UNEC-də Elmi Şuranın yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib
Aprelin 29-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Elmi Şurasının yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib.
UNEC-in Elmi Şurasının yeni tərkibi ilə bağlı təhsil nazirinin əmri səsləndirilib. Daha sonra Şuranın tərkibində komissiyaların yaradılması təklif olunub. Komissiyaların müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərəcəyi bildirilib.
Riyazıyyat kafedrasının müdiri, professor Mustafa Qarayev “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində iqtisadçı kadrların hazırlanmasındakı uzunmüddətli xidmətlərinə, elm və təhsilin inkişafına verdiyi töhfələrə görə” Fəxri Fərmanla təltif edilib.
Elm və innovasiyalar mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov “2015-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin elmi fəaliyyəti haqqında” məruzə edib. Şura üzvləri elmi fəaliyyətin yekunlarını qənaətbəxş qiymətləndirib.
UNEC-ə cari ildə elmi fəaliyyət üçün 309 min manat qrant ayrıldığını bildirən rektor, professor Ədalət Muradov, bu il məbləğin iki dəfə artırılmasının universitetin hədəfləri sırasında olduğunu qeyd edib. UNEC-də differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqinin pedoqoji heyətin elmi fəaliyyətə maraqlarının daha da yüksəltdiyini bildirilib.
Elmi Şura müzakirələrlə davam edib. Şura üzvləri Tələbə Elmi Cəmiyyətinə gənc alimin elmi rəhbər təyin edilməsini təklif ediblər. Şurada Gənc Alimlər Şurasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi də tövsiyə edilib.
“Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının müdiri Əvəz Ələkbərov UNEC-də “Professorlar klubu”nun yaradılmasını təklif edib. Təklif üzvlər tərəfindən müsbət qiymətləndirilib.
Dissertasiyaların keyfiyyətinə nəzarətin artırılması da Şurada geniş müzakirə mövzusu olub. Elmi tədqiqat işlərinin kafedrada ilkin müzakirəyə çıxarılmamışdan öncə, ekspertiza komissiyasından keçirilməsi qərara alınıb.
Elmi Şurada MBA departamentinin ləğv edilərək, onun bazasında UNEC Biznes Mərkəzinin yaradılması qərara alınıb. Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin strukturuna da dəyişiklik edilib. Əlavə tədris məsələləri qurumdan ayrılaraq, Əlavə Təhsil Mərkəzi, eyni zamanda Distant və Qiyabi Təhsil Mərkəzlərinin yaradılması barədə qərar verilib.
Şura üzvləri “Tələbə Rektor” seçkillərinin əsasnaməsində dəyişiklik edib. Bundan sonra, namizədlər fakültə daxilində müəyyənləşəcək. Sonda isə “Tələbə Rektor” açıq səsvermə yolu ilə seçiləcək.
İclasda UNEC-də kafedra müdiri və dekanların seçkisi ilə bağlı komissiyanın yeni elmi katibi Dizayn kafedrasının müdiri Lalə Məmmədova seçilib.
Sonda müsabiqə müddəti başa çatmış professorların həmin vəzifəni tutmaq üçün Elmi Şurada gizli səsvermə keçirilib.

Academic Board’s first meeting has taken place on April 29 at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The Education Minister’s decree on the new content of the Academic Board was delivered. Afterwards the proposal on creating commissions in the composition of the Academic Board was made. The Commissions are to carry out activity on different directions.
Head of the Department “Mathematics”, Professor Mustafa Garayev was awarded the Honorary Diploma “for his contributions to the development of science and education in preparation of economic personnel” at Azerbaijan State University of Economics”.
Head of the Center for Education and Innovations, Professor Sakit Yagubov was made a report on “Scientific Activity of Azerbaijan State University of Economics in 2015”. Board members assessed the results of scientific activity as satisfactory.
Rector, Professor Adalat Muradov highlighted that UNEC was granted 309 thousand manats for scientific activity, and the University’s target is to increase these amount twice this year.
The Differential Salary System of UNEC has increased the academic staff’s interest in scientific activity.
The Academic Board’s session went on with discussions. The Board Members suggested to appoint young scholar to run the Student Scientific Society. To improve the activities of the Council of Young Scholars was also recommended in the session.
Head of the Department “Finance and Financial Institutions” Avaz Alakbarov proposed to establish “Professors’ Club” at UNEC. The proposal was evaluated by the members in affirmative.
Improving control to the quality of dissertations was widely discussed within the session. It was decided to expertise the research papers before they are initially discussed at the departments.
The MBA Department was abolished and UNEC Business Center has been established in its database within the meeting. The structure of the Center for Distance, Part- time and Supplementary Education was also changed. The Supplementary education issues were decomposed from the body and the decision on establishing the Center for Supplementary Education and the Center for Distance and Part- time Education was made.
The Board members made amendments on the statue of the “Student Rector” elections. Furthermore, the candidates will be defined inside the faculty. Afterwards, “Student Rector” will be elected by an open ballot.
Head of the Department of Design Lale Mammadova was appointed the Scientific Council of the Commission on Elections of the Heads of Departments and Deans to the Schools within the session.
At the end of the meeting a secret ballot voting took place for the Professors whose election period was expired.