UNEC-də görkəmli alim Aqil Əliyevin 90 illik yubileyi qeyd edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Əməkdar Elm Xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü, iqtisad elmləri doktoru, professor Aqil Əliyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr edilən elmi-praktik konfrans keçirilib.  Konfransa  tanınmış iqtisadçı-alimin həmkarları, dostları, yaxınları, elm xadimləri, ziyalılar qatılıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov görkəmli alimin yubileyinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Aqil Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq təşkil edildiyini bildirib. Aqil Əliyevin ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı sahəsində, xüsusən əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması ilə bağlı apardığı tədqiqatların ölkənin gələcək inkişafında əhəmiyyətli olacağını qeyd edib. Rektor görkəmli alimin müstəqil Azərbaycanın dinamik inkişafında mühüm rol oynayan, bu günün stabilliyini təmin edən bir ailənin təmsilçisi olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Aqil Əliyevin məhsuldar elmi tədqiqatlarla yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olduğunu konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdıran rektor, bu gün ölkədə və Azərbaycanın hüdudlarından kənarda görkəmli alimin ideyalarını reallaşdıran çox saylı tələbələri olduğunu deyib: “Biz iqtisadçılar üçün Aqil Əliyevin töhfələrini öyrənmək şərəfdir”.
UNEC-in Gömrük işi və ticarət kafedrasının müdiri, professor Arif Şəkərləliyev Azərbaycan iqtisad elminin görkəmli siması Aqil Əliyevin zəngin elmi yaradıcılığından, əsərlərinin əhəmiyyətindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən söz açıb. Aqil Əliyev iqtisad elminə qiymətli töhfələr verən alim idi. Onun elmi fəaliyyətində Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında islahatların rolu, əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəldilməsinin aktual problemlərinin araşdırılması mühüm yer tutur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) vitse-prezidenti, Milli Məclisin komitə sədri, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkəmizdə ictimai və humanitar elmlərin əsas istiqamətini təşkil edən cəmiyyətin inkişafi məsələləri elmdə müxtəlif aspektlərdə araşdirilir. Aqil Əliyevin cəmiyyətin inkişafinda sosial sahənin roluna və əhəmiyyətinə həsr edilən qiymətli elmi əsərləri ilə iqtisad elmindəki boşluqlar aradan qaldirilib.
Akademik, Milli Məclisin komitə sədri Ziyad Səmədzadə görkəmli iqtisadçının məhsuldar elmi tədqiqatları ilə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətinə də diqqət çəkib. Z.Səmədzadə bildirib ki, görkəmli alim insanın sosial həyatını onun cəmiyyətdəki yeri və rolu ilə əlaqəli araşdırıb, ümumiləşdirmələr aparıb və elmi nəticələr çıxarıb, beləliklə elmdə Azərbaycan cəmiyyətinin sosial siması müəyyənləşdirilib. Bu mənada Aqil Əliyevin ölkəmizdə sosial sahənin iqtisadiyyatına həsr olunan əsərləri cəmiyyətin aktual məsələlərinin tədqiqinə və əsaslandırılmasına xidmət edir.
Akademik Əhliman Əmiraslanov görkəmli alimin fəaliyyəti boyunca səhiyyənin iqtisadi problemlərinə diqqət çəkdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Aqil Əliyevin tədqiqatlarında səhiyyə ilə iqtisadi inkişaf arasında qarşılıqlı əlaqə məsələləri xüsusi yer tutub. O, səhiyyə xidmətlərinin planlaşdırılması, ayrılan xərclərin dinamik artımının təmini, demoqrafik inkişaf göstəricilərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində araşdırmalar aparıb, sosial sahələrin, o cümlədən səhiyyənin qalıq prinsipi əsasında maliyyələşdirilməsindən imtina edilməsini konkret faktlarla əsaslandırıb. Alim Azərbaycanda məhsuldar qüvvələrin yerləşdirilməsi sxeminin tərtibçilərindən biri olub.
Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini, akademik Teymur Bünyadov Aqil Əliyevin Azərbaycanda elmi-texniki inkişafın kompleks proqramının işlənib hazırlanmasında yaxından iştirak etdiyini bildirib. Eyni zamanda, əhalinin sağlamlığının qorunması ilə bağlı iqtisadi problemlərin təhlili üzərində ardıcıl çalışdığını, respublikada məhsuldar qüvvələrin inkişaf sxeminin hazırlanmasının müəlliflərindən olduğunu diqqətə çatdırıb. Alimin iqtisadi islahatların sosial tərəqqidə rolu, bazar münasibətləri şəraitində əhalinin sosial problemlərinin öyrənilməsi sahəsindəki araşdırmaları elmi ictimaiyyət tərəfindən maraqla qarşılandığını vurğulayıb.
Konfransın sonunda Aqil Əliyevin ailə üzvləri adından qızı Zərifə Əliyeva çıxış edərək, belə nüfuzlu konfransın təşkilinə görə UNEC kollektivinə minnətdarlığını bildirib. Z.Əliyeva Prezident İlham Əliyevin və onun xanımının Azərbaycanın inkişaf etdirilməsi, xalqın həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı gördükləri işləri müsbət qiymətləndirərək, ölkədə elm adamlarına verilən yüksək qiymətdən danışıb.

В UNEC отметили 90-летие выдающегося ученого Агиля Алиева
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась научно-практическая конференция, посвященная 90-летию со дня рождения заслуженного деятеля науки, члена-корреспондента НАНА, доктора экономических наук, профессора Агиля Алиева.  В конференции приняли участие коллеги известного ученого-экономиста, друзья, близкие, деятели науки, интеллигенция.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что юбилей выдающегося ученого организован в соответствии с распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева «О проведении 90-летия Агиля Алиева». Было отмечено, что исследования, проведенные Агилем Алиевым в сфере социально-экономического развития страны, в частности, улучшения социального благосостояния населения сыграют важную роль в развитии страны в будущем. Ректор особо отметил, что выдающийся ученый, сыгравший важную роль в динамическом развитии Азербайджана, обеспечивший сегодня стабильность, является представителем одной семьи.
Ректор  довел до внимания участников конференции, что Агиль Алиев помимо плодотворной научной занимался также педагогической деятельностью. Он отметил, что сегодня  многочисленные студенты, реализуют идеи выдающегося ученого в стране и за пределами Азербайджана: «Для нас экономистов большая честь изучать вклады Агиля Алиева».
Заведующий кафедрой Таможенного дела и торговли UNEC, профессор Ариф Шакаралиев рассказал о богатом научном творчестве выдающегося ученого-экономиста Агиля Алиева, о значении произведений и о его высоких человеческих качествах. Агиль Алиев ученый, который внес ценный вклад в экономическую науку. В его научной деятельности важное место занимают вопросы по исследованию роли реформ в социально-экономическом развитии Азербайджана, актуальные проблемы повышения уровня жизни населения.
Вице-президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), председатель комитета Милли Меджлиса, академик Иса Габиббейли отметил, что вопросы развития общества, составляющие основное направление общественных и гуманитарных наук в стране, исследуются в науке в различных аспектах. Ценные научные труды Агиля Алиева, посвященные роли и значению социальной сферы в развитии общества, устранили пробелы в экономической науке.
Академик, председатель комитета Милли Меджлиса Зияд Самедзаде обратил внимание наряду с плодотворной научной деятельностью выдающегося ученого на его педагогическую деятельность. З.Самедзаде отметил, что выдающийся ученый социальную жизнь человека исследовал в связи с его местом и ролью в обществе, провел обобщения и  вынес научные результаты, таким образом, в науке определен социальный облик азербайджанского общества. В этом смысле произведения Агиля Алиева, посвященные экономике социальной сферы страны, служат исследованию актуальных вопросов общества.
Академик Ахлиман Амирасланов отметил, что на протяжении всей своей деятельности выдающийся ученый обращал внимание на экономические проблемы здравоохранения.   Он отметил, что в исследованиях Агиля Алиева вопросы взаимосвязи здравоохранения и экономического развития занимают особое место. Он провел исследования в планировании услуг здравоохранения, обеспечения динамического роста отведенных расходов, повышения показателей демографического развития, социальных сфер, в том числе на основе отсталых принциов здравоохранения отказ от финансирования обосновал конкретными фактами. Ученый является одним из составителей схемы размещения производительных сил в Азербайджане.
Заместитель председателя Совета Агсаггалов Азербайджана, академик Теймур Бунядов отметил о близком участии Агиля Алиева в разработке  комплексной программы научно-технического развития в Азербайджане. В то же время, он отметил о последовательной деятельности ученого над анализом экономических проблем, связанных с защитой здоровья населения, и разработке в соавторстве схемы развития производительных сил  в республике. Он подчеркнул о роли экономических реформ ученого в социальном развитии, исследованиях в сфере изучения социальных проблем населения в условиях рыночных отношений, которые  вызвали интерес у научной общественности.
В завершении конференции выступив от имени членов семьи,  дочь Агиля Алиева Зарифа Алиева поблагодарила коллектив  UNEC за столь престижную конференцию. З.Алиева, положительно оценив проделанные Президентом Альхамом Алиевым и его супругой работы в развитии Азербайджана, улучшении уровня жизни народа,  рассказала о высокой оценке, данной  деятелям науки в стране.