Aprelin 8-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Elm Festivalının açılışı olub.
Tədbirin açılışında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, dövlət və özəl qurumların rəhbərləri, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
Elm Festivalının açılışında çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov tədbirin ölkə Prezidentinin sərəncamı ilə hər il ölkədə keçirilən Elm Gününə həsr olunduğunu bildirib. Rektor elmin təşviqi ilə bağlı UNEC-in start verdiyi iki mühüm təşəbbüsdən – “Məktəbdən elmə: elm gözəldir” və “Elmin populyarlaşdırlması”ndan söz açıb. Layihə çərçivəsində ölkənin aparıcı məktəblərində, eləcə də regionlardakı universitetlərdə şagirdlərin, həmçinin gənclərin elmə marağının artırılması məqsədilə ölkənin tanınmış alimlərinin iştirakı ilə görüşlərin keçirildiyini deyib.
Ədalət Muradov UNEC-də elmin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbilərin öz bəhrəsini veridiyini diqqətə çatdıraraq, son beş ildə universitetin əldə etdiyi uğurlardan söz açıb, beynəlxalq elmi bazalarda dərc olunan məqalələrin sayında ciddi artımın olduğunu deyib: “2024-2025-ci illər ərzində UNEC tədqiqatçılarının SCOPUS bazasında dərc olunan məqalələrinin sayı 6.4 dəfə, Web of Science bazasında 5.8 dəfə artıb. 2024-cü ildə Azərbaycan üzrə Scopusda çap olunan məqalələrin 33 %-i, Web of Science-də çap olunanların isə 23 %-i məhz UNEC-in payına düşür. Son beş ildə isə bu rəqəm Scopus üzrə 20%, Web of Science üzrə 19%-dir. Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 17 istiqaməti üzrə yazılan elmi əsərlərin sayında isə son 5 ildə 10 dəfə artım olub. Ümumilikdə Scopusda dərc olunan məqalələrin 48,6 faizi məhz minilliyin inkişafı məqsədlərini əhatə edib. Bu artım tempinə görə UNEC dünyada liderdir” deyə, rektor bildirib.
Rektor UNEC-də elmin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı həyata keçirilən layihələr barədə də məlumat verib. UNEC-in öz adı da daxil olmaqla, 5 milyona yaxın ən zəngin elektron bazalara çıxış imkanının olduğunu deyib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq, ölkədə elmin inkişafının prioritet sahələrdən olduğunu deyib. Nazir ölkə elminin qarşısında duran çağırışlardan söz açıb, bu istiqamətdə elm və təhsilin vəhdətinin təmin edilməsinin əsas məqsədlərdən olduğunu bildirib. O, elmi nəticələrin insanların rifahına və ölkə iqtisadiyyatına faydalılığının təmin edilməsinin, eləcə də elmin cəmiyyət üçün anlaşıqlı təqdim olunmasının vacib məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
Nazir elmin maliyyələşdirilməsinin səmərəliliyinin artırılması və akademik fəaliyyətin qiymətləndirilməsi ilə bağlı mövcud problemlərdən, onların həlli ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən də danışıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli elmi biliklərin dərinləşdirilməsi və yeni istiqamətlərin inkişafı baxımından elmi müəssisələrin rolundan söz açıb. O, tədbirdə səsləndirilən çağırışların akademiyaların işinin səmərəli qurulması baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Rafiq Əliyev elmin bəşəriyyətin inkişafındakı rolundan söz açaraq, bu inkişafın yalnız elmlə mümkün olduğunu diqqətə çatdırıb. O, süni intellektin elmin bütün sahələrinə tətbiqinin zəruruliyi məsələlərinə də toxunub.
Rəsmi hissə Türkiyənin Yıldız Texniki universiktetinin professoru Salim Yüce “Dünyanın aparıcı universitetlərində elmi fəaliyyətin təşkili” mövzusunda təqdimatı ilə yekunlaşıb.
Sonra iştirakçılar UNEC tələbələrinin və region məktəblərinin şagirdlərinin əl işlərindən ibarət olan “Gələcəyin alimləri və mühəndisləri” adlı kreativ sərgi ilə tanış olublar. Həmçinin UNEC Dizayn məktəbinin tələbələrinin əl işlərinə baxış keçiriblər.
