UNEC-in gənc müəllimlərinin metodoloji-pedaqoji keyfiyyətlərinin daha da artırılması məqsədilə silsilə təlimlərə start verilib.
İlk təlimi BDU-nun professoru, UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvü pedaqoji elmlər doktoru Hikmət Əlizadə keçib.
Təlimdən öncə UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov təlimlərin keçirilməsinin məqsədindən danışıb. Gənc müəllimlərin universitetdə aparılan islahatların önündə getdiyini deyən rektor, son 8 ildə UNEC-ə 700-dən çox gənc müəllim və inzibati heyətin işə qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb. Gənc müəllimlərin metodoloji pedaqoji sahədə vərdişlərinin artırılmasının zəruriliyini qeyd deyən rektor, bu məqsədlə peşəkar mütəxəssislər tərəfindən silsilə təlimlərin keçiriləcəyini bildirib. O, tədrisdə yeni metodoloji yanaşmanın tətbiq olunmasına diqqət çəkərək, təhsilin fərdiləşdirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb, təhsilin rəqəmsallaşmasının bu istiqamətdə böyük imkanlar yaratdığını vurğulayıb.
Sonra professor Hikmət Əlizadə tədrisin metodoloji məsələləri ilə bağlı dünya təhsilində baş verən yeniliklər əsasında apardığı tədqiqatın nəticələri barədə tədqimatla çıxış edib. Professor tədrisin daha keyfiyyətli və tələbələrin maraqlarına cavab verəcək formada təşkilində təfəkkürün, intellektin rolundan, eləcə də qabiliyyətlərin ölçülməsi metodlarından danışıb. Fəal tədrisin müəllim ilə tələbənin əməkdaşlığı üzərində qurulduğunu diqqətə çatdıran professor Hikmət Əlizadə, tələbələrə elm və bilik verilməklə yanaşı, onların sosial məsələlərinə də diqqət və qayğı göstərilməsinin vacibliyini önə çəkib.

В UNEC с целью повышения методологических навыков молодых преподавателей проводятся тренинги
В UNEC с целью повышения методологических и педагогических качеств молодых преподавателей дан старт циклу тренингов.
Первый тренинг провел профессор БГУ, член Совета общественного контроля  UNEC, доктор педагогических наук Хикмет Ализаде.
В начале тренинга ректор UNEC профессор Адалат Мурадов рассказал о целях проведения тренингов. Говоря о том, что молодые преподаватели шли в ногу, с проводимыми в университете реформами, ректор довел до внимания, что за последние 8 лет в UNEC на работу было принято свыше 700 молодых преподавателей и административного состава. Ректор отметил необходимость повышения методологических и педагогических навыков молодых преподавателей, и с этой целью проведение цикла тренингов профессиональными специалистами. Обратив внимание на новые методологические подходы в обучении, ректор рассказал о значении индивидуализации обучения, о больших возможностях цифрового обучения в этом направлении.
Затем профессор Хикмет Ализаде выступил с презентацией о результатах исследований, проведенных им на основе инноваций в мировом образовании в связи с методологическими вопросами обучения. Профессор также рассказал о роли мышления, интеллекта, а также методах измерения способностей, которые помогут в проведении обучения в более качественной и отвечающей интересам студентов форме обучения. Обратив внимание на то, что активное обучение строится на основе сотрудничества преподавателя и студента, профессор Хикмет Ализаде подчеркнул, что наряду с передачей знаний и науки  студентам, важно проявлять внимание и заботу их социальным проблемам.
В конце тренинга, который был встречен с  большим интересом, были даны ответы на вопросы молодых преподавателей.