UNEC-də III Təhsil Menecerləri Forumu keçirilib
Dekabrın 20-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Hədəf Şirkətlər Qrupunun təşkilatçılığı ilə Bakıda III Təhsil Menecerləri Forumu keçirilib.
Forumun açılışında çıxış edən UNEC-in rektoru Ədalət Muradov, Hədəf Şirkətlər Qrupunun qurucu direktoru, forumun layihə rəhbəri Şəmil Sadiq, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Cəfər Cəfərov,  Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi Qulu Novruzov, Milli Məclisin deputatı Mehriban Vəliyeva bildiriblər ki, davamlı səciyyə daşıyaraq diqqətləri özünə cəlb edən təhsil menecerləri forumları ölkəmizin elm-təhsil həyatında əlamətdar hadisədir.
Vurğulanıb ki, təhsildə innovasiya, rəqəmsallaşma və effektiv idarəetmə modellərinin əsas istiqamət kimi götürüldüyü forum təhsil sahəsinin liderlərini bir araya gətirərək yerli və xarici ekspertlərin ən aktual trendlər və innovativ yanaşmalar  barədə çıxışlarını təqdim etdiyi mühüm  platformadır. Davamlı islahatlara ehtiyac duyan təhsil sektorunun problem və perspektivlərinin belə forumlarda müzakirə edilməsi inkişaf üzrə yol xəritələrinin dəqiq konturlarının müəyyənləşdirilməsində  mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Bildirilib ki, rəqəmsallaşma, süni intellektin təhsildə tətbiqi günümüzün reallığıdır və texnologiya artıq təhsilin köməkçi sahəsi deyil, müasir təhsil modelinin özüdür. Artıq texnologiya dövründə təhsil məkanla deyil, düşüncə ilə ölçülür, inteqrasiya olunmuş texnologiyalarla zəngin təhsil mühiti yartmaq imkanları genişlənir.
Qeyd olunub ki, ölkəmizdə elan olunan “Konstitusiya və Suverenlik ili” çərçivəsində keçirilən Üçüncü Təhsil Menecerləri Forumuna ümumilikdə 14 xarici və yerli spiker, yüzlərlə iştirakçı qatılıb. Forumun məqsədi yeni təhsil idarəçiliyinin çağırışlarına cavab tapmaq, məktəb və ali təhsil müəssisələrinin innovativ idarəetmə təcrübələrini müzakirə etmək və təhsil sahəsində dayanıqlı inkişaf üçün yollar axtarmaqdır. Bu gün təhsil menecmenti yalnız inzibati idarəetmə funksiyası daşımır, o həm də insan kapitalının formalaşdırılmasını, keyfiyyətli təhsil ekosisteminin qurulmasını və üzunmüddətli milli inkişaf strategiyasının reallaşdırılmasını təmin edən və insan kapitalı formalaşdıran strateji liderlik sahəsinə çevrilib. Bu baxımdan Təhsil Menecerləri Forumu kimi platformalar müasir çağırışlara kollektiv cavab vermək baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
“Ölkəmizdə təhsillə bağlı aparılan islahatlar, təhsildə müasir dəyərlər baxımından həyata keçirilən yeni baxış, istər dövlət, istərsə də özəl sektorda çalışan təhsil işçilərinin də bu proseslə ayaqlaşmasını tələb edir. Düzgün təhsil sisteminin qurulması və idarə edilməsi, əlbəttə ki, peşəkar təhsil menecerlərindən başlanır. Pedaqoji, elmi-metodoloji baxımdan lazımi işlər aparılır,  layihələr həyata keçirilir,  amma etiraf etməliyik ki, təhsil menecmentliyi ilə bağlı istər elmi-nəzəri, istərsə də praktiki işlər qənaətbəxş deyil. Yaxşı təhsil meneceri yaxşı məktəb deməkdir. Bəzən yaxşı müəllim yaxşı menecer ola bilmir. Çünki xüsusilə, yeni nəsil idarəetmənin tələbləri fərqlidir. Bu sahədə inkişafa dəstək olmaq istəyi belə bir forumun keçirilməsini zəruri edir. Bu günkü forumda hədəfimiz tanınmış təhsil idarəçilərinin, məktəb quruculuğunda birbaşa iştirak edən təhsil menecerlərinin təcrübələrini, nəzəriyyələrini, konseptlərini birbaşa özlərindən dinləmək imkanı yaratmaqdır,-deyə forumda layihənin ideya müəllifi və rəhbəri Şəmil Sadiq vurğulayıb.