Festival çərçivəsində “UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences” jurnalının və UNEC rektorunun müşaviri dosent Elşən Bağırzadənin “Bazarın hüdudları” kitabının təqdimatları keçirilib.
Elm Festivalı aprelin 10-na kimi davam edəcək.
UNEC-in 95 illik yubileyinə həsr edilmiş sərgidə UNEC alimlərinin müəllifliyi ilə son illərdə müxtəlif dillərdə nəşr edilmiş kitablar, eləcə də UNEC-in Scopus indeksli “UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences” (JEAS) və digər elmi jurnalları, “UNEC Tələbə Tədqiqatları” adlı ilk tələbə jurnalı və konfrans materiallarından nümunələr nümayiş etdirilib. Sərgidə nümayiş etdirilən nəşrlər UNEC alimlərinin iqtisad elminə verdiyi töhfələr və universitetin son illərdə qazandığı uğurları festival iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

В UNEC дан старт Фестивалю науки
8 апреля в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC)  состоялось открытие Фестиваля науки.
В открытии мероприятия приняли участие министр науки и образования Эмин Амруллаев, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, президент НАНА академик Иса Габиббейли, руководители государственных и частных учреждений, а также другие гости.
Выступивший на открытии Фестиваля науки ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что мероприятие посвящено  Дню науки, который ежегодно проводится в стране по распоряжению Президента страны. Ректор рассказал о двух важных инициативах UNEC по продвижению науки – «От школы к науке: наука прекрасна» и «Популяризация науки». Он отметил, что в рамках проекта были проведены встречи с участием известных ученых страны с целью повышения интереса студентов и молодежи к науке в ведущих школах страны, а также университетах регионов.
Адалат Мурадов, отметив, что реализуемые в UNEC меры, связанные с развитием науки, принесли свои плоды, рассказал об успехах, достигнутых университетом за последние пять лет, и сообщил о значительном росте количества статей, опубликованных в международных научных базах данных: «В течение 2024-2025 годов количество статей, опубликованных исследователями UNEC в базе данных SCOPUS, увеличилось в 6,4 раза, а в базе данных Web of Science в 5,8 раз. В 2024 году 33% статей, опубликованных в Scopus в Азербайджане, и 23% статей, опубликованных в Web of Science, принадлежат UNEC. За последние пять лет этот показатель составил 20% в Scopus и 19% в Web of Science. Количество научных работ, написанных по 17 направлениям Целей устойчивого развития, за последние 5 лет увеличилось в 10 раз. В общем 48,6% статей, опубликованных в Scopus, были посвящены Целям развития тысячелетия. Благодаря этим темпам роста UNEC является мировым лидером», — отметил ректор.
Ректор также предоставил информацию о реализуемых в UNEC проектах, связанных с цифровизацией науки. Он отметил, что UNEC, включая себя,  имеет доступ почти к 5 миллионам крупнейших электронных баз данных.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев подчеркнул важность мероприятия и заявил, что развитие науки в стране является приоритетным направлением. Министр рассказал о задачах, стоящих перед наукой страны, и отметил, что обеспечение единства науки и образования является одной из главных задач на этом направлении. Он подчеркнул, что важными вопросами являются обеспечение полезности научных результатов для благосостояния людей и экономики страны, а также представление науки в понятной для общества форме.
Министр также рассказал об актуальных проблемах повышения эффективности финансирования науки и текущих проблемах в связи с  оценкой академической деятельности, а также о предстоящих задачах по их решению.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о роли научных учреждений в углублении научных знаний и развитии новых направлений. Он отметил, что прозвучавшие на мероприятии призывы важны для эффективной организации работы академий.
Член-корреспондент НАНА, профессор Рафиг Алиев рассказал о роли науки в развитии человечества, отметив, что это развитие возможно только посредством науки. Он также коснулся необходимости применения искусственного интеллекта во всех областях науки.
Официальная часть завершилась выступлением Салима Юдже, профессора Йылдызского технического университета Турции на тему «Организация научной деятельности в ведущих университетах мира».
Затем участники ознакомились с творческой выставкой «Ученые и инженеры будущего», на которой были представлены работы студентов UNEC и учащихся школ региона. Они также провели осмотр  работ студентов Школы дизайна UNEC.
В рамках фестиваля состоялись презентации «UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences» и книги доцента Эльшана Багирзаде, советника ректора UNEC  «Границы рынка».