UNEC-də “Elm Günləri”nə start verilib
Noyabrın 11-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Ümumdünya Elm Günü”nə və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 70 illiyinə həsr olunan “Elm Günləri”nə start verilib.
Universitetin rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, “Elm Günləri” UNEC-də elmi tədqiqatların stimullaşdırılması məqsədi ilə atılan addımlardan biridir. Tədbirin həmçinin AMEA-nn 70 illik yubileyinə həsr edildiyini vurğulayan rektor əlavə edib ki,bu münasibətlə UNEC-in gənc tədqiqatçı, magistrant və tələbələri arasında elmi məqalə müsabiqəsi elan edilib. Tədbirin sonuncu günü müsabiqəyə yekun vurulacağını qeyd edən rektor, qaliblərin mükafatlandırılacaqlarını bildirib.
Rektor bildirib ki, istəyimiz ondan ibarətdir ki, tədrislə yanaşı, UNEC-də elmi tədqiqatlara yer ayrılsın. İstəyirik ki, Azərbaycanın qarşısında duran sosial-iqtisadi problemlərin həllində alimlərimiz fəal olsunlar.
Ə.Muradov ötən dövr ərzində UNEC-də elmi-tədqiqat infrastrukturunun yaradılması istiqamətində atılan addımlardan danışıb. Bildirib ki, universitetdə bir neçə elmi-tədqiqat laboratoriyası yaradılıb. Bu, “İnkişaf İqtisadiyyatı”, “İslam İqtisadiyyatı” və “Avropa İqtisadiyyatı” laborotoriyalarıdır. İndi həmin loboratoriyalarda məhsuldar işləyə biləcək tədqiqatçıları seçirik və düşünürəm ki, buna nail olacağıq. “İnkişaf iqtisadiyyatı” labaratoriyası artıq bir tədqiqat layihəsinə start verib və bununla bağlı qrant udub. Həmin layihə “Azərbaycan neftinin dünya bazar qiymətinin proqnozlaşdırılması” layihəsidir. Düşünürük ki, layihənin nəticəsini bir ildən sonra geniş elm ictimaiyyətinə təqdim edəcəyik.
UNEC-də elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması yönündə atılan addımlardan söz açan rektor, ölkə ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə differensial əməkhaqqı sisteminə keçiddən danışıb. Bildirib ki, yeni sistem şərait yaradır ki, müəllimlərin elmi tədqiqatlarına uyğun olaraq, əmək haqqlarına əlavələr edilsin. Sistemə görə, müəllimin əmək haqqı iki dəfə artırıla bilər.
AMEA-nın vitse-prezidenti, əməkdar elm xadimi,akademik, İsa Həbibbəyli Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan elminin inkişafındakı rolundan danışıb. Bildirib ki, H.Əliyev hələ Azərbaycana ilk rəhbərliyi dövründə xalqın ümumi intellektual səviyyəsini yüksəltmək üçün böyük işlər görüb. Əminliklə deyə bilərəm ki, Azərbaycan elminin qızıl dövrü həmişə Ulu Öndərin rəhbərlik etdiyi dövrə təsadüf edib deyən akademik, bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin həmin siyasəti uğurla həyata keçirdiyini vurğulayıb. Dövlət başçısının AMEA-nın 70 illik yubileyindəki çıxışı ölkənin bütün elm adamlarına göstərilən yüksək dövlət qayğısının nümunəsi idi.
AMEA-nın tarixinə qısa nəzər salan İ.Həbibbəyli akademiyanın inkişafında rolu olan alimlərdən danışıb. Qeyd edib ki, elm tarix boyu cəmiyyətin inkişafında böyük rol oynayıb. Hansı ölkədə elm yüksək səviyyədə inkişaf edibsə, orada dövlətçilik də, cəmiyət həyatının digər sahələri də həmişə öndə olub. Elmin öyrənilməsində müəllimlərin rolu əvəzsizdir deyən akademik, UNEC-də güclü professor – müəllim heyətinin olduğuna diqqət çəkib. Araşdırmalara görə ən yaxşı müəllim dərsdə tələbəyə ali məktəb məzmununa aid olan elmi biliyin 30 faizini verir. 40 faizini tələbə özü kitablar vasitəsi ilə əldə edir. 30 faizi isə tələbəyə universitet mühiti verir deyən akademik, UNEC-də gənc nəslin təlim və tərbiyəsi üçün yüksək səviyyədə mühit qurulduğunu bildirib.
