UNEC-də İqtisadiyyat və Sosial Elmlər Sahəsində Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Konfransı keçirilib
UNEC-də İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Müasir dövrün trendləri: Yaşıl iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf” mövzusunda, İqtisadiyyat və Sosial Elmlər Sahəsində  Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültənin dekanı dos.Elçin Eyvazov  iştirakçıları salamlayaraq, tədbir barədə ətraflı məlumat verib. O, konfransa ümumilikdə 9 bölmə üzrə 200-dən çox məqalə daxil olduğunu, onlardan 33 məqalənin xarici, 203 məqalənin isə yerli müəlliflər tərəfindən təqdim edildiyini vurğulayıb. Konfransa ABŞ, Avropa, Afrika və başqa ölkələrin müəlliflərinin müracət etdiyini və  Konfransın Elm Komitəsinin qərarı ilə 2 hissədən ibarət “Konfrans materialları toplusu” nəşr olunduğunu bildirib. Konfransa təqdim olunan məqalələrdən biri “Scopus Q2” faktorlu jurnalda çap üçün qəbul almışdır.
Sonra UNEC-in Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru professor Rövnəq Rzayev çıxışında tədqiqatçıların konfransdakı aktuallığını yüksək qiymətləndirərək, son illərdə UNEC-də beynəlxalq konfransların keçirilməsində fakültələrin təşəbbüsünün təqdirə layiq olduğunu bildirib.
Tokai Universitetinin əməkdaşı dos. Fərhad Tağızadə konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, yaşıl iqtisadiyyat məsələlərinin önəmi və aktuallığı barədə geniş məlumat verib.
Konfrans plenar müzakirələrlə davam etdirilib.
Hacı Bayram Vəli Universitetinin professoru Dr.Atilla Gökçe, Çevresel Kuznets Eğrisi nəzəriyyəsinə görə, Azərbaycan və Türkiyə iqtisadi inkişafın ilkin mərhələsində çirklənmənin artması, lakin diversifikasiya və bərpa olunan enerji təşəbbüsləri ilə azalma mərhələsinə keçid nümayiş etdirilməsi barədə  məlumat  verib.
Keele Universitetinin professor Xihui Chen Media ESG reputasiyası, Çində korporativ enerji innovasiyalarını təşviq edərək şirkətləri daha dayanıqlı və ekoloji məsuliyyətli fəaliyyətə yönləndirməsi barədə çıxış edib.
Dunarea de Jos Galata Universitetinin professoru Florian Nuta çıxışinda enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidi, yoxsulluğun azaldılması və insan inkişafının təşviqi üçün dayanıqlı, əlçatan və təmiz enerji mənbələrinə keçirilməsinin zəruriliyini bildirdi.
Balıkesir Universitetinin professoru Mustafa Yasan çıxış edərək, müəyyən qrupların anonim şirkətlərin idarəetmə şuralarında təmsil hüququ, dayanıqlı inkişaf məqsədləri üçün müxtəliflik və inklüzivliyi gücləndirdiyini bildirib.
Riga Technical Universitetinin təmsilçisi Dr.Regina Veckalne Mərkəzi Asiyada qadınların dayanıqlı inkişafın təşviqində əsas rol oynayaraq iqtisadi, sosial və ekoloji sahələrdə irəliləyişə töhfə verməsi haqqında ətraflı məlumat verib.
Dr.Wafa Misrar isə çirkab suların keramika membranlarla təmizlənərək ekoloji cəhətdən təmiz şəkildə təkrar istifadəsinin təmin edilməsi barədə  iştirakçılara məlumat verib.

В UNEC состоялась I Международная конференция исследователей в области экономики и социальных наук
В UNEC при организационной поддержке факультета Экономики и управления состоялась I Международная конференция исследователей в области экономики и социальных наук на тему «Тренды современной эпохи: зеленая экономика и устойчивое развитие».
Открывший мероприятие вступительной речью декан факультета доцент Эльчин Эйвазов поприветствовал участников и дал подробную информацию о мероприятии. Он подчеркнул, что в конференцию вошли более 200 статей по 9 секциям, из них 33 статьи были представлены зарубежными и 203 статьи отечественными авторами. Он отметил, что на конференцию подали заявки авторы из США, Европы, Африки и других стран, и по решению Научного комитета конференции был издан «Сборник материалов конференции», состоящий из 2-х частей. Одна из статей, представленных на конференции, была принята к публикации в журнале «Scopus Q2».
Затем проректор UNEC по науке и инновациям, профессор Ровнаг Рзаев в своем выступлении высоко оценил актуальность исследователей на конференции и отметил, что инициатива факультетов по проведению международных конференций в UNEC в последние годы достойна одобрения.
Сотрудник Токайского университета доц. Фархад Тагизаде поприветствовав участников конференции, дал обширную информацию о важности и актуальности вопросов зеленой экономики.
Конференция продолжилась в формате пленарных обсуждений.
Профессор Университета Хаджи Байрама Вели, доктор Атилла Гекче отметил, что согласно теории экологической кривой Кузнеца, Азербайджан и Турция увеличили загрязнение на начальном этапе экономического развития, но продемонстрировали переход к стадии сокращения с инициативами по диверсификации и возобновляемым источникам энергии.
Профессор Кильского университета Сихуэй Чен, репутация Media ESG выступил с речью о поощрении корпоративных инноваций в энергетике в Китае и о том, как направить компании на более устойчивую и экологически ответственную деятельность.
Профессор Университета Дунареа-де-Жос-Галата Флориан Нута в своем выступлении заявил о необходимости перехода к устойчивым, доступным и чистым источникам энергии для энергетической безопасности и энергетического перехода, сокращения бедности и содействия человеческому развитию.
Профессор Университета Балыкесир Мустафа Ясан выступив отметил, что право определенных групп быть представленными в советах директоров анонимных компаний, усиливает многообразие и инклюзивность в целях устойчивого развития.
Представитель Рижского технического университета доктор Регина Вецкалне дала подробную информацию о том, как женщины Центральной Азии, играя важную роль в содействии устойчивому развитию, вносят вклад в экономический, социальный и экологический прогресс.
Доктор Вафа Мисрар проинформировал участников об обеспечении экологически чистой переработки сточных вод путем их очистки с помощью керамических мембран.