UNEC-də Fərdi Tədris Planlarının Rəqəmsal Modulu tətbiq olunacaq
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Fərdi Tədris Planlarının (FTP) hazırlanması, təsdiqi və dərs yükünün avtomatlaşdırılması proseslərinin rəqəmsal əsasda idarə olunmasını təmin edən yeni elektron modulun pilot tətbiqinə başlanılıb.
Yeni modulun tətbiqi tədris proseslərinin daha səmərəli idarə olunmasına və tələbə yönümlü idarəetmənin təkmilləşdirilməsinə xidmət edir. Sistem vasitəsilə hər tədris ili üçün planlaşdırma və idarəetmə prosesləri mərkəzləşdirilmiş qaydada həyata keçiriləcək.
Bundan əlavə, modulun tətbiqi tələbə kontingenti və qəbul planına uyğun olaraq akademik və fənn qruplarının avtomatik yaradılmasını təmin edəcək. Tələbələr fərdi tədris planları çərçivəsində fənn seçimini elektron qaydada həyata keçirə biləcək, seçimlərə əsasən müqavilələr bağlanacaq və ödəniş tələbləri avtomatik formalaşdırılacaq.
Yeni sistem, həmçinin, yay semestri və təkrar imtahan müraciətlərinin elektron şəkildə qəbulu, digər ali təhsil müəssisələrində qazanılmış kreditlərin transkriptlərə əlavə olunması, ödənişlərə möhlət və güzəştlərin tətbiqi, tədris yükünün avtomatik hesablanması, tədris planlarına nəzarət, məzun siyahılarının formalaşdırılması və diploma əlavələrinin hazırlanması imkanlarını da təmin edəcək.
Rəqəmsal modulda tələbələrin UNEC daxilində müxtəlif proqramlarda, o cümlədən ikili diplom (UDİD) və minor proqramlarında iştirak imkanları da nəzərdə tutulub.

В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) началась пилотная реализация нового электронного модуля, обеспечивающего цифровое управление процессами подготовки, утверждения и автоматизации Индивидуальных учебных планов (ИУП) и учебной нагрузки.
Внедрение нового модуля позволяет более эффективно управлять учебными процессами и совершенствовать управление, ориентированное на студентов. Посредством системы процессы планирования и управления на каждый учебный год будут осуществляться централизованно.
Кроме того, внедрение модуля соответственно контингенту студента и плану приема обеспечит автоматическое создание академических и предметных групп. Студенты смогут в электронном виде выбирать предметы в рамках своей индивидуальной учебной программы, на основе сделанного выбора будут заключаться договоры, а заявки на оплату будут формироваться автоматически.
Новая система также позволит в электронном виде принимать заявления на летний семестр и пересдачу экзаменов, добавлять в транскрипты зачетные единицы, полученные в других высших учебных заведениях, применять отсрочки и льготы по оплате, автоматически рассчитывать учебную нагрузку, контролировать учебные программы, формировать списки выпускников и готовить приложения к дипломам.
В цифровом модуле также предусматривается возможность участия студентов в различных программах внутри UNEC, в том числе в программах двойного диплома (ВУДД) и минор.