UNEC-də inklüziv tədbir: “Bu dəfə Analar danışacaq”
Martın 5-də UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin təşkilatçılığı və UNEC Tələbə Həmkarlar Komitəsinin dəstəyi ilə 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə “Bu dəfə Analar danışacaq” adlı tədbir keçirilib.
UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova tədbirin açılışını etdikdən sonra, İnklüziv Təhsil Mərkəzinin direktoru Sevinc Məhsimova tədbirin məqsədi məlumat verib. Bildirib ki, “Bu dəfə Analar danışacaq” adlı tədbirin əsas məqsədi əlilliyi olan tələbələrin analarının həyat yollarını, yaşadıqları çətinlikləri və qazandıqları uğurları bölüşmələrinə imkan yaratmaqdır. Əlilliyi olan şəxslərin təhsilə və cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində atılan addımlardan söz açan S.Məhsimova UNEC-də inklüziv ali təhsil sahəsində nümunəvi modelin olduğunu diqqətə çatdırıb. O, əlilliyi olan gənclərin UNEC-in bütün təhsil, eləcə də sosial imkanlarından bərabərhüquqlu istifadə etməsi üçün bütün imkanların yaradıldığını və infrastrukturun təmin edildiyini bildirib.
Sonra tədbirdə iştirak edən analar öz övladları ilə birlikdə keçdikləri çətinliklərdən danışıblar,  qarşılaşdıqları maneələri aşmağın yolları barədə həyat təcrübələrini bölüşüblər.
Tədbirdə iştirak edən AR Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyinin nəzdində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Səyyar və yarımstasionar sosial xidmətlərin təşkili departamentinin rəhbəri Tünzalə Verdiyeva, “Bacarıqlı Əllər Dünyası” İctimai Birliyinin sədri Azadə Məmmədova, “Zəfər Yolu” İB-nin təsisçisi və sədri Pərvanə Salman qızı, terapevt və osteopat Elfanə Süleymanova və digər qonaqlar tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq, əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyasının təşviq edilməsinin vacibliyini bildiriblər. Onlar həmçinin belə tədbirlərin ictimaiyyətin diqqətini bu sahəyə yönəltmək və təhsil imkanlarının hər kəs üçün bərabər olmasını təmin etmək baxımından müstəsna rol oynadığını ifadə ediblər.
Tədbirin bədii hissəsi UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin və “Bacarıqlı Əllər” İctimai Birliyinin hazırladıqları proqramla davam edib.
Sonda tədbirdə çıxış edən analar üçün Bakı Fulla moda şirkətinin direktoru Fərhad Çeyil tərəfindən hədiyyələr təqdim edilib, iştirakçılar isə təşəkkürnamələr və sertifikatlarla təltif olunublar.

Inclusive Event at UNEC: “This Time, Mothers Will Speak”
On March 5, in commemoration of International Women’s Day, the UNEC Inclusive Education Center, in collaboration with the UNEC Student Trade Union Committee, organized an event titled “This Time, Mothers Will Speak.”
The event commenced with an opening speech by UNEC’s Vice-Rector for Student Affairs, Associate Professor Saadat Gandilova. Subsequently, the Director of the Inclusive Education Center, Sevinj Mahsimova, elaborated on the event’s objectives, emphasizing that its primary aim was to provide a platform for the mothers of students with disabilities to share their life experiences, the challenges they have faced, and their achievements. She highlighted the significant steps taken toward the integration of individuals with disabilities into education and society, underscoring UNEC’s exemplary model in the field of inclusive higher education. Additionally, she noted that UNEC ensures equal access to all academic and social opportunities for students with disabilities by providing the necessary infrastructure and support systems.
During the event, participating mothers recounted their personal experiences, discussing the difficulties encountered by their children and themselves, while also sharing valuable insights on overcoming societal and educational barriers.
Distinguished guests in attendance included Tunzala Verdiyeva, Head of the Department for the Organization of Mobile and Semi-Stationary Social Services under the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan; Azada Mammadova, Chairperson of the “World of Skilled Hands” Public Association; Parvana Salmangizi, Chairperson of the “Zafer” Public Association; as well as therapist and osteopath Elfana Suleymanova. The speakers emphasized the importance of fostering the social inclusion of individuals with disabilities, underscoring the pivotal role of such initiatives in raising public awareness and advocating for equal access to education for all.
The event continued with a cultural program presented by members of the UNEC Creativity Center and the “World of Skilled Hands” Public Association.
Concluding the event, gifts were presented to the participating mothers by Farhad Cheyil, Director of Baku Fulla fashion company. Additionally, participants were honored with certificates of appreciation and awards in recognition of their contributions.