“Gələcəyin təhsil modelini birlikdə formalaşdıraq” devizi ilə keçirilən forumda spikerlər -Əməkdar müəllim,  Amonaşvili Humanist Pedaqogika Akademiyasının professoru Asif Cahangirov “Alfa nəslinin təlim-tərbiyəsində yeni yanaşmalar”, Azərbaycan Respublkası Təhsil İnstitunun direktoru səlahiyyətlərinin icraçısı Elnur Əliyev “Qiymətləndirmə nəticələrinin real tədris dəyişikliklərinə təsiri və məktəb rəhbərlərinin rolu,
“TheClub MMC”-nin  (PASHA Group ) İnsan Resursları şöbəsinin rəhbəri Arzu Musayeva “Texnologiyanın HR sahəsində tətbiqi və təhsil menecerlərinə təsiri”, Müasir Təhsil Kompleksinin icraçı direktoru Tural Abbasov  “Müasir məktəb idarəçiliyi: təhsildə innovativ yanaşmalar və texnologiyanın inteqrasiyası”  kimi aktual mövzularda çıxış ediblər.
Forum çərçivəsidə “Effektiv təhsil idarəçiliyi: müasir məktəb rəhbərliyinin çağırışları və imkanları”, “Təhsildə maliyyə dayanıqlılığı və büdcənin effektiv idarə olunması”, “Təhsildə süni intellekt: imkanlar və gələcək perspektivlər”  mövzularında panellər keçirilib. Panel iştirakçıları arasında təhsil sahəsindəki problemlər və onların həlli yolları geniş müzakirə edilib, praktik tövsiyələr verilib.
Təhsil Menecerləri Forumunun əsas təşkilatçısı olan Hədəf Şirkətlər Qrupuna təşəkkür elan edilib. Bildirilib ki, Hədəf Şirkətlər Qrupu artıq 15 ildir ki, fəaliyyət göstərir. Bu müddət ərzində şirkət milli təhsil brendi kimi formalaşmışdır. Hədəf brendi bu gün STEAM liseyləri, uşaq bağçaları, hazırlıq mərkəzləri, elmi, bədii və uşaq nəşrləri üzrə formalaşmış nəşriyyatlar, texnologiya və konsaltinq şirkətləri, Karyera və inkişaf mərkəzi, Yaradıcılıq mərkəzlərini özündə birləşdirir.
Qeyd edək ki, forum çərçivəsində Təhsil Texnologiyaları Sərgisi də təşkil edilib. Sərgi təhsil sahəsində çalışan mütəxəssislərə ən müasir texnoloji yenilikləri bir arada görmək, təcrübədən keçirmək və innovativ həllərlə tanış olmaq imkanı yaradıb. Yeni nəsil interaktiv tədris texnologiyaları, rəqəmsal təhsil və LMS platformaları,İKT əsaslı idarəetmə və monitorinq sistemləri,  məktəblər üçün innovativ proqram və tətbiqlər, robotika, STEAM və VR/AR təhsil mühitləri, smart cihazlar, ölçüləbilən tədris alətləri izləyicilərə təqdim olunub. “Təhsilin gələcəyi ilə tanış olun” devizi ilə açılan sərgi təhsil liderləri üçün texnologiya ilə daha yaxından tanış olmaq, müasir həllər seçmək və yeni əməkdaşlıqlar qurmaq üçün yaxşı fürsətlərdən biri kimi dəyərəndirilir.
Layihənin icraçısı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvin Əliyev Forumda bağlanış nitqi ilə çıxış edib, spikerlərə və iştirakçılara  sponsorlar tərəfindən hədiyyələr təqdim edilib, xatirə fotosu çəkdirilib.

В UNEC состоялся III Форум менеджеров образования
20 декабря в Баку состоялся III Форум менеджеров образования, организованный Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и группой компаний Hədəf.
Выступившие на открытии форума, ректор UNEC Адалат Мурадов, директор-основатель группы компаний Hədəf, руководитель проекта форума Шамиль Садик, ректор Азербайджанского государственного педагогического университета Джафар Джафаров,  руководитель Академии государственного таможенного комитета Гулу Новрузов, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Велиева отметили, что форумы менеджеров образования, которые проводятся непрерывно и привлекают внимание, являются знаменательным событием в научно-образовательной жизни нашей страны.
Было подчеркнуто, что форум, в котором основными направлениями являются инновации, цифровизация и эффективные модели управления в образовании, является важной платформой, где местные и зарубежные эксперты объединяют лидеров в области образования и представляют свои доклады о самых актуальных тенденциях и инновационных подходах. Обсуждение проблем и перспектив сектора образования, нуждающегося в постоянных реформах, на подобных форумах имеет большое значение для определения точных контуров дорожных карт развития.
