UNEC-də ilk dərs günü
9 fakültədə 22 ixtisas üzrə kadr hazırlığını həyata keçirən regionun ən böyük iqtisadyönümlü universitetinə 2016/2017-ci tədris ilində 3256 bakalavr, 1166 magistr qəbul olub. Ötən illərlə müqayisədə ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında da ciddi irəliləyişə nail olunub. Belə ki, bu il imtahanlarda 600 və daha yüksək bal toplayan 291 nəfər UNEC-i seçib. Bu rəqəm 2014-2015-ci tədris ilində 93, 2013-2014-cü ildə isə 49 nəfər olub. Yeni tədris ilində UNEC-ə qəbul olanların arasında 6 nəfər Prezident təqaüdçüsü var.
“Bilik Günü”ndə birinci kurs tələbələri ilə görüşən fakültə  dekanları onlara təhsillərində uğurlar arzulayaraq, tövsiyələrini veriblər və universitetdə tətbiq olunan yeniliklər barədə danışıblar. Tələbələrə bildirilib ki, yeni dərs ilində UNEC-in bütün tədris binalarında Elektron Universitet Modelinin tətbiqinə başlanılıb. Sistemin bazasına tələbələr, müəllimlər, məzun bazası haqqında məlumat, dərs cədvəlləri, fənn üzrə qruplar, fənlərin təqvim-tematik planları, tələbələrin fərdi tədris proqramı daxil edilib. Sistem daxilində müəllim və tələbələrin şəxsi kabineti, imtahan sistemi bölmələri də yaradılıb. Auditoriyalarda sistemə çıxışı olan elektron tribunalar quraşdırılıb. Müəllimlər elektron jurnal bölməsinə daxil olaraq tələbələrin dərsə davamiyyəti, seminar balları, dərslərin adı və digər qeydlərini elektron şəkildə daxil edəcəklər.
Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri yeni tədris ilindən həmin fakültədə tətbiq olunacaq “Tələbə-Mentor” sistemi haqqında məlumatlandırılıb. Qeyd edilib ki, fakültənin III kurs tələbələri arasından 12 mentor seçilib. I kursların hər qrupuna ixtisaslar üzrə 2 mentor təyin edilib. Mentorlar universitetə yeni daxil olan tələbələrə məsləhət dəstəyi verəcək, kurslar arasında inteqrasiyanı və şəbəkə münasibətlərini gücləndirəcəkdir. Görüşdə I kurs tələbələri öz mentorları ilə tanış olublar.

The first day at UNEC
3256 undergraduate and 1166 graduate students were admitted to the biggest economy- oriented university of the region which implements the development of cadres in 22 majors in 9 Faculties. A serious growth in the number of enrolled students to UNEC with high points was achieved in compare with previous years. Thus, 291 entrants with 600 points and further have chosen UNEC this year. This figure was 93 in 2014/2015 academic year, 49 in 2013/2014. There are 6 Presidential scholars among the students enrolled to UNEC in a new academic year.
Meeting with freshmen on the “Knowledge Day” the School Deans wished them success in their education, gave their recommendations and spoke about the innovations applied at the university. Students were informed that the application of the Electronic University Model was launched in all academic buildings of the university in a new academic building. The system’s database includes the information about the students, teaching staff and alumni, schedules, subject groups, calendar- thematic plans of disciplines and the students’ individual syllabuses. Students’ and teachers’ private cabinets and examination system divisions were established within the system. Electronic stands with access to the system were installed in the lecture rooms. The teaching staff will make their notes on students’ attendance, seminar scores, titles of the classes and other records entering the e- register.
The students of the International School of Economics were provided with the information about the “Student- mentor” system to be applied in the faculty. It was informed that 12 mentors have been chosen among the third- year students of the School. 2 mentors on majors were assigned to each group of I courses. Mentors will provide the newly enrolled students with advice and strengthen the integration and networking among the courses. The freshmen got acquainted with their mentors within the meeting.