İlk dəfə olaraq, UNEC-in daxili vəsaiti hesabına “Tələbə-StartUp” müsabiqəsi təşkil olunub və tələbələr öz ideyalarını sınamaq, inkişaf etdirmək və startap kimi formalaşdırmaq imkanı qazanıblar.
Tələbələr tərəfindən təqdim olunan layihələr müsahibə mərhələsində dəyərləndirilib və nəticədə 9 startap ideyası qalib seçilib. Qalib komandalar UNEC rektoru professor Ədalət Muradov ilə görüşərək, layihələri və gələcək planları barədə müzakirə aparıblar.
Görüş zamanı professor Ədalət Muradov tələbələrin ideyalarının real layihələrə çevrilməsini universitet üçün vacib istiqamət kimi qiymətləndirib və tələbə startaplarının sayının artırılmasının UNEC-in əsas prioritetlərindən biri olduğunu vurğulayıb: “Bu müsabiqə tələbələri yaradıcı düşünməyə, risk almağa, yeni ideyaları sınaqdan keçirməyə, səhv etməkdən çəkinməməyə və sahibkarlıq dünyası ilə erkən tanış olmağa təşviq edən və dəstək göstərən bir platformadır.”- deyə, rektor bildirib. O, tələbələrin yeni düşüncələrinə və təşəbbüslərinə dəstəyin davamlı olacağını qeyd edib.
Qalib komandalar üçün daha bir vacib addım da atılıb. Belə ki, layihələrə StartUp şəhadətnaməsinin alınması və müəlliflik hüquqları ilə bağlı sənədlərin əldə olunmasına dəstək göstərilməsi barədə rektor tərəfindən müvafiq tapşırıq verilib.
Tələbələr ideyalarına göstərilən dəstəyi yüksək qiymətləndirərək, bu cür təşəbbüslərin onların özlərinə inamını artırdığını, gələcək planlarını daha aydın görmələrinə kömək etdiyini və onlarda real biznes düşüncəsi formalaşdırmaq üçün mühüm fürsət yaratdığını bildiriblər.
“Tələbə-StartUp” müsabiqəsinin qalibi olan layihələr isə bunlardır: “CVE.Labs. Every CVE deserves a lab”, “PixelSwift No-Code Website Builder Platform”, “Qaraj – Avtomobil sahibləri üçün ani xidmət platforması”, “Renter.az”, “FOODO”, “Yumio – Yemək və məkan kəşfi üzrə ağıllı naviqasiya platforması”, “TapSür”, “YumaX – Azərbaycanın ilk mobil avtoyuma xidməti və marketplace platforması” və “Büdcə Dostu”.

Впервые в UNEC средствами университета проводится конкурс студенческих стартапов
Впервые конкурс «Студенческий стартап» был организован на внутренние средства UNEC, и студенты получили возможность испытать, развивать и сформировать свои идеи в качестве стартапов.
Проекты, представленные студентами, были оценены на этапе собеседования, и в результате были отобраны 9 стартап-идей, ставших победителями. Команды-победители встретились с ректором UNEC профессором Адалатом Мурадовым и обсудили свои проекты и планы на будущее.
В ходе встречи профессор Адалат Мурадов оценил претворение студенческих идей в реальные проекты как важное направление для университета и подчеркнул, что увеличение числа студенческих стартапов является одним из главных приоритетов UNEC: «Этот конкурс является платформой, которая поощряет и поддерживает студентов в стремлении мыслить творчески, рисковать, пробовать новые идеи, не бояться ошибок и знакомиться с миром предпринимательства на раннем этапе», — отметил ректор. Он подчеркнул, что новые идеи и инициативы студентов будут продолжительно поддерживаться.
Для команд-победителей сделан еще один важный шаг. Ректор дал соответствующее поручение об оказании поддержки в приобретении документов  в связи с получением свидетельства стартапа и авторских прав.
Студенты высоко оценили поддержку, оказанную их идеям, отметив, что подобные инициативы повысили их уверенность в себе, помогли им яснее увидеть свои планы на будущее и создали большую возможность для формирования реального делового мышления.
Победителями конкурса «Студенческий стартап» стали следующие проекты: «CVE.Labs. Every CVE deserves a lab», «PixelSwift No-Code Website Builder Platform», «Гараж – Платформа мгновенного обслуживания для автовладельцев», «Renter.az», «FOODO», «Yumio – «Умная навигационная платформа для поиска еды и интересных мест», «TapSür», «YumaX – Первая в Азербайджане платформа мобильной автомойки и маркетплейса» и «Бюджетный друг».