UNEC-də elmin rəqəmsallaşdırılmasında yeni mərhələ: AVESİS platforması təqdim olundu
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) elmi fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində növbəti yenilik həyata keçirilib.
Universitetdə elmi məlumatların vahid idarəetmə sistemi üzərindən toplanmasını və analizini təmin edən AVESİS (Academic Data Management System) platformasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universitetinin (ODTÜ) professoru Adem Kalınlı platformanın funksionallığı və onun elmi idarəetmə proseslərində tətbiq imkanları barədə ətraflı təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, AVESİS platforması UNEC-də akademik heyətin elmi fəaliyyətinə dair məlumatların toplanması, idarə olunması və sistemləşdirilməsi üçün yaradılmış çoxfunksiyalı idarəetmə sistemidir. Platforma vasitəsilə universitet əməkdaşlarının elmi məqalələri, istinadları, tədqiqat layihələri, patentləri və digər akademik göstəriciləri vahid məlumat bazasında toplanaraq, elmi potensialın real vaxt rejimində izlənməsi mümkün olacaq.
Yeni sistem UNEC-də dataya əsaslanan qərarvermə prosesinin təkmilləşdirilməsinə, elmi nəticələrin ölçülməsi və təhlilinin daha şəffaf və operativ aparılmasına şərait yaradacaq. Bununla yanaşı, AVESİS universitetin beynəlxalq reytinqlərdəki mövqeyinin möhkəmləndirilməsi və elmi fəaliyyətin qlobal standartlara uyğunlaşdırılması baxımından da mühüm alət rolunu oynayacaq.
Professor Adem Kalınlı çıxışı zamanı bildirdi ki, elmi fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması müasir universitetlərin idarəetmə sisteminin əsas tərkib hissəsinə çevrilib: “Bu platforma universitetlərdə elmin yalnız nəticələrini deyil, bütün prosesini izləməyə imkan verir. AVESİS vasitəsilə elmi göstəricilərin analizi, əməkdaşların fəaliyyət xəritəsinin hazırlanması və strateji qərarların verilməsi daha effektiv şəkildə mümkün olur.”
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov rəqəmsallaşmanın elmi fəaliyyətin idarə olunmasında müasir yanaşmaların tətbiqini sürətləndirdiyini, məlumatların şəffaf, ölçülə bilən və analitik əsaslarla idarə edilməsinə imkan yaratdığını bildirib. O, platformanın tətbiqinin UNEC-in elmi fəaliyyətinin beynəlxalq görünümlüyünü və tanınmasını artıracağını, elmi nəticələrin qlobal akademik məkanla inteqrasiyasını sürətləndirəcəyini və universitetin beynəlxalq elmi reytinqlərdə mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb.
Təqdimatdan sonra UNEC-də elmin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində son bir ildə görülmüş işlərin nəticələri müzakirə olunub.

В UNEC новый этап в цифровизации науки: представлена платформа AVESİS
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) реализовано очередное новшество в цифровизации научной деятельности.
В университете состоялась презентация платформы AVESIS (Academic Data Management System), которая обеспечивает сбор и анализ научных данных через единую систему управления.
На мероприятии выступил профессор Ближневосточного технического университета (METU) Турции Адем Калынлы с подробной презентацией о функциональности платформы и возможностях ее применения в процессах научного управления. Он отметил, что платформа AVESIS является многофункциональной системой управления, созданной для сбора, управления и систематизации информации о научной деятельности академического состава UNEC. Посредством платформы научные статьи, ссылки, исследовательские проекты, патенты и другие академические показатели сотрудников университета будут собраны в единую базу данных, что позволит осуществлять мониторинг научного потенциала в режиме реального времени.
Новая система создаст условия для совершенствования процесса принятия решений на основе данных в UNEC, более прозрачного и оперативного проведения измерения результатов и анализа научных результатов. Наряду с этим, AVESIS также будет играть важную роль в укреплении позиций университета в международных рейтингах и приведении научной деятельности в соответствии с глобальными стандартами.
Профессор Адем Калынлы в своем выступлении отметил, что цифровизация научной деятельности стала неотъемлемой частью системы управления современными университетами: «Эта платформа позволяет отслеживать не только результаты науки в университетах, но и весь процесс. Посредством AVESIS становится возможным анализировать научные показатели, составлять карты деятельности сотрудников и более эффективно принимать стратегические решения».
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что цифровизация создала условия для ускорения применения современных подходов в управлении научной деятельностью, регулировании данными на прозрачной, измеримой и аналитической основе. Он довел до внимания, что реализация платформы повысит международную узнаваемость и признание научной деятельности UNEC, ускорит интеграцию научных результатов в мировое академическое пространство и внесет существенный вклад в дальнейшее укрепление позиций университета в международных научных рейтингах.
После презентации состоялось обсуждение результатов работы, проделанной в UNEC за последний год в направлении цифровизации науки.