UNEC-də İqtisadiyyat və Sosial Elmlər Sahəsində Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Konfransı keçirilib
UNEC-də İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Müasir dövrün trendləri: Yaşıl iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf” mövzusunda, İqtisadiyyat və Sosial Elmlər Sahəsində  Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültənin dekanı dos.Elçin Eyvazov  iştirakçıları salamlayaraq, tədbir barədə ətraflı məlumat verib. O, konfransa ümumilikdə 9 bölmə üzrə 200-dən çox məqalə daxil olduğunu, onlardan 33 məqalənin xarici, 203 məqalənin isə yerli müəlliflər tərəfindən təqdim edildiyini vurğulayıb. Konfransa ABŞ, Avropa, Afrika və başqa ölkələrin müəlliflərinin müracət etdiyini və  Konfransın Elm Komitəsinin qərarı ilə 2 hissədən ibarət “Konfrans materialları toplusu” nəşr olunduğunu bildirib. Konfransa təqdim olunan məqalələrdən biri “Scopus Q2” faktorlu jurnalda çap üçün qəbul almışdır.
Sonra UNEC-in Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru professor Rövnəq Rzayev çıxışında tədqiqatçıların konfransdakı aktuallığını yüksək qiymətləndirərək, son illərdə UNEC-də beynəlxalq konfransların keçirilməsində fakültələrin təşəbbüsünün təqdirə layiq olduğunu bildirib.
Tokai Universitetinin əməkdaşı dos. Fərhad Tağızadə konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, yaşıl iqtisadiyyat məsələlərinin önəmi və aktuallığı barədə geniş məlumat verib.
Konfrans plenar müzakirələrlə davam etdirilib.
Hacı Bayram Vəli Universitetinin professoru Dr.Atilla Gökçe, Çevresel Kuznets Eğrisi nəzəriyyəsinə görə, Azərbaycan və Türkiyə iqtisadi inkişafın ilkin mərhələsində çirklənmənin artması, lakin diversifikasiya və bərpa olunan enerji təşəbbüsləri ilə azalma mərhələsinə keçid nümayiş etdirilməsi barədə  məlumat  verib.
Keele Universitetinin professor Xihui Chen Media ESG reputasiyası, Çində korporativ enerji innovasiyalarını təşviq edərək şirkətləri daha dayanıqlı və ekoloji məsuliyyətli fəaliyyətə yönləndirməsi barədə çıxış edib.
Dunarea de Jos Galata Universitetinin professoru Florian Nuta çıxışinda enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidi, yoxsulluğun azaldılması və insan inkişafının təşviqi üçün dayanıqlı, əlçatan və təmiz enerji mənbələrinə keçirilməsinin zəruriliyini bildirdi.
Balıkesir Universitetinin professoru Mustafa Yasan çıxış edərək, müəyyən qrupların anonim şirkətlərin idarəetmə şuralarında təmsil hüququ, dayanıqlı inkişaf məqsədləri üçün müxtəliflik və inklüzivliyi gücləndirdiyini bildirib.
Riga Technical Universitetinin təmsilçisi Dr.Regina Veckalne Mərkəzi Asiyada qadınların dayanıqlı inkişafın təşviqində əsas rol oynayaraq iqtisadi, sosial və ekoloji sahələrdə irəliləyişə töhfə verməsi haqqında ətraflı məlumat verib.
Dr.Wafa Misrar isə çirkab suların keramika membranlarla təmizlənərək ekoloji cəhətdən təmiz şəkildə təkrar istifadəsinin təmin edilməsi barədə  iştirakçılara məlumat verib.

The First International Conference of Researchers in Economics and Social Sciences Held at UNEC
The Faculty of Economics and Management at UNEC organized the First International Conference of Researchers in Economics and Social Sciences on the theme “Contemporary Trends: Green Economy and Sustainable Development.”
The conference commenced with an opening address by the Dean of the Faculty, Associate Professor Elchin Eyvazov, who welcomed the participants and provided comprehensive information regarding the event. He emphasized that over 200 papers were submitted across nine sections, including 33 contributions from foreign authors and 203 from local researchers. Associate Professor Eyvazov further noted that authors from the United States, Europe, Africa, and other regions submitted papers, and, as per the decision of the Scientific Committee, a two-part “Conference Proceedings” collection has been published. Additionally, one of the presented papers has been accepted for publication in a Scopus Q2-indexed journal.
In his remarks, UNEC’s Vice-Rector for Science and Innovation, Professor Rovnag Rzayev, praised the significance of the researchers’ contributions to the conference. He commended the proactive efforts of the faculties in initiating and organizing international conferences at UNEC in recent years.
Associate Professor Farhad Taghizade from Tokai University addressed the participants, highlighting the importance and relevance of green economy issues in the modern era.
The conference proceeded with plenary discussions featuring distinguished speakers.
Professor Dr. Atilla Gökçe from Hacı Bayram Veli University discussed the Environmental Kuznets Curve Theory, noting that both Azerbaijan and Turkey, in the initial stages of economic development, experience an increase in pollution but subsequently demonstrate a transition toward reduction through diversification and renewable energy initiatives.
Professor Xihui Chen from Keele University delivered a presentation on media ESG reputation, emphasizing its role in encouraging corporate energy innovations in China and directing companies toward more sustainable and environmentally responsible operations.
Professor Florian Nuta from Dunarea de Jos Galati University underscored the imperative of transitioning to sustainable, accessible, and clean energy sources to ensure energy security, alleviate poverty, and promote human development.
Professor Mustafa Yasan from Balikesir University elaborated on the rights of specific groups to representation on the boards of anonymous companies, emphasizing the importance of fostering diversity and inclusivity in achieving sustainable development goals.
Dr. Regina Veckalne, representing Riga Technical University, provided a detailed analysis of the central role women in Central Asia play in advancing sustainable development, particularly in driving progress across economic, social, and environmental domains.