UNEC-də Çinin Hebei İqtisadiyyat və Biznes Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüş və mədəni proqram təşkil olunub
30 APREL 2025 | VIEWS:
Çinin Hebei İqtisadiyyat və Biznes Universitetinin (HUEB) nümayəndə heyəti və tələbələri hər iki universitet arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində UNEC-də rəsmi səfərdə olublar.
HUEB-in vitse-prezidenti xanım Du Hongmei, Beynəlxalq mübadilə mərkəzinin direktoru Shang Liwei və İncəsənət məktəbinin partiya katibi Liu Jingwang UNEC rektoru professor Ədalət Muradovla görüşüblər. Görüşdə universitetlərarası əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyindən bəhs olunub və gələcək hədəflər istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Səfər çərçivəsində HUEB nümayəndələri UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində (ISE) tələbələrlə görüşüblər və onlara “Çin dili və mədəniyyəti” mövzusunda ustad dərs keçiblər. Tələbələrə çin dilinin öyrənilməsi ilə bağlı praktiki tövsiyələr verilib, eyni zamanda Çin mədəniyyətinə məxsus milli rəqslər nümayiş etdirilib.
Səfərin ən yaddaqalan hissəsi isə HUEB-in İncəsənət Məktəbinin tələbələrinin hazırladığı konsert proqramı olub. Konsertdə çinli tələbələr ənənəvi rəqslər və musiqi nömrələri ilə çıxış edərək UNEC auditoriyasına unudulmaz anlar yaşadıblar. Tədbirdə UNEC-in Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi, Yaradıcılıq Mərkəzinin Vokal dərnəyinin üzvü Nadir Əzimli “Sənə də qalmaz” mahnısını səsləndirib.
Çinli tələbələrin ifasında xalq “Sarı gəlin” mahnısının səslənməsi izləyicilər tərəfindən böyük alqışlarla qarşılanıb.
İki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığın inkişafı çərçivəsində təşkil olunan səfər akademik və mədəni baxımdan olduqca zəngin proqramla yadda qalıb.

A formal meeting and cultural program were held at UNEC with the participation of a delegation from Hebei University of Economics and Business (HUEB), China.
30 APRIL 2025 | VIEWS:
The official visit took place within the framework of the cooperation established between UNEC and HUEB.
The visiting party included HUEB Vice President Ms. Du Hongmei, Director of the International Exchange Center Mr. Shang Liwei, and Party Secretary of the School of Arts Mr. Liu Jingwang. The delegation was received by UNEC Rector, Professor Adalat Muradov. During the meeting, the parties emphasized the importance of further strengthening inter-university cooperation and held discussions on prospective directions for collaboration.
As part of the visit, the HUEB representatives met with students at the UNEC International School of Economics (ISE), where they delivered a masterclass titled “Chinese Language and Culture.” The session included practical recommendations for learning the Chinese language, alongside a demonstration of traditional Chinese dances, offering students a deeper insight into Chinese cultural heritage.
A highlight of the program was a concert performed by students of the HUEB School of Arts. The Chinese students presented traditional dance and musical performances, providing the UNEC community with a memorable cultural experience. UNEC student Nadir Azimli, a member of the Creativity Center’s Vocal Club and a student at the Faculty of Digital Economy, performed the Azerbaijani song “Sənə də qalmaz.”
The Chinese students’ performance of the Azerbaijani folk song “Sarı Gəlin” was especially well received, earning prolonged applause from the audience.
This visit, held as part of the growing partnership between the two institutions, was distinguished by a comprehensive and enriching academic and cultural program.