UNEC-də inklüziv tədbir: “Bu dəfə Analar danışacaq”
Martın 5-də UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin təşkilatçılığı və UNEC Tələbə Həmkarlar Komitəsinin dəstəyi ilə 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə “Bu dəfə Analar danışacaq” adlı tədbir keçirilib.
UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova tədbirin açılışını etdikdən sonra, İnklüziv Təhsil Mərkəzinin direktoru Sevinc Məhsimova tədbirin məqsədi məlumat verib. Bildirib ki, “Bu dəfə Analar danışacaq” adlı tədbirin əsas məqsədi əlilliyi olan tələbələrin analarının həyat yollarını, yaşadıqları çətinlikləri və qazandıqları uğurları bölüşmələrinə imkan yaratmaqdır. Əlilliyi olan şəxslərin təhsilə və cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində atılan addımlardan söz açan S.Məhsimova UNEC-də inklüziv ali təhsil sahəsində nümunəvi modelin olduğunu diqqətə çatdırıb. O, əlilliyi olan gənclərin UNEC-in bütün təhsil, eləcə də sosial imkanlarından bərabərhüquqlu istifadə etməsi üçün bütün imkanların yaradıldığını və infrastrukturun təmin edildiyini bildirib.
Sonra tədbirdə iştirak edən analar öz övladları ilə birlikdə keçdikləri çətinliklərdən danışıblar,  qarşılaşdıqları maneələri aşmağın yolları barədə həyat təcrübələrini bölüşüblər.
Tədbirdə iştirak edən AR Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyinin nəzdində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Səyyar və yarımstasionar sosial xidmətlərin təşkili departamentinin rəhbəri Tünzalə Verdiyeva, “Bacarıqlı Əllər Dünyası” İctimai Birliyinin sədri Azadə Məmmədova, “Zəfər Yolu” İB-nin təsisçisi və sədri Pərvanə Salman qızı, terapevt və osteopat Elfanə Süleymanova və digər qonaqlar tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq, əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyasının təşviq edilməsinin vacibliyini bildiriblər. Onlar həmçinin belə tədbirlərin ictimaiyyətin diqqətini bu sahəyə yönəltmək və təhsil imkanlarının hər kəs üçün bərabər olmasını təmin etmək baxımından müstəsna rol oynadığını ifadə ediblər.
Tədbirin bədii hissəsi UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin və “Bacarıqlı Əllər” İctimai Birliyinin hazırladıqları proqramla davam edib.
Sonda tədbirdə çıxış edən analar üçün Bakı Fulla moda şirkətinin direktoru Fərhad Çeyil tərəfindən hədiyyələr təqdim edilib, iştirakçılar isə təşəkkürnamələr və sertifikatlarla təltif olunublar.

Инклюзивное мероприятие в UNEC: «На этот раз будут говорить Матери»
5 марта по случаю Международного женского дня 8 марта состоялось мероприятие под названием «На этот раз будут говорить Матери», организованное Центром инклюзивного образования UNEC при поддержке Профсоюзного студенческого комитета UNEC.
Открыв мероприятие,  проректор по работе со студентами UNEC  доцент Саадат Гандилова проинформировала директора Центра инклюзивного образования Севиндж Махсимову о цели мероприятия. Она отметила, что основной целью проведения мероприятия «На этот раз будут говорить Матери» является предоставление возможности студентам с инвалидностью рассказать о жизненном пути своих матерей, своих трудностях и своих успехах. Говоря о шагах, предпринимаемых в направлении интеграции лиц с инвалидностью в образование и общество, С.Махсимова довела до внимания, что UNEC имеет образцовую модель в сфере инклюзивного высшего образования. Она отметила, что созданы все возможности и обеспечена инфраструктура для того, чтобы молодые люди с инвалидностью могли на равных правах воспользоваться всеми образовательными и социальными возможностями UNEC.
Затем матери, участвовавшие в мероприятии, рассказали о трудностях, через которые им пришлось пройти со своими детьми, поделились жизненным опытом о том, как преодолевать препятствия, с которыми они столкнулись.
Принявшие участие в мероприятии заведующая отделом организации мобильных и полустационарных социальных услуг Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты АР Тюнзала Вердиева, председатель Общественного объединения «Мир умелых рук» Азаде Мамедова, председатель ОО «Зафар» Парвана Салмангызы, терапевт и остеопат Эльфана Сулейманова и другие гости подчеркнули важность мероприятия и выразили важность содействия интеграции людей с инвалидностью в общество. Они также отметили, что подобные мероприятия играют исключительную роль в привлечении внимания общественности к этой сфере и обеспечении равных образовательных возможностей для всех.
Художественную часть мероприятия продолжила программа, подготовленная членами Творческого центра UNEC и Общественного объединения «Умелые руки».
В завершение директор модной компании Baku Fulla Фархад Чейил вручил подарки выступавшим на мероприятии матерям, а участники были награждены благодарностью и сертификатами.