UNEC-də biznes simulyasiyası yarışı – “İnkişaf Bi(r)likdədir”
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondu, Yeniliyə Doğru Gənclər Fondu və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) dəstəyi ilə “İnkişaf bi(r)likdərir” devizi altında qiymətli kağızlar sahəsində biznes simulyasiya yarışı keçirilib.
Tədbirdə Prezident Administrasiyasının İctimai-siyasi məsələlər şöbəsinin Gənclər təşkilatları ilə iş sektorunun əməkdaşı Səbuhi Rzayev, Prezident yanında Gənclər Fondunun sektor müdiri Vüsalə Niftəliyeva, Gənclər və İdman Nazirliyinin Gənclərlə iş şöbəsinin müdiri İndira Hacıyeva, Gənclər və İdman Nazirliyinin sektor müdiri Nərmin Aslanbəyova iştirak edib.
UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov bildirib ki, yarışın keçirilməsində məqsəd qiymətli kağızların alqı-satqı prosesinin və brokerlərin vasitəçilik funksiyalarını gənclərə öyrətmək, biznes sahəsində tələbələrin kommunikativ bacarıqlarını inkişaf etdirməkdir. Biznes simulyasiya “praktiki təhsil” konsepsiyasının modellərindən biridir, deyən Ş.Bayramov simulyasiya oyununda qiymətli kağızlar bazarında müxtəlif situasiyaların modelləşdirildiyini, iştirakçılara idarəetmənin bütün aspektləri – müddət, qiymət, risk, qərarları qəbul etmək bacarığı və digər faktorlar öyrədildiyini qeyd edib.
Simulyasiya yarışı iki gün davam edib. Hər biri dörd tələbədən ibarət 10 komanda qiymətli kağızlar bazarının iştirakçıları qismində çıxış edib. Yarışın birinci günü gənclər üçün idarəetmə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üzrə master-klass keçirilib, birja simulyasiya ilə tanışlıq olub. Bazarda mövcud olan müəyyən bir situasiyanın modelləşdirilməsi mövzusunda tapşırıqlar verilib və yarış test rejimində keçirilib. İkinci gün isə komandalar virtual bazarda rəqabət aparmağı və düzgün qərarların verilməsi bacarıqlarını nümayiş etdiriblər. Komanda virtual bazarın dəyişən şərtlərinə, hadisələrinə və qiymətlərinə çevik reaksiya verərək, idarə etdiyi kapitalın artmasını təmin edib.
Sonda maliyyə bazarı mütəxəssislərindən ibarət müstəqil münsiflər heyəti qalibləri müəyyən edib. Vaxt və korporativ resurslardan optimal istifadə etməklə ən yaxşı nəticə göstərən UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələrindən ibarət komanda birinci yerin qalibi olub. Maliyyə və Mühasibat, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi və Magistratura Mərkəzinin tələbə və magistrlarından ibarət komanda ikinci, SABAH qruplarının komandası isə üçüncü yerə layiq görülüb. Biznes simulyasiya yarışının xüsusi nominasıyası olan “Bütün maliyyə alətlərindən istifadə edən” komanda isə Biznes və menectment fakültəsinin tələbələri olub.
Birinci yerin qalibləri – UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri Emil Alıyev, Arzu Əmirova, Səbinə Nəzəfzadə və Nəzrin Heydərova “ZZ group” şirkətinin təcrübə proqramında müsabiqədən kənar iştirak etmək hüququ qazanıblar. Qeyd edək ki, bu şirkətdə təcrübə keçmək üçün tələbələr iki mərhələli imtahandan keçirlər.

В UNEC соревнование бизнес-симуляция – «Развитие в Еди(н)стве»
При организационной поддержке Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда молодежи к новизне и Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в сфере ценных бумаг состоялось соревнование  под девизом «Развитие в еди(н)стве».
В мероприятие приняли участие сотрудник сектора по работе с молодежными организациями Общественнополитического отдела администрации Президента Сабухи Рзаев, руководитель сектора Фонда молодежи при Президенте Вюсаля Нифталиева, руководитель отдела по работе с молодежью Министерства молодежи и спорта Индира Гаджиева, руководитель сектора Министерства молодежи и спорта Нармин Асланбекова.
Проректор по международным связям и программам UNEC Шахин Байрамов отметил, что целью проведения соревнования является обучение молодежи процессу купли-продажи ценных бумаг и посредническим функциям брокера, развитие у студентов коммуникативных способностей в сфере бизнеса. Говоря, что бизнес-симуляция является одной из моделью концепции «практического образования», Ш.Байрамов отметил, что в симуляционной игре участников обучают моделированию различных ситуаций на ранке ценных бумаг, всем аспектам управления – срокам, ценам, риску, способности принятия решений и другим факторам.
Соревнование симуляции продолжалось два дня. 10 команд каждая в составе из четырех студентов выступили в качестве участников рынка ценных бумаг. В первый день соревнования был проведен мастер-класс по развитию управленческих способностей молодежи, ознакомлению с биржевой симуляцией. Были даны задания на тему моделирования существующей на рынке определенной ситуации, соревнование состоялось в тестовом режиме. А во второй день команды демонстрировали способности проведения конкуренции на виртуальном рынке и принятия правильных решений. Команда ловко показав реакцию на меняющиеся условия, события и цены виртуального рынка, обеспечила рост управляемого капитала.
В завершении соревнования члены жюри в составе специалистов финансового рынка определили победителей. Оптимально использовав время и корпоративные ресурсы, и показав лучшие результаты, команда в составе студентов Международной школы экономики UNEC завоевала первое место. Команда в составе студентов и магистрантов факультета Финансов и бухгалтерии, Международной школы экономики и Центра магистратуры признана второго места, а команда групп «САБАХ» третьего места. Команда в составе студентов факультета Бизнеса и менеджмента стала победителем специальной номинации соревнования бизнес-симуляция «Использующая все финансовые орудия».
Победители первого места – студенты Международной школы экономики Эмиль Алиев, Арзу Амирова, Сабина Назафзаде и Назрин Гейдарова получили право на участие вне конкурса в программе стажировки комании “ZZ group” . Следует отметить, что для прохождения стажировки в этой компании студенты  проходят два этапа экзамена.