UNEC-də konfrans: “Azərbaycanda multikultural dəyərlər və onların sosial-iqtisadi aspektləri”
Aprelin 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Kommersiya fakültəsində “Azərbaycanda Multikultural dəyərlər və onların sosial-iqtisadi aspektləri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda əcnəbi tələbələr, fakültədə təhsil alan azsaylı xalqların övladları və Xətai rayon 147 saylı texniki-humanitar liseyin şagirdləri iştirak edib.
Konfransda son günlər cəbhə xəttində baş verən hadisələrdən söz açılaraq, şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Fakültə dekanı Mirağa Əhmədov Prezident İlham Əliyevin 2016-cı ili “Multikulturalizm ili” elan olunması haqqında sərəncamından sonra gənclər arasında bu sahəyə marağın artdığını bildirib. Multikulturalizmlə bağlı universitetdə silsilə tədbirlər həyata keçirildiyini bildirən dekan, ilk dəfə olaraq UNEC-in professor-müəllim heyəti BBMM-nın əməkdaşları ilə birgə Azərbaycanda multikulturalizmin sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətlərini təhlil edərək dəyərli təkliflər irəli sürüblər.
“Multikulturalizmdə dini dostluq”, “Multikulturalizm və Azərbaycan dövlətinin sosial siyasəti”, “Azərbaycan multikulturalizminin tarixi”, “Multikulturalizmdə sosial ədalət”, “Azərbaycanda multikulturalizmin iqtisadi siyasəti”, “Azərbaycan multikulturalizmi və dini tolerantlıq”, “Multikulturalizm və Azərbaycan Respublikasının təhsil siyasəti”, “Multikulturalizmə elmi yanaşma”, “Multikulturalizmin sosial-etik və mədəni aspektləri”, “Multikulturalizm və etnik qruplar” mövzularında çıxış edən tələbə və şagirdlər mövzuya müxtəlif aspektlərdən yanaşıblar. Məruzələrdə Azəbaycanda yaşayan dinindən, irqindən, milliyətindən asılı olmayaraq bütün az saylı xalqların yaşayış səviyyələrinin sosial-iqtisadi aspektləri təhlil edilərək, Azərbaycan dövlətinin tolerant bir ölkə olduğu və hər bir vətəndaşın sosial ədalət prinsipinə uyğun olaraq bərabər hüquqa malik olduğu qərarına gəlinib.

Conference held at UNEC: “Multicultural Values and their Socio- economic Aspects in Azerbaijan”
The scientific conference on “Multicultural Values and their Socio-economic Aspects in Azerbaijan” has been held at the School of Commerce of Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The overseas students, children of the ethnic minorities and the schoolchildren of the technical and humanitarian lyceum 147 of Khatai district have taken part in the conference organized by the Student Scientific Society (SSS).
Reminding about the latest accidents happened on the front line, the participants have commemorated the martyrs’ souls with a minute’s silence.
The School Dean Miragha Ahmadov said that the youths’ interest to the issue has increased after the Decree on announcing 2016 the “Year of Multiculturalism” signed by the President Ilham Aliyev. The Dean who noted to the implementation of a series of events related to multiculturalism, academic staff of UNEC and the employees of Baku International Center for Multiculturalism have jointly analyzed the socio-economic directions of Multiculturalism in Azerbaijan and made valuable proposals on.
Students and pupils have treated the issue from the aspects of different value making speeches on “Religious Friendship in Multiculturalism”, “Multiculturalism and the Social Policy of Azerbaijan Government”, “History of Azerbaijan Multiculturalism”, “Social Equity in Multiculturalism “, “Economic Policy of Multiculturalism in Azerbaijan”, “Azerbaijan Multiculturalism and the Religious Tolerance”, “Multiculturalism and Education Policy of the Republic of Azerbaijan”, “Scientific Approach to Multiculturalism”, “Social, Ethic and Cultural Aspects of Multiculturalism “, “Multiculturalism and Ethnic Groups”. Analyzing the socio- economic aspects of living standards of all ethnic minorities regardless to their religion, race, nationality, it was decided that Azerbaijan is a tolerant country and every citizens have equal rights in accordance with the principles of social justice.