UNEC-də Elmi Şuranın yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib
Aprelin 29-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Elmi Şurasının yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib.
UNEC-in Elmi Şurasının yeni tərkibi ilə bağlı təhsil nazirinin əmri səsləndirilib. Daha sonra Şuranın tərkibində komissiyaların yaradılması təklif olunub. Komissiyaların müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərəcəyi bildirilib.
Riyazıyyat kafedrasının müdiri, professor Mustafa Qarayev “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində iqtisadçı kadrların hazırlanmasındakı uzunmüddətli xidmətlərinə, elm və təhsilin inkişafına verdiyi töhfələrə görə” Fəxri Fərmanla təltif edilib.
Elm və innovasiyalar mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov “2015-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin elmi fəaliyyəti haqqında” məruzə edib. Şura üzvləri elmi fəaliyyətin yekunlarını qənaətbəxş qiymətləndirib.
UNEC-ə cari ildə elmi fəaliyyət üçün 309 min manat qrant ayrıldığını bildirən rektor, professor Ədalət Muradov, bu il məbləğin iki dəfə artırılmasının universitetin hədəfləri sırasında olduğunu qeyd edib. UNEC-də differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqinin pedoqoji heyətin elmi fəaliyyətə maraqlarının daha da yüksəltdiyini bildirilib.
Elmi Şura müzakirələrlə davam edib. Şura üzvləri Tələbə Elmi Cəmiyyətinə gənc alimin elmi rəhbər təyin edilməsini təklif ediblər. Şurada Gənc Alimlər Şurasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi də tövsiyə edilib.
“Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının müdiri Əvəz Ələkbərov UNEC-də “Professorlar klubu”nun yaradılmasını təklif edib. Təklif üzvlər tərəfindən müsbət qiymətləndirilib.
Dissertasiyaların keyfiyyətinə nəzarətin artırılması da Şurada geniş müzakirə mövzusu olub. Elmi tədqiqat işlərinin kafedrada ilkin müzakirəyə çıxarılmamışdan öncə, ekspertiza komissiyasından keçirilməsi qərara alınıb.
Elmi Şurada MBA departamentinin ləğv edilərək, onun bazasında UNEC Biznes Mərkəzinin yaradılması qərara alınıb. Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin strukturuna da dəyişiklik edilib. Əlavə tədris məsələləri qurumdan ayrılaraq, Əlavə Təhsil Mərkəzi, eyni zamanda Distant və Qiyabi Təhsil Mərkəzlərinin yaradılması barədə qərar verilib.
Şura üzvləri “Tələbə Rektor” seçkillərinin əsasnaməsində dəyişiklik edib. Bundan sonra, namizədlər fakültə daxilində müəyyənləşəcək. Sonda isə “Tələbə Rektor” açıq səsvermə yolu ilə seçiləcək.
İclasda UNEC-də kafedra müdiri və dekanların seçkisi ilə bağlı komissiyanın yeni elmi katibi Dizayn kafedrasının müdiri Lalə Məmmədova seçilib.
Sonda müsabiqə müddəti başa çatmış professorların həmin vəzifəni tutmaq üçün Elmi Şurada gizli səsvermə keçirilib.

В UNEC состоялось первое заседание Ученого совета в новом составе
29 апреля в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось первое заседание Ученого совета в новом составе.
В связи с новым составом Ученого совета UNEC был озвучен приказ Министерства образования. Позже было предложено создание в составе Совета комиссий. Было отмечено, что комиссии будут осуществлять деятельность в различных направлениях.
Заведующий кафедрой Математики, профессор Мустафа Гараев «За заслуги в подготовке экономических кадров в Азербайджанском государственном экономическом университете, вклад в науку и развитие образования» награжден Почетной грамотой.
Директор Центра науки и инноваций, профессор Сакит Ягубов выступил с докладом «О научной деятельности Азербайджанского государственного экономического университета в  2015 году». Члены Совета положительно оценили результаты научной деятельности.
Ректор, профессор Адалат Мурадов, говоря, что в текущем году для научной деятельности UNEC выделен грант в размере 309 тысяч манат, отметил, что увеличение в этом году этой суммы в два раза является одной из целью университета. Он подчеркнул, что применение системы дифференциальной заработной платы в UNEC значительно повысил интерес  педагогического состава к научной деятельности.
Ученый совет продолжил свою работу обсуждениями. Члены Совета выдвинули предложение о назначении научным руководителем Студенческой молодежной организации молодого ученого. На Совете также было предложено совершенствование деятельности Совета молодых ученых.
Заведующий кафедрой «Финансы и финансовые институты» Авез Алекберов предложил создание «Клуба профессоров». Предложение было оценено положительно  членами Совета.
На Совете широко обсуждался вопрос о повышении контроля качества диссертационных работ. Было принято решение о прохождении через экспертизу научно-исследовательских работ до их первоначального обсуждения на кафедре.
На Ученом совете было принято решение о ликвидации департамента МБА и на его базе создание Центра бизнеса UNEC. Внесены изменения и в структуру  Центра дистанционного, заочного и дополнительного образования. Было принято решение об отделении дополнительных учебных вопросов  от структуры, создание Центра дополнительного образования, в то же время Центра дистанционного и заочного образования.
Члены Совета внесли изменения в Положение выборов «Студент-ректор». В дальнейшем кандидаты будут определены внутри факультета. В конце будет избран «Студент-ректор» путем открытого голосования.
На заседании в связи с выборами заведующих кафедрами и деканов в UNEC избран новый ученый секретарь комиссии, заведующая кафедрой Дизайна Лала Мамедова.
В конце в связи с истечением срока конкурса профессоров для занятия ими данной должности на Ученом совете было проведено тайное голосование.