UNEC-də Çinin Hebei İqtisadiyyat və Biznes Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüş və mədəni proqram təşkil olunub
30 APREL 2025 | VIEWS:
Çinin Hebei İqtisadiyyat və Biznes Universitetinin (HUEB) nümayəndə heyəti və tələbələri hər iki universitet arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində UNEC-də rəsmi səfərdə olublar.
HUEB-in vitse-prezidenti xanım Du Hongmei, Beynəlxalq mübadilə mərkəzinin direktoru Shang Liwei və İncəsənət məktəbinin partiya katibi Liu Jingwang UNEC rektoru professor Ədalət Muradovla görüşüblər. Görüşdə universitetlərarası əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyindən bəhs olunub və gələcək hədəflər istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Səfər çərçivəsində HUEB nümayəndələri UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində (ISE) tələbələrlə görüşüblər və onlara “Çin dili və mədəniyyəti” mövzusunda ustad dərs keçiblər. Tələbələrə çin dilinin öyrənilməsi ilə bağlı praktiki tövsiyələr verilib, eyni zamanda Çin mədəniyyətinə məxsus milli rəqslər nümayiş etdirilib.
Səfərin ən yaddaqalan hissəsi isə HUEB-in İncəsənət Məktəbinin tələbələrinin hazırladığı konsert proqramı olub. Konsertdə çinli tələbələr ənənəvi rəqslər və musiqi nömrələri ilə çıxış edərək UNEC auditoriyasına unudulmaz anlar yaşadıblar. Tədbirdə UNEC-in Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi, Yaradıcılıq Mərkəzinin Vokal dərnəyinin üzvü Nadir Əzimli “Sənə də qalmaz” mahnısını səsləndirib.
Çinli tələbələrin ifasında xalq “Sarı gəlin” mahnısının səslənməsi izləyicilər tərəfindən böyük alqışlarla qarşılanıb.
İki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığın inkişafı çərçivəsində təşkil olunan səfər akademik və mədəni baxımdan olduqca zəngin proqramla yadda qalıb.

В UNEC организована встреча и культурная программа с делегацией Хэбэйского университета экономики и бизнеса Китая
30 АПРЕЛЯ 2025 | VIEWS:
Делегация и студенты Хэбэйского университета экономики и бизнеса (ХУЭБ) Китая в рамках сотрудничества двух университетов посетили UNEC с официальным визитом.
Вице-президент ХУЭБ госпожа Ду Хунмэй, директор Центра международного обмена Шан Ливэй и партийный секретарь Школы искусств Лю Цзинван встретились с ректором UNEC профессором Адалатом Мурадовым. На встрече обсуждалась важность дальнейшего расширения межуниверситетского сотрудничества и будущие цели.
В рамках визита представители ХУЭБ встретились со студентами Международной школы экономики (ISE) UNEC и провели для них мастер-класс на тему «Китайский язык и культура». Студентам были даны практические советы по изучению китайского языка, а также одновременно были продемонстрированы национальные танцы, характерные для китайской культуры.
Самой запоминающейся частью поездки стала концертная программа, подготовленная студентами Школы искусств ХУЭБ. На концерте китайские студенты исполнили традиционные танцы и музыкальные номера, подарив зрителям UNEC незабываемые моменты. На мероприятии студент факультета Цифровой экономики UNEC и участник вокального клуба Творческого центра  Надир Азимли исполнил песню «Сана да галмаз».
Исполнение китайскими студентами народной песни «Сары гялин» было встречено бурными аплодисментами участников мероприятия.
Визит, организованный в рамках развития сотрудничества двух высших учебных заведений, запомнился насыщенной академической и культурной программой.