UNEC-də ilk dərs günü
9 fakültədə 22 ixtisas üzrə kadr hazırlığını həyata keçirən regionun ən böyük iqtisadyönümlü universitetinə 2016/2017-ci tədris ilində 3256 bakalavr, 1166 magistr qəbul olub. Ötən illərlə müqayisədə ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında da ciddi irəliləyişə nail olunub. Belə ki, bu il imtahanlarda 600 və daha yüksək bal toplayan 291 nəfər UNEC-i seçib. Bu rəqəm 2014-2015-ci tədris ilində 93, 2013-2014-cü ildə isə 49 nəfər olub. Yeni tədris ilində UNEC-ə qəbul olanların arasında 6 nəfər Prezident təqaüdçüsü var.
“Bilik Günü”ndə birinci kurs tələbələri ilə görüşən fakültə  dekanları onlara təhsillərində uğurlar arzulayaraq, tövsiyələrini veriblər və universitetdə tətbiq olunan yeniliklər barədə danışıblar. Tələbələrə bildirilib ki, yeni dərs ilində UNEC-in bütün tədris binalarında Elektron Universitet Modelinin tətbiqinə başlanılıb. Sistemin bazasına tələbələr, müəllimlər, məzun bazası haqqında məlumat, dərs cədvəlləri, fənn üzrə qruplar, fənlərin təqvim-tematik planları, tələbələrin fərdi tədris proqramı daxil edilib. Sistem daxilində müəllim və tələbələrin şəxsi kabineti, imtahan sistemi bölmələri də yaradılıb. Auditoriyalarda sistemə çıxışı olan elektron tribunalar quraşdırılıb. Müəllimlər elektron jurnal bölməsinə daxil olaraq tələbələrin dərsə davamiyyəti, seminar balları, dərslərin adı və digər qeydlərini elektron şəkildə daxil edəcəklər.
Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri yeni tədris ilindən həmin fakültədə tətbiq olunacaq “Tələbə-Mentor” sistemi haqqında məlumatlandırılıb. Qeyd edilib ki, fakültənin III kurs tələbələri arasından 12 mentor seçilib. I kursların hər qrupuna ixtisaslar üzrə 2 mentor təyin edilib. Mentorlar universitetə yeni daxil olan tələbələrə məsləhət dəstəyi verəcək, kurslar arasında inteqrasiyanı və şəbəkə münasibətlərini gücləndirəcəkdir. Görüşdə I kurs tələbələri öz mentorları ilə tanış olublar.

В UNEC первый учебный день
15 сентября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) стартовал новый учебный день.
В университет, осуществляющий подготовку кадров на 9 факультетах по 22 специальностям и являющийся самым крупным экономического профиля университетом в регионе,  в 2016/2017 учебном году поступили 3256 бакалавров, 1166 магистров. По сравнению с предыдущими годами в числе поступивших в UNEC с высокими баллами наблюдаются значительные сдвиги. Так, в этом году в числе набравших 600 и более баллов 291 студент выбрали UNEC. Эта цифра в 2014-2015 учебном году составила 93, а в 2013-2014 году 49 студентов. Среди поступивших в новом учебном году в UNEC 6 человек являются Президентскими стипендиатами.
Деканы факультетов в «День знаний» встретившись со студентами первого курса, пожелали им успехов в учебе, дали рекомендации и рассказали о применяемых в университете новшествах. Студентов оповестили, что в новом учебном году во всех учебных корпусах UNEC стали применять Электронную модель университета. В базу системы загружена  информация о базе студентов, преподавателей, графики занятий, группы по дисциплинам, календарно-тематические планы дисциплин, индивидуальные учебные программы студентов.  Внутри системы созданы личный кабинет преподавателя и студента, разделы экзаменационной системы. В аудиториях установлены электронные трибуны, имеющие выход в систему. Преподаватель войдя в раздел электронного журнала, в электронной форме внесет в систему посещение студентами занятий, семинарские баллы, названия уроков и другие заметки.
Студенты Международной школы экономики информированы с применяемой с нового учебного года на этом факультете системой «Студент-ментор». Было отмечено, что среди студентов III курса факультета 12 избраны менторами. Каждой группе I курса по специальности определены 2 ментора. Менторы вновь поступившим в университет студентам окажут поддержку в советах, между группами усилят интеграцию и сеть отношений. На встрече студенты I курса познакомились со своими менторами.