UNEC-də “Heydər Əliyevin həyatının unikal səhifələri” kitabının təqdimatı olub
UNEC-in Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, Əməkdar elm xadimi, 91-lərin nümayəndəsi, professor Şahlar Əsgərovun müəllifi olduğu “Heydər Əliyevin həyatının unikal səhifələri” kitabının təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov kitabın ərsəyə gəlməsindən danışıb. Rektor Ulu Öndərin zəngin irsi ilə bağlı tədqiqatların aparılmasının və təbliğinin vacibliyinə diqqət çəkərək, UNEC Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış kitabın bu istiqamətdə mühüm rol oynayacağını bildirib. “UNEC Rəqəmsal Mətbəə”də nəfis tərtibatla çap olunmuş kitabda professor Şahlar Əsgərovun Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bənzərsiz və fenomenal həyatı barədə düşüncələrinin və xatirələrinin əks olunduğunu deyib. Ədalət Muradov “Heydər Əliyevin həyatının unikal səhifələri” kitabının respublika əhəmiyyətli aparıcı kitabxanalara, eləcə bir sıra ali təhsil müəssisələrinin kitabxanalarına hədiyyə olunacağını bildirib.
Kitabın müəllifi UNEC Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri professor Şahlar Əsgərov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın yeni dövlət kimi qurulmasındakı misilsiz xidmətlərindən, fenomenal idarəçilik bacarıqlarından söz açıb. Kitab haqqında məlumat verən prof. Şahlar Əsgərov burada dahi şəxsiyyətin həyatının unikal səhifələri barədə öz xatirələrinin, eləcə də Ulu Öndərin aforizmlərinin yer aldığını bildirib.

The book “Unique Pages of Heydar Aliyev’s Life” is presented at UNEC
The presentation of the book “Unique Pages of Heydar Aliyev’s Life” has been held which is authored by Professor Shahlar Askerov,the head of the Econophysics Research Center of UNEC, Honored Scientist, representative of the 91s.
Professor Adalat Muradov, the rector of UNEC, speaking at the presentation ceremony, spoke about the creation of the book. The Rector drew attention to the importance of conducting and promoting research on the rich legacy of the Great Leader and said that the book prepared by the UNEC Econophysics Research Center will play an important role in this direction. He said that the book, printed with an elegant layout at “UNEC Digital Press”, reflects the thoughts and memories of Professor Shahlar Askerov about the unique and phenomenal life of National Leader Heydar Aliyev. Adalat Muradov said that the book “Unique Pages of Heydar Aliyev’s Life” will be presented to important leading libraries of the republic, as well as to the libraries of several higher education institutions.
The author of the book, Professor Shahlar Asgarov, head of the UNEC Econophysics Research Center, spoke about the unparalleled services and phenomenal leadership skills of National Leader Heydar Aliyev in establishing Azerbaijan as a new state. Giving information about the book, Prof. Shahlar Asgarov  said that his memories about the unique pages of the life of a genius, as well as the aphorisms of the Great Leader are included here.