Было отмечено, что цифровизация и применение искусственного интеллекта в образовании является сегодняшней реальностью, и технология не вспомогательная область образования, а сама современная модель образования. В эпоху технологий образование измеряется уже не пространством, а мышлением, и возможности для создания богатой образовательной среды с использованием интегрированных технологий расширяются.
Было отмечено, что в Третьем форуме менеджеров образования, состоявшемся в рамках «Года конституции и суверенитета», объявленного в нашей стране, приняли участие в общей сложности 14 иностранных и местных докладчиков, сотни участников. Цель форума — найти ответы на вызовы нового подхода управления образованием, обсудить инновационные методы управления школами и высшими учебными заведениями, искать пути устойчивого развития в сфере образования. Сегодня менеджмент образования выполняет не только административно-управленческие функции, но стал стратегической сферой лидерства, обеспечивающей формирование человеческого капитала, создание качественной образовательной экосистемы и реализацию долгосрочной стратегии национального развития. В этом контексте такие платформы, как Форум менеджеров образования, имеют особое значение с точки зрения коллективного реагирования на современные вызовы.
«Проведенные в нашей стране реформы в сфере образования, новое видение, реализуемое в соответствии с современными ценностями в образовании, требуют от работников сферы образования, работающих как в государственном, так и в частном секторах, идти в ногу с этим процессом. Создание и управление надлежащей системой образования, безусловно, начинается с профессиональных менеджеров в сфере образования. С педагогической, научно-методологической точки зрения необходимая работа ведется, проекты реализуются, но следует признать, что как научно-теоретическая, так и практическая работа, связанная с менеджером образования, не является удовлетворительной. Хороший менеджер образования – это хорошая школа. Иногда хороший учитель не может быть хорошим менеджером. Потому что, в частности, требования управления новым поколением отличаются. Желание поддержать развитие в этой области обуславливает необходимость проведения подобного форума. Нашей целью на сегодняшнем форуме является предоставление возможности услышать опыт, теории и концепции известных руководителей и менеджеров в сфере образования, непосредственно участвующих в строительстве школ», — подчеркнул на форуме автор идеи проекта и его руководитель Шамиль Садик.
На форуме, состоявшемся  под девизом «Вместе формируем будущую модель образования», с актуальными темами выступили спикеры – заслуженный учитель, профессор Академии гуманной педагогики Амонашвили Асиф Джахангиров по теме «Новые подходы в учебно-воспитательной работе поколения Альфа», исполнитель полномочий директора Института образования Азербайджанской Республики Эльнур Алиев «Влияние результатов оценивания на реальные изменения в преподавании и роль руководителей школ», руководитель отдела человеческих ресурсов «The Club MMC» (PASHA Group ) Арзу Мусаева «Применение технологии в сфере HR и влияние на менеджеров образования», исполнительный директор Современного образовательного комплекса Турал Аббасов «Современное управление школой: инновационные подходы и интеграция технологий в образовании».
В рамках форума состоялись панельные дискуссии по темам «Эффективное управление образованием: вызовы и возможности руководства современной школы», «Финансовая устойчивость и эффективное управление бюджетом в образовании»,  «Искусственный интеллект в образовании: возможности и перспективы на будущее». Участники дискуссии подробно обсудили проблемы в сфере образования и пути их решения, а также представили практические рекомендации.
Главному организатору Форума менеджеров образования, группе компаний «Hədəf», выражена благодарность. Было отмечено, что группа компаний «Hədəf» работает уже 15 лет. За это время компания сформировалась как национальный бренд в сфере образования. Сегодня бренд « Hədəf» включает в себя лицеи STEAM, детские сады, учебные центры, известные издательства, выпускающие научные, художественные и детские издания, технологические и консалтинговые компании, Центр карьеры и развития, а также Творческие центры.
Следует отметить, что в рамках форума также была организована выставка образовательных технологий. Выставка предоставила специалистам, работающим в сфере образования, возможность вместе увидеть и опробовать самые современные технологические инновации, а также ознакомиться с инновационными решениями. Аудитории были представлены интерактивные технологии обучения нового поколения, цифровые образовательные платформы и системы управления обучением (LMS), системы управления и мониторинга на основе ИКТ, инновационная программа и обеспечение для школ, робототехника, образовательные среды STEAM и VR/AR, смарт-оборудования, измеримые учебные инструменты. Выставка, открывшаяся под девизом «Ознакомьтесь с будущим образования», считается хорошей возможностью для лидеров образования лучше познакомиться с технологиями, выбрать современные решения и создать новое сотрудничество.
Исполнитель проекта, доктор философии по истории, доцент Эльвин Алиев, выступил с заключительной речью на форуме, после чего докладчикам и участникам были вручены подарки от спонсоров, сделана памятная фотография.