранения экономических проблем необходим анализ создающих их причин. Ряд международных ассоциаций занимаются деятельностью по исследованию этих процессов. Известный ученый подчеркнул об отрицательном отношении к  странам, где идет развитие глобализации,  и отметил, что в научных и общественных сферах развитых промышленных стран этот процесс обычно оценивается с позитивной стороны. Однако в последнее время растет число критических подходов к этим процессам.
На международной конференции выступили профессор Московского международного университета профессор Георгий Цаголов на тему «Седьмая формация», а также директор Института экономики Азербайджанской национальной академии наук, профессор Назим Иманов по теме «Национальное богатство, материальное производство, стоимость и стратегии экономического развития».
Конференция продолжалась в дискуссионной панели и секциях на темы «Классическая политическая экономия: перспективы развития и обучения», в то же время «Экономическая система современного Азербайджана: пути и цели развития».