UNEC-də Konstitusiya Günü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib
Noyabrın 11-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Konstitusiya Günü ilə bağlı maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının dövlət himni ilə başlayan tədbiri giriş sözü ilə açan UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru Səadət Qəndilova müəllim və tələbələri Konstitusiya Günü münasibətilə təbrik edib. İştirakçılara bu günün yaranma tarixi barədə məlumat verən S.Qəndilova bildirib ki, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra yeni Konstitusiyanın hazırlanması zərurəti yarandı. Ulu Öndər Heydər Əliyev başda olmaqla, xüsusi komissiya yaradılaraq, Konstitusiya layihəsi ümumxalq müzakirəsinə verildi. 1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq referendumu ilə Müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyası qəbul olundu.
Sonra “İqtisadi hüquq” kafedrasının müəllimi Sadiq Qurbanov tələbələrə Konstitusiyanın mahiyyətini açıqlayaraq, hüquqi əsasları barədə məlumat verib. Bildirib ki, Konstitusiya ölkədə siyasi sabitliyin, ictimai sülhün və milli barışığın qarantı kimi çıxış edir, hüquqi-siyasi münasibətlər sisteminə və hüquq düşüncəsinə əhəmiyyətli təsir göstərir.
İqtisadiyyat fakültəsinin TGT sədri Zaur Musazadə də Konstitusiya günü ilə bağlı məruzə ilə çıxış edib.
Konstitusiya Gününə həsr olunan digər tədbir Maliyyə və Mühasibat fakültəsi və Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Fakültə dekanı Gəray Musayev Konstitusiyanın hazırlanması və qəbulunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin misilsiz tarixi xidmətlərindən danışıb.
Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev isə tələbələrə Azərbaycanın Əsas Qanununun müddəaları barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, azad cəmiyyətin aparıcı qüvvəsi olan insan amili ölkə Konstitusiyasının diqqət mərkəzində durur. Bu baxımdan əgər Konstitusiyada dövlət, ictimai və vətəndaş maraqları arasında tarazlığa riayət olunursa, insan hüquqlarına və azadlıqlarına hörmətlə yanaşılır və onların müdafiəsinə təminat verilirsə, belə Konstitusiya bütövlükdə cəmiyyətin və insanların inkişafına xidmət etmiş olur.
UNEC-in Zaqatala filialında da müəllim və tələbələrin iştirakı ilə “Konstitusiya cəmiyyətin demokratik dəyəridir” mövzusunda tədbir keçirilib. Universitetin direktoru, professor Orucəli Rzayev Konstitusiya günü münasibətilə müəllim və tələbələri təbrik etdikdən sonra Ümumfənlər kafedrasının dosenti Camal Arıxov “Hüquqi və siyasi sistemin təməli”, baş müəllim Bahar İsmayılova “12 noyabr – Konstitusiya günü” mövzusunda çıxış ediblər. Sonra Konstitusiya gününə həsr olunan video-çarx nümayiş etdirilib.
Tədbir tələbələrinin hazırladığı “Müstəqil Azərbaycanım” adlı ədəbi-bədii kompozisiya ilə sona çatıb.

A Series of events connected with the Constitution Day held at UNEC
Enlightening events in connection with the Constitution Day were held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on November 11.
Opening the ceremony which was started with the National Anthem, Vice-rector of UNEC for Students’ Affairs Saadat Gandilova congratulated the academic and students staffs with the Constitution Day. Providing the participants with the information about the history of the day, S.Gandilova said that the ground for the new Constitution appeared after Azerbaijan gained its independence. The commission headed by the Great Leader Heydar Aliyev submitted the draft Constitution to the referendum. The first Constitution of Independent Azerbaijan was adopted by national referendum on November 12 1995.
Then the teaching staff of the Department of “Economic Law” revealed the Constitution’s essence to students and its legal basis. He said that the Constitution acts as a guarantor of political stability, social peace and national reconciliation, has a significant impact to legal and political relationship and legal thinking.
The SYO Chairman of the Faculty of Economy Zaur Musazade also made a report on the Constitution Day.
Another event dedicated to the Constitution Day was jointly organized by the School of Finance and Accounting and the Distance, Part-time and Secondary Education Center. The School Dean Geray Musayev spoke about the Great Leader Heydar Aliyev’s historical unprecedented contributions in the development and adoption of the Constitution.
The Director of the Distance, Part-time and Secondary Education Center Sabuhi Tanriverdiyev delivered the information about the provisions of Azerbaijan’s Basic Law. He said that the human factor which is the driving force of the free society is centered in the Constitution. In this regard, when the balance between the interests of the state, public and citizens is protected and the human rights fundamental freedoms are guaranteed the kind of Constitution serves to the development of society and people as a whole.
Event on “Constitution is the Value of the Democratic Society” was organized at Zagatala Branch of UNEC. After the Director of the University Orujali Rzayev congratulated the teaching and student staffs on the occasion of the Constitution Day, the Assistant Professor of the University Jamal Arikhov made a speech on “The Foundation of the Legal and Political System” and the senior teacher Bahar Ismayilova on November 12- the Constitution Day”. A video devoted to the Constitution Day was demonstrated.