UNEC-də BMT-nin 80 illik yubileyinə həsr olunan“Gələcək üçün Gənclər Dialoqları” forum keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 80 illik yubileyinə həsr olunan “Gələcək üçün Gənclər Dialoqları” forum keçirilib.
Tədbirdə universitetin rektoru, professor Ədalət Muradov, BMT-nin rezident koordinatoru Vladanka Andreeva, Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müşaviri Hüseyn Hüseynov, BMT-nin Qida və Kənd Təsərrüfatı təşkilatının Azərbaycan üzrə rəhbəri Nasar Hayat və tələbələr iştirak ediblər.
Açılışda çıxış edən rektor Ədalət Muradov BMT-nin 80 illik yubileyi çərçivəsində UNEC tələbələri ilə görüşün keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Rektor tədbirin əlamətdar günə təsadüf etdiyini diqqətə çatdıraraq, bu gün açıqlanan Times Higher Education (THE) Dünya Universitetləri Reytinqində UNEC-in ilk dəfə olaraq yer aldığını, reytinqdə Cənubi Qafqazın və Azərbaycanın birinci universitet olduğunu, dünyanın isə ən yaxşı 801-1000 universiteti sırasına yüksəldiyini diqqətə çatdırıb. Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə əldə olunan uğurları diqqətə çatdıran rektor, UNEC-in bu istiqamətdə ölkənin ən yaxşı ikinci universitet olduğunu, gələcəkdə mövqeyini daha da gücləndirəcəyini deyib.
Rektor görüşün tələbələr üçün əhəmiyyətindən də söz açıb: “Bu cür müzakirələr tələbələrə öz fikirlərini ifadə etmək, analitik düşüncələrini genişləndirmək, həmçinin BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini (SDG-lər) və qlobal iqtisadi prosesləri daha yaxından anlamaq imkanı yaradır”- deyə, rektor bildirib.
BMT-nin rezident koordinatoru Vladanka Andreeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının fəaliyyətindən söz açıb, bu təşkilatın xalqların yoxsulluq, bərabərsizlik və digər qlobal problemləri birgə müzakirə edə biləcəyi platforma kimi fəaliyyət göstərdiyini deyib. BMT nümayəndəsi gənclərin inkişafında təhsilin və praktiki bacarıqların əhəmiyyətindən də söz açıb, onların azad və rəqabətədavamlı iqtisadiyyatların qurulmasında əsas rola malik olduqlarını vurğulayıb. Tədbirin məqsədindən söz açan V.Andreeva bildirib ki, gənclərlə aparılan dialoq onlarla birbaşa ünsiyyət qurmaq, onların baxışlarını dinləmək və gələcəyi birgə formalaşdırmaq məqsədi daşıyır: “Biz universitetləri bilik beşiyi hesab edirik. Gənclərin səsini eşitmək, onları gücləndirmək və onlarla birlikdə gələcəyi formalaşdırmaq istəyirik. Çünki bu gələcək təkcə sizin deyil, bizim də həyatımıza təsir edəcək.”
İqtisadiyyat nazirinin müşaviri Hüseyn Hüseynov Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləriistiqamətində əldə etdiyi nailiyyətlərdən və göstəricilərin təhsil, tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq prinsiplərinin, və gənc nəsilin inkişafına birbaşa təsir lərindən söz açıb.
Sonra BMT-nin Qida və Kənd Təsərrüfatı təşkilatının Azərbaycan üzrə rəhbəri Nasar Hayat kənd təsərrüfatı sahəsi ilə bağlı çıxış edib. Bildirib ki, bu sahə artıq ənənəvi deyil, innovasiya və texnologiyaya əsaslanan bir istiqamətə çevrilir: “Əgər bu gün torpağa və ərzaq istehsalına məsuliyyətlə yanaşmasaq, sabah nə torpaq, nə də dayanıqlı həyat qalacaq,” – deyə o qeyd edib. Nasar Hayat yaşıl texnologiyalar və rəqəmsal həllərin kənd təsərrüfatını gənclər üçün daha cəlbedici edə biləciyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin panel müzakirələrində UNEC-in Beynəlxalq iqtisadiyyat Məktəbinin (ISE) tələbələri Məmmədli Rövşən və Hüseyn İsayev dayanıqlı inkişafda ticarətin rolu, ölkə iqtisadiyyatının rəqabətə davamlılığının artırılması, risklərlə bağlı çıxışları dinlənilib.
