UNEC-də konfrans: “Azərbaycanda multikultural dəyərlər və onların sosial-iqtisadi aspektləri”
Aprelin 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Kommersiya fakültəsində “Azərbaycanda Multikultural dəyərlər və onların sosial-iqtisadi aspektləri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda əcnəbi tələbələr, fakültədə təhsil alan azsaylı xalqların övladları və Xətai rayon 147 saylı texniki-humanitar liseyin şagirdləri iştirak edib.
Konfransda son günlər cəbhə xəttində baş verən hadisələrdən söz açılaraq, şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Fakültə dekanı Mirağa Əhmədov Prezident İlham Əliyevin 2016-cı ili “Multikulturalizm ili” elan olunması haqqında sərəncamından sonra gənclər arasında bu sahəyə marağın artdığını bildirib. Multikulturalizmlə bağlı universitetdə silsilə tədbirlər həyata keçirildiyini bildirən dekan, ilk dəfə olaraq UNEC-in professor-müəllim heyəti BBMM-nın əməkdaşları ilə birgə Azərbaycanda multikulturalizmin sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətlərini təhlil edərək dəyərli təkliflər irəli sürüblər.
“Multikulturalizmdə dini dostluq”, “Multikulturalizm və Azərbaycan dövlətinin sosial siyasəti”, “Azərbaycan multikulturalizminin tarixi”, “Multikulturalizmdə sosial ədalət”, “Azərbaycanda multikulturalizmin iqtisadi siyasəti”, “Azərbaycan multikulturalizmi və dini tolerantlıq”, “Multikulturalizm və Azərbaycan Respublikasının təhsil siyasəti”, “Multikulturalizmə elmi yanaşma”, “Multikulturalizmin sosial-etik və mədəni aspektləri”, “Multikulturalizm və etnik qruplar” mövzularında çıxış edən tələbə və şagirdlər mövzuya müxtəlif aspektlərdən yanaşıblar. Məruzələrdə Azəbaycanda yaşayan dinindən, irqindən, milliyətindən asılı olmayaraq bütün az saylı xalqların yaşayış səviyyələrinin sosial-iqtisadi aspektləri təhlil edilərək, Azərbaycan dövlətinin tolerant bir ölkə olduğu və hər bir vətəndaşın sosial ədalət prinsipinə uyğun olaraq bərabər hüquqa malik olduğu qərarına gəlinib.

Конференция в UNEC: “Мультикультуральные ценности в Азербайджане и их социально-экономические аспекты”
7 апреля на Коммерческом факультете Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялась научная конференция на тему «Мультикультуральные ценности в Азербайджане и их социально-экономические аспекты». На конференции, проведенном при организационной поддержке Студенческой молодежной организации (СМО), участвовали иностранные студенты, дети  малочисленных народов и ученики № 147 технико-гуманитарного лицея Хатаинского района.
Касаясь вопроса событий последних дней, происходящих на линии фронта, была почтена память шехидов минутой молчания.
Декан факультета Мирага Ахмедов отметил, что после распоряжения Президента Ильхама Алиева об объявлении 2016 года «Годом мультикультурализма» среди молодежи вырос интерес в этой сфере. Декан заявил, что в связи с темой мультикультурализма в университете был проведен ряд мероприятий, впервые профессорско-преподавательский состав  UNEC вместе с сотрудниками Бакинского международного центра мультикультурализма проанализировав направления социально-экономического развития, выдвинул ценные предложения.
Студенты и ученики, выступившие по теме «Религиозная дружба в мультикультурализме», «Мультикультурализм и социальная политика азербайджанского государства»,  «История  азербайджанского мультикультурализма», «Социальная справедливость в мультикультурализме», Экономическая политика мультикультурализма в Азербайджане», «Азербайджанский мультикультурализм и религиозная толерантность», «Мультикультурализм и политика образования Азербайджанской Республики», «Научный подход к мультикультурализму», «Социально-этические и культурные аспекты мультикультурализма»,  «Мультикультурализм и этнические группы», подошли к теме с различных аспектов оценки. Анализируя социально-экономические аспекты уровня жизни, проживающих в Азербайджане независимо от религии, расы, нации всех малочисленных народов, пришли к выводу, что азербайджанское государство является толерантной страной и соответственно социальным принципам справедливости каждый гражданин имеет равные права.