Sonra UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini, professor Rövşən Quliyev “Elmin iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
“Elm Günləri” müasir cəmiyyətdə iqtisad elminin əhəmiyyəti barədə plenar iclaslarla davam etdiriləcək. İxtisas kafedralarında tematik dəyirmi masalar, həmçinin tanınmış alimlərlə görüşlər və elmi mühazirələr də təşkil ediləcək.

В UNEC стартовали «Дни науки»
11 ноября, в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) стартовали «Дни науки», посвященные Всемирному  дню науки и 70-летию  Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
Ректор университета профессор Адалат Мурадов заявил, что «Дни науки» – еще один шаг в направлении стимулирования научных исследований в UNEC.  Подчеркнув, что мероприятие также приурочено к  70-летию Национальной академии наук Азербайджана, ректор добавил, что в связи с этим объявлен конкурс научных статей среди молодых исследователей, магистрантов и студентов UNEC. Отмечая, что в последний день мероприятия будут подведены итоги,  ректор заявил, что победители будут награждены.
Ректор  сказал: «мы хотим, чтобы в дополнение к образованию, в UNEC уделялось время и для научных исследований, и  чтобы наши ученые были активными в решении социально-экономических проблем, стоящих перед Азербайджаном.
А. Мурадов рассказал о шагах,  предпринятых за прошедший период, в направлении создания научно-исследовательской инфраструктуры в UNEC.  Он заявил о том, что в университете созданы несколько  научно-исследовательских лабораторий. Это лаборатории:  «Экономика развития», «Исламская Экономика» и «Европейская экономика». Теперь, мы подбираем исследователей для  эффективной работы в этих лабораториях, я думаю, что мы этого добьемся. В лаборатории «Развитие экономики» уже стартовал один исследовательский проект, и в связи с этим был выигран грант. Этот проект — «Прогнозирование цен на азербайджанскую нефть на мировом рынке». Мы считаем, что результаты проекта через год будут представлены широкой научной общественности.
Говоря о шагах, предпринятых в направлении содействия научной деятельности в UNEC,  ректор рассказал о переходе в университете к дифференцированной заработной плате, которая применяется среди  вузов страны впервые. Он заявил, что новая система позволяет делать прибавки к зарплате преподавателей в соответствии с их  научными исследованиями.  В соответствии с системой, заработная плата учителей может быть увеличена в два раза.
Вице-президент НАНА заслуженный деятель науки, академик Иса Габиббейли рассказал о роли в развитии азербайджанской науки великого вождя Гейдара Алиева. Он отметил, что Г.Алиев еще в начальный период своей деятельности делал очень много для повышения общего интеллектуального уровня народа. «Я могу с уверенностью сказать, что золотой век науки пришел на период правления великого вождя»,- сказав это академик подчеркнул, что сегодня эту политику успешно осуществляет Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.  Далее он отметил, что выступление главы государства на 70-летнем юбилее НАНА является примером государственной заботы обо всех людях науки страны.
Дав краткий обзор истории НАНА,  И. Габиббейли рассказал об ученых, сыгравших роль   в развитии академии. Он отметил, что на протяжении всей истории наука играла важную роль в развитии общества. В какой стране наука высокоразвита,  там государственность и другие области  жизни общества всегда на передовых рубежах. Говоря о том, что роль учителя в изучении науки незаменима, академиком подчеркнул, что в UNEC сильный профессорско-преподавательский состав. Говоря о том, что по данным исследования, хороший учитель дает студентам на уроке 30 процентов научных знаний, связанных с содержанием вуза, 40 процентов  достигается с помощью самих книг,  а  30 процентов дает университетская среда, академик заявил, что для профессиональной подготовки и образования молодого поколения в UNEC созданы условия на высоком уровне.
Затем выступил с докладом на тему «Роль науки в экономическом развитии» заместитель директора  Научно-исследовательского института экономических изысканий профессор Ровшан Гулиев.
«Дни науки» будут продолжены на пленарных заседаниях  по важности экономической науки в современном обществе. Также в специализированных кафедрах будут проведены тематические круглые столы,  встречи с известными учеными, и организованы лекции.