Görüş tələbələrin dayanıqlı inkişaf, təhsil, kənd təsərrüfatında innovasiyalar, gənclərin bu sahəyə marağının artırılması, beynəlxalq təşkilatların və dövlətlərin dayanıqlı inkişaf hədəflərinin icrasında məsuliyyəti, iqlim böhranı və iqtisadi qeyri-sabitlik kimi problemlərin regiona və Azərbaycana təsiri barədə həmçinin qlobal çağırışlara münasibət kimi mövzularda sual-cavab sessiyası ilə davam edib.

В UNEC состоялся форум «Молодёжные диалоги ради будущего», посвящённый 80-летию ООН
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) прошел форум «Молодежные диалоги ради будущего», посвященный 80-летию Организации Объединенных Наций.
В мероприятии приняли участие ректор университета, профессор Адалат Мурадов, резидент-координатор ООН Владанка Андреева, советник министра экономики Азербайджанской Республики Гусейн Гусейнов, руководитель Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН по Азербайджану Насар Хаят и студенты.
Выступивший на открытии ректор Адалат Мурадов выразил удовлетворение встречей со студентами UNEC в рамках празднования 80-летия ООН. Ректор подчеркнул, что событие совпало со знаменательным днем, и отметил, что UNEC впервые вошел в опубликованный сегодня рейтинг лучших университетов мира Times Higher Education (THE), став первым университетом Южного Кавказа и Азербайджана в этом рейтинге и поднявшись в число 801-1000 лучших университетов мира. Подчеркнув успехи, достигнутые в достижении Целей устойчивого развития, ректор отметил, что UNEC является вторым лучшим университетом в стране по этому показателю и в будущем еще больше укрепит свои позиции.
Ректор также рассказал о важности встречи для студентов: «Подобные дискуссии дают студентам возможность высказать свое мнение, расширить аналитическое мышление, а также глубже понять Цели устойчивого развития ООН (ЦУР) и мировые экономические процессы», — отметил ректор.
Резидент-координатор ООН Владанка Андреева рассказала о деятельности Организации Объединенных Наций, отметив, что эта организация выступает в качестве платформы, где люди могут совместно обсуждать проблемы бедности, неравенства и другие глобальные проблемы. Представитель ООН также рассказала о важности образования и практических навыков в развитии молодежи, подчеркнув их ключевую роль в построении свободной и конкурентоспособной экономики. Говоря о цели мероприятия, В. Андреева отметила, что диалог с молодежью направлен на то, чтобы напрямую общаться с ней, выслушивать ее мнение и вместе формировать будущее: «Мы считаем университеты колыбелью знаний. Мы хотим услышать голоса молодых людей, дать им силы и вместе с ними формировать будущее. Потому что это будущее повлияет не только на вашу, но и на нашу жизнь».
Советник министра экономики Гусейн Гусейнов рассказал о достижениях Азербайджана в направлении Целей устойчивого развития и непосредственном влиянии результатов на образование, принципы партнерства и сотрудничества, а также развитие молодого поколения.
Затем с докладом о сельскохозяйственном секторе выступил глава Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН в Азербайджане Насар Хаят. Он отметил, что эта сфера уже не является традиционной, а становится направлением, основанным на инновациях и технологиях: «Если мы сегодня не подойдем к земле и производству продовольствия ответственно, завтра не останется ни земли, ни устойчивой жизни», — отметил он. Насар Хаят довел до внимания, что зеленые технологии и цифровые решения могут сделать сельское хозяйство более привлекательным для молодежи.
В панельных дискуссиях мероприятия студенты Международной школы экономики (ISE) UNEC Мамедли Ровшан и Гусейн Исаев выступили с докладами о роли торговли в устойчивом развитии, повышении конкурентоспособности экономики страны и рисках.
Встреча продолжилась сессией вопросов и ответов на такие темы, как устойчивое развитие, образование, инновации в сельском хозяйстве, повышение интереса молодежи к этой сфере, ответственность международных организаций и государств в реализации целей устойчивого развития, влияние таких проблем, как климатический кризис и экономическая нестабильность на регион и Азербайджан, а также отношение к глобальным вызовам.