UNEC-də “Creating the Highway for Sustainable Finance” adlı beynəlxalq forum keçirilib
CASI, UNEC və Azərbaycan COP29-un Davamlılıq üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu tərəfindən təşkil olunmuş forumda dövlət qurumları, maliyyə institutları və özəl sektordan 200-ə yaxın iştirakçı bir araya gəlib. Forumun əsas məruzəçiləri arasında CASI və Maliyyə və Davamlı İnkişaf İnstitutunun (IFS) sədri Ma Jun, UNEC-in beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Hüseyn Həsənov, BMT-nin sabiq icraçı direktoru Erik Solheim, Azərbaycan Mərkəzi Bankının icraçı direktoru  Şahin Mahmudzadə və BMT-nin Məsul İnvestisiya Prinsipləri təşkilatının (UNPRI) icraçı direktoru David Atkin yer alıb.
COP29 kontekstində təşkil edilən forumda məruzəçilər davamlı maliyyə, karbon qiymətləndirməsi və yaşıl maliyyələşmə strategiyaları üzrə təcrübə və perspektivlərini auditoriya ilə bölüşüblər. Həmçinin inkişaf etməkdə olan ölkələrin davamlı inkişafa keçidini dəstəkləyəcək yaşıl maliyyələşdirmə mexanizmlərinə xüsusi diqqət ayırıblar. Forumda bildirilib ki, neft və qaz ixracatçısı kimi tanınan Azərbaycanda iqlim dəyişikliyinin yaratdığı risklər fonunda iqtisadiyyatın diversifikasiyası istiqamətində mühüm addımlar atılmaqdadır. Ölkə 2035-ci ilə qədər istixana qazı emissiyalarını 40%, 2050-ci ilə qədər isə 70% azaltmağı qarşısına məqsəd qoyub. Bu məqsədə nail olmaq üçün Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2022-2025-ci illəri əhatə edən Davamlı Maliyyə Fəaliyyət Planını həyata keçirir.
Forum çərçivəsində davamlı inkişaf üzrə qlobal çağırışlar, yerli və regional səviyyədəki imkanlar barədə geniş müzakirələr aparılıb.

В UNEC состоялся международный форум «Creating the Highway for Sustainable Finance»
На форуме, организованном CASI, UNEC и Чемпионом высокого уровня по устойчивому развитию COP29 Азербайджана, приняли участие около 200 участников из государственных структур, финансовых институтов и частного сектора. Среди основных спикеров форума — председатель CASI и Института финансов и устойчивого развития (IFS) Ма Джун, проректор по международным связям и программам UNEC Гусейн Гасанов, бывший исполнительный директор ООН Эрик Солхейм, исполнительный директор Центрального банка Азербайджана Шахин Махмудзаде и исполнительный директор Организации принципов ответственного инвестирования (UNPRI) ООН Дэвид Аткин.
На форуме, организованном в рамках COP29, спикеры поделились с аудиторией своим опытом и взглядами по устойчивому финансированию, ценообразованию на выбросы углерода и стратегии зеленого финансирования. Они также уделили особое внимание механизмам зеленого финансирования, которые поддержат переход развивающихся стран к устойчивому развитию. На форуме было отмечено, что в Азербайджане, известном как экспортер нефти и газа, на фоне рисков, вызванных изменением климата, должны предприниматься важные шаги в направлении диверсификации экономики. Страна стремится сократить эмиссии парниковых газов на 40% к 2035 году и на 70% к 2050 году. Для достижения этой цели Центральный банк Азербайджана осуществляет План устойчивых финансовых действий, охватывающий 2022-2025 годы.
В рамках форума состоялись обширные дискуссии о глобальных вызовах устойчивого развития, возможностях на местном и региональном уровне.