UNEC-də magistratura təhsili üzrə yeni hədəflər müəyyən olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) yeni tədris ilində magistratura səviyyəsinə qəbulla bağlı qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi məqsədilə rektor, professor Ədalət Muradov, dekanlar və aidiyyəti struktur rəhbərlərinin iştirakı ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində 57 ixtisaslaşmaya, UNEC Biznes Məktəbində MBA proqramı çərçivəsində 17 ixtisaslaşmaya qəbulun aparılacağı qeyd edilib. Həmçinin bəzi ixtisaslaşmalarda yeniliklərin olduğu diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, UNEC-də magistratura təhsili almaq istəyənlər üçün geniş imkanlar mövcuddur. Əmək fəaliyyəti ilə məşğul olanlara təhsil almaq imkanı yaradılması məqsədilə dərslərin axşam saatlarında təşkil edildiyi, bir sıra ixtisaslaşmaların beynəlxalq akkreditasiyadan keçdiyi, MBA proqramı tələbələrinin isə ACCA fənlərindən azad edildiyi vurğulanıb.
Görüşdə UNEC-in magistratura proqramlarının üstünlüklərinin, ixtisaslaşmalarla bağlı yeniliklərin geniş ictimaiyyətə çatdırılması, eləcə də magistraturaya qəbulda cəlbediciliyinin artırılması məqsədilə təkliflər səsləndirilib və onların həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.

23 MAY 2025 | VIEWS:
A strategic meeting was held at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) to discuss the key priorities and objectives related to master’s degree admissions for the upcoming academic year. The meeting was chaired by Rector, Professor Adalat Muradov, and attended by deans and heads of relevant departments.
It was noted that the International Center for Master’s and Doctoral Studies will offer admissions across 57 specializations, while the UNEC Business School will provide 17 specialization options within the framework of its MBA program. Attention was also drawn to a number of innovations introduced in certain specialization areas.
Participants emphasized that UNEC provides extensive opportunities for individuals seeking graduate-level education. To accommodate working professionals, classes are scheduled during evening hours. Moreover, several specializations have undergone international accreditation, and MBA students benefit from exemptions in ACCA subjects.
The meeting further focused on enhancing the visibility of UNEC’s graduate programs and communicating recent developments in specialization tracks to the wider public. Proposals aimed at increasing the attractiveness of UNEC’s master’s degree admissions were presented and thoroughly discussed.