UNEC-də görkəmli alim Aqil Əliyevin 90 illik yubileyi qeyd edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Əməkdar Elm Xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü, iqtisad elmləri doktoru, professor Aqil Əliyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr edilən elmi-praktik konfrans keçirilib.  Konfransa  tanınmış iqtisadçı-alimin həmkarları, dostları, yaxınları, elm xadimləri, ziyalılar qatılıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov görkəmli alimin yubileyinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Aqil Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq təşkil edildiyini bildirib. Aqil Əliyevin ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı sahəsində, xüsusən əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması ilə bağlı apardığı tədqiqatların ölkənin gələcək inkişafında əhəmiyyətli olacağını qeyd edib. Rektor görkəmli alimin müstəqil Azərbaycanın dinamik inkişafında mühüm rol oynayan, bu günün stabilliyini təmin edən bir ailənin təmsilçisi olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Aqil Əliyevin məhsuldar elmi tədqiqatlarla yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olduğunu konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdıran rektor, bu gün ölkədə və Azərbaycanın hüdudlarından kənarda görkəmli alimin ideyalarını reallaşdıran çox saylı tələbələri olduğunu deyib: “Biz iqtisadçılar üçün Aqil Əliyevin töhfələrini öyrənmək şərəfdir”.
UNEC-in Gömrük işi və ticarət kafedrasının müdiri, professor Arif Şəkərləliyev Azərbaycan iqtisad elminin görkəmli siması Aqil Əliyevin zəngin elmi yaradıcılığından, əsərlərinin əhəmiyyətindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən söz açıb. Aqil Əliyev iqtisad elminə qiymətli töhfələr verən alim idi. Onun elmi fəaliyyətində Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında islahatların rolu, əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəldilməsinin aktual problemlərinin araşdırılması mühüm yer tutur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) vitse-prezidenti, Milli Məclisin komitə sədri, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkəmizdə ictimai və humanitar elmlərin əsas istiqamətini təşkil edən cəmiyyətin inkişafi məsələləri elmdə müxtəlif aspektlərdə araşdirilir. Aqil Əliyevin cəmiyyətin inkişafinda sosial sahənin roluna və əhəmiyyətinə həsr edilən qiymətli elmi əsərləri ilə iqtisad elmindəki boşluqlar aradan qaldirilib.
Akademik, Milli Məclisin komitə sədri Ziyad Səmədzadə görkəmli iqtisadçının məhsuldar elmi tədqiqatları ilə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətinə də diqqət çəkib. Z.Səmədzadə bildirib ki, görkəmli alim insanın sosial həyatını onun cəmiyyətdəki yeri və rolu ilə əlaqəli araşdırıb, ümumiləşdirmələr aparıb və elmi nəticələr çıxarıb, beləliklə elmdə Azərbaycan cəmiyyətinin sosial siması müəyyənləşdirilib. Bu mənada Aqil Əliyevin ölkəmizdə sosial sahənin iqtisadiyyatına həsr olunan əsərləri cəmiyyətin aktual məsələlərinin tədqiqinə və əsaslandırılmasına xidmət edir.
Akademik Əhliman Əmiraslanov görkəmli alimin fəaliyyəti boyunca səhiyyənin iqtisadi problemlərinə diqqət çəkdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Aqil Əliyevin tədqiqatlarında səhiyyə ilə iqtisadi inkişaf arasında qarşılıqlı əlaqə məsələləri xüsusi yer tutub. O, səhiyyə xidmətlərinin planlaşdırılması, ayrılan xərclərin dinamik artımının təmini, demoqrafik inkişaf göstəricilərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində araşdırmalar aparıb, sosial sahələrin, o cümlədən səhiyyənin qalıq prinsipi əsasında maliyyələşdirilməsindən imtina edilməsini konkret faktlarla əsaslandırıb. Alim Azərbaycanda məhsuldar qüvvələrin yerləşdirilməsi sxeminin tərtibçilərindən biri olub.
Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini, akademik Teymur Bünyadov Aqil Əliyevin Azərbaycanda elmi-texniki inkişafın kompleks proqramının işlənib hazırlanmasında yaxından iştirak etdiyini bildirib. Eyni zamanda, əhalinin sağlamlığının qorunması ilə bağlı iqtisadi problemlərin təhlili üzərində ardıcıl çalışdığını, respublikada məhsuldar qüvvələrin inkişaf sxeminin hazırlanmasının müəlliflərindən olduğunu diqqətə çatdırıb. Alimin iqtisadi islahatların sosial tərəqqidə rolu, bazar münasibətləri şəraitində əhalinin sosial problemlərinin öyrənilməsi sahəsindəki araşdırmaları elmi ictimaiyyət tərəfindən maraqla qarşılandığını vurğulayıb.
Konfransın sonunda Aqil Əliyevin ailə üzvləri adından qızı Zərifə Əliyeva çıxış edərək, belə nüfuzlu konfransın təşkilinə görə UNEC kollektivinə minnətdarlığını bildirib. Z.Əliyeva Prezident İlham Əliyevin və onun xanımının Azərbaycanın inkişaf etdirilməsi, xalqın həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı gördükləri işləri müsbət qiymətləndirərək, ölkədə elm adamlarına verilən yüksək qiymətdən danışıb.

27 DECEMBER 2016 | VIEWS:
Scientific-practical Conference devoted to the 90th Jubilee of merited scientist, corresponding member of National Academy of Sciences, Doctor of Economic Sciences, Professor Agil Aliyev’s birthday have been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The well-known economist scholar’s colleagues, friends, relatives, scientists and intellectuals attended the conference.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov noted the jubilee is organized in accordance with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s decree about the “Celebration of Agil Aliyev’s 90th Jubilee”. He said Agil Aliyev’s researches in the direction of the country’s socio-economic development; especially improving social welfare of citizens would be significant in the future development of the country. Rector stressed that the prominent scientist was a representative of a family to ensure stability of present Azerbaijan and play important role in the dynamic development of the country.
Bringing to the attention of conference attendees the fact that Agil Aliyev was engaged in pedagogical activity, as well as efficient scientific research, Rector said today there are many students in Azerbaijan and abroad who realize the influenced scientist’s ideas: “We are honored to study Agil Aliyev’s contributions”.
Head of UNEC Department of “Customs and Trade”, Professor Arif Shakaraliyev spoke about the outstanding representative of Azerbaijan’s science of economy Agil Aliyev’s rich scientific activity, significance of works and high human qualities. Agil Aliyev was a scientist to give valuable contributions to the science of economy. The role of reforms in the socio- economic development of Azerbaijan and investigation of the problems to improve the citizens’ living standards occupy significant role in his scientific performances.
Vice-president of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Chairman of the Parliamentary Committee, Academician Isa Habibbayli said the development of society which form main directions of social and humanitarian sciences in our country are investigated from various aspects in the science. Agil Aliyev’s scientific works dedicated to the role and significance of social area in the development of society eliminated the gaps in the economic science.
Academician, Chairman of Milli Majlis’ Committee Ziyad Samadzade brought to attention prominent economist’s pedagogical activity along with efficient scientific research and pedagogical. Z.Samadzade said a notable scholar investigated human’s social life in line with his place and role in society, conducted generalizations and made conclusions; thus the social image of Azerbaijan society was determined. In this sense, Agil Aliyev’s study of topical issues serves to the investigation and substantiation of urgent issues in society.
Academician Ahliman Amiraslanov highlighted the outstanding scientists always drew to attention the problems of health within his scientific activities. He said that the issues of the interaction between the health and economic development occupied special place in Agil Aliyev’s study. He conducted research in planning of health services, providing dynamic growth of costs and improving demographic development indicators and grounded concrete facts to refuse residual financing of health. The scholar was one of the authors of the scheme for the deployment of productive forces.
Deputy Chairman of Republic Council of Elder, Academician Teymur Bunyadov noted that Agil Aliyev was closely involved in the development of complex programs for scientific and technological development in Azerbaijan. Meanwhile, he stressed his consistent services on the analysis of economic problems regarding the protection of public health and that he was one of the authors of development scheme of the productive forces in our republic. He emphasized the scientist’s researches about the role of economic reforms in social advancement, study of the social problems of the population in conditions of market relations were of great interest by community.
At the end of the Conference, making a speech on behalf of Agil Aliye’s family members, his daughter Zarifa Aliyeva expressed her gratitude to UNEC staff for organizing such a prestigious event. Z.Aliyeva spoke about President Ilham Aliyev’s and his spouse’s contributions for the development of Azerbaijan, improving people’s welfare, emphasizing the attention rendered to scientists